Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Miks kopsuarst mind ei ravinud, kuigi tunnen suurt õhupuudust? (3)

Viktor Vassiljev, 7. jaanuar 2020, 06:00
"Õhupuudus on tavaliselt südamepuudulikkuse tundemärk," selgitab dr Viktor VassiljevFoto: Robin Roots
Tere siis uuel aastal uue hooga, ega see töö rahva tervise nimel otsa saa, kuigi lootust on, et nõu ja abi on minu lugudest saadud eelmisel aastal ja saab sellelgi. Küsijate kirjad on küll aastast 2019, aga vastused värsked, 2020.

"Kaks aastat tagasi käisin spetsiaalselt kopsuarsti vastuvõtul. Ta avas mu röntgenipildi ja ütles, et ma olen puhta haige. Siis uuris kaua seda võtet ja rohkem ei öelnud midagi. Ma küsisin, et kas see läheb ise üle või, ta ütles, et võibolla, ja see oli kõik. Ei ainsatki sõna haiguse kohta, ei midagi raviks. Olge siis kena ja öelge ise, mis ta mulle ütlemata jättis. Täna tunnen suurt õhupuudust. Mis mõte on niisugusel arsti visiidil."

Samal teemal

Kopsuarstil käiakse ikka spetsiaalselt, vaevalt et niisama möödaminnes ja kogemata. Kaks aastat on läinud ja midagi pole juhtunud, ju siis kopsuarstil tookord miskit olulist öelda ei olnudki. Puhta haige küll, aga kopsupilt näitab ka südame seisundit, võibolla väikest viisi südamepuudulikkust, hüpertooniat – igatahes näib, et kopsuarstile see pilt erialast huvi ei pakkunud.

Pealegi on ta kirjutanud oma arvamuse elektroonsesse tervise infosüsteemi – seda teeb ta kindlasti, muidu haigekassa arvet ei maksa, – ja tervise infosüsteemi kõiki sissekandeid näeb teie perearst. Mina kahjuks (või õnneks) mitte. Nii et oma perearstilt saate täpse vastuse, mis see kopsuarst teile ütlemata jättis.

Aga õhupuudus on tavaliselt südamepuudulikkuse tundemärk. Mis on muidugi minu oletus, täpsemalt teab perearst, ilmselt kirjutas kopsutohter talle infosüsteemis, et kallis kolleeg, teie patsient on puhta haige ja südamehaigusega, ärge rohkem kopsuarstile saatke. Mis mõte on niisugusel visiidil – aga see mõte ongi, et sai perearst täpsemalt teada, kumma veaga siiski tegemist, südame või kopsude omaga.