Hea nõu

NAHK ON LIIGA KUIV? Nahaarst paneb südamele: järgi hooldusel neid kolme põhitõde! 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 25. jaanuar 2021 07:00
Kuiva nahka iseloomustavad ketendus, raskematel juhtudel ka nahapraod.Foto: Vida Press
Praeguste ilmadega süveneb paljudel inimestel mure naha kuivuse pärast. Kuiv ja hooldamata nahk võib muuta selle vastuvõtlikumaks uutele nahaprobleemidele. Kuidas probleemi leevendada, soovitab dermatoveneroloogia eriala arst-resident Bret Kaldvee.

Kuiva nahka iseloomustavad ketendus, raskematel juhtudel ka nahapraod, kirjutab Bret Kaldvee Tartu Ülikooli vilistlaste ajaveebis. Kui kuivus on väga tugev ja nahka ei ole õigesti hooldatud, võib see põhjustada põletikku ehk dermatiiti. Niisiis on vaja kuiva nahka hooldada eelkõige selleks, et parandada oma enesetunnet. Kahjuks ei ole võimalik kuiva nahka „välja ravida“, seetõttu peavad ravi ja hooldus olema regulaarsed ning eluaegsed.

Foto: Pixabay

Küll aga saab nahakuivust vähendada mitme väikse nipiga.

  • Patsiendid, kes armastavad pikki vanniskäike, peaksid selle asemel käima pigem duši all, sest siis ei puutu nahk nii kaua veega kokku.
  • Et vesi kuivatab nahka, on soovitatav niiskuse nahka lukustamiseks kasutada vanniõlisid. Duši all pestes võiks samuti eelistada tundlikule või atoopilisele nahale mõeldud dušiõlisid ja -kreeme, mis ei ärrita nahka ning aitavad hoida juba niigi rikutud nahabarjääri.
  • Tasub vältida seepi, sest see kuivatab nahka.
  • Vesi ei tohiks olla väga kuum, eelistama peaks leiget vett.
  • Pärast pesemist tasub ennast pehme rätikuga kuivaks tupsutada. Sügelevat nahka ei tohi hõõruda!
  • Kohe pärast naha kuivatamist võiks nahale kanda palju rasvast kreemi.

Viimane punkt võtab kokku kuiva naha baasravi: igapäevane naha kreemitamine. Kuiv nahk ei lähe ajaga paremaks, vaid vastupidi: vananedes kipub naha kuivus süvenema.

Uuringud on näidanud, et peaaegu iga üle 60aastane inimene kannatab vähemal või rohkemal määral nahakuivuse käes. Kuidas sellega toime tulla? Seespidist ravi kuiva naha jaoks ei ole – kahjuks ei aita ei toidulisandid ega vitamiinid. Peamine lahendus ongi igapäevane naha kreemitamine.

Foto: Pixabay

Kreemide põhiline ülesanne on vähendada nahasügelust ja parandada nahabarjääri funktsiooni – selle kaudu vähendatakse ärritajate, aga ka bakterite tungimist nahka ja piiratakse naha veekadu.

Kreemide valikul võiks eelkõige lähtuda sellest, kui kuiv on nahk ning missugune kreem nahale sobib ja kõige mõnusam tundub. Kui on juba tekkinud dermatiit ehk nahapõletik, mis väljendub punetavate ja ketendavate laikudena, on sagedasti vaja (mõne)nädalast retseptiravimite kuuri. Kõige sagedamini kasutatakse lokaalseid steroidkreeme või kaltsineuriini inhibiitoreid, mis aitavad põletikul kiiremini taanduda.

Missugune nahahooldustoode valida? Kõik eespool mainitud nahahooldusvahendid, kreemid ning duši- ja vanniõlid soovitan soetada eelkõige apteegist. Tooted võiksid olla mõeldud atoopilise dermatiidiga või tundlikule nahale, sest neis on kuivale nahale vajalikud ained ning neist on eemaldatud võimalikud ärritajad: tavaliselt lõhna- ja värvained.

Foto: Pixabay

Kokkuvõttes võib öelda, et kuiva naha hooldusel peab järgima kolme põhitõde: kreemitamine, kreemitamine ja kreemitamine.

Samal teemal

01.11.2021
VIDEO | NAHAARST SELGITAB: kas tumedatest maksaplekkidest on võimalik lahti saada?
05.10.2021
KAS VALIDA KUUM VÕI KÜLM DUŠŠ? 5 põhjust, miks peaksid kindlasti eelistama jahedamat vett
19.09.2021
VIDEO | NAHAARST SELGITAB: miks tekib piinlik kõõm ja kuidas sellest lahti saada?
20.02.2020
JUUKSED ON HAPRAD JA ELUTUD? Nende vahenditega paned kiharad vastu kevadet särama!