Keha

LEIN, VIHA, HIRM: murtud süda võib viia ka eluohtliku seisundini (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 14. veebruar 2020 05:00
Enamasti tabab murtud südame sündroom üle 55aastaseid naisi. Foto: Vida Press
Murtud süda pole vaid kujundlik väljend – väga tugevad negatiivsed emotsioonid, aga isegi ootamatud rõõmsad sündmused võivad viia inimese haiglasse, kuna murtud südame sündroom võib meenutada infarkti.

Nähtus on tuntud Takotsubo sündroomi, stress-kardiomüopaatia, murtud südame või südame tipu ümardumise (apical ballooning) sündroomina ning harvem kui õnneliku südame sündroom, selgitab  Regionaalhaigla südamekeskus. Nimetus Takotsubo sündroom tuleneb kaheksajala lõksu jaapanikeelsest tähendusest, kuna vasak vatsake on haiguse tagajärjel sageli selle kujuga.

Samal teemal

Haiguse täpne tekkepõhjus on teadmata, kuid arvatakse, et see on seotud ülemäärase sümpaatilise stiimuli ja katehhoolamiinide ehk n-ö stresshormoonide liiaga. Kuna sündroom võib sümptomite ja kliinilise leiu alusel meenutada südamelihase infarkti, siis võib olla vajalik inimese paigutamine kardiointensiivravi osakonda või kardioloogia osakonna intensiivravipalatisse täiendavateks uuringuteks ja raviks.

Sageli kutsub haiguse esile tugev emotsionaalne stress – lein, hirm, viha, ärevus, kuid ka ootamatud rõõmsad sündmused. Haiguse võib esile kutsuda ka füüsiline stress – insult, krambid, verejooks, hingamisraskus. Üksikutel juhtudel võib inimene elu jooksul mitu korda haige olla. Suurem osa haigestunutest on üle 55aastased naised.

Foto: Pixabay

Tavalisemad tunnused on valu rinnus, õhupuudus, minestus ning ägeda südamepuudulikkuse nähud ja erinevad rütmihäired. Südamekahjustuse nähud mööduvad päevade kuni nädalate vältel. Enamasti on see küll soodsa kuluga haigus, kuid harvadel juhtudel võib olla ka eluohtlik.

Diagnoosimine põhineb haigestumisega seotud kaebuste ja sellele eelnenud sündmuste ning erinevate uuringute analüüsil. Sagedamini kasutatakse lisaks vereanalüüsidele ka EKG-d, pärgarterite anatoomiat ja täpsustavat uuringut (koronarograafia) ja südame ultraheli uuringut (ehhokardiograafia).

Kuigi Takotsubo sündroomi peetakse healoomuliseks haiguseks, on see tüsistuste poolest võrreldav ägeda koronaarsündroomiga. Umbes 20% patsientidest esineb tüsistusi varases haiglaperioodis, kuid raskematel juhtudel on ka hiljem kardiovaskulaarsete komplikatsioonide ja surma risk kõrgem.

Ravi peamine eesmärk on vähendada ägeda südamepuudulikkuse nähte ning vajadusel ravida rütmihäireid. Harvadel juhtudel siiski sellest ei piisa.