Keha

SEKSUOLOOG IMRE RAMMUL: kui tööl ja kodus hirmsasti rabada, siis voodis enam jaksu pole (22)

Kaidi Reinart, 12. jaanuar 2020 10:00
Nii mõnelgi juhul on seksuaalsoovi languse taga ravimite kõrvaltoime. Foto: Vida Press
"Seksuaalsusega seotud probleemidele kiputakse otsima füüsilisi põhjuseid, kuid sagedamini on allikas kõrvade vahel," räägib Confido meditsiinikeskuse psühhiaater-seksuoloog Imre Rammul.

Seksuaalprobleeme on sama palju kui inimesi: iha puudumine või vastupidi, väga kõrge sugutung, suguhaigused, raskused erektsiooni tekkimise või orgasmi saavutamisega, kontrollimatu seemnepurse, seksuaalfoobiad, valulikkus suguaktil ja rahulolematus seksiga on vaid osa näiteid probleemidest, millega Imre Rammuli poole meditsiinikeskusesse pöördutakse.

Seksiisu kadumise taga võivad olla ravimid

Nii mõnelgi juhul on seksuaalsoovi languse taga ravimite kõrvaltoime. Antidepressantide laia leviku tõttu on nii meestel kui ka naistel orgasmini jõudmisega raskusi. Vahel võib mõni kehaline haigus või ravim kahjustada seksuaalfunktsiooni ajutiselt, kuid inimesel kinnistub sooritushirm.

Näiteks võivad naistel mõnel juhul alandada seksuaalsoovi hormonaalsed rasestumisvastased vahendid. "Isegi kui ravimite võtmine lõpetada ja nende toime kaob, siis kõrvade vahele kogunenu sealt enam niisama lihtsalt ei lahku," räägib Rammul, et siis on vaja juba kogenud spetsialisti abi.

Psühhiaater-seksuoloog Imre Rammul soovitab probleemide korral abi otsida, mitte kannatada. Foto: Daisy Lappard

Puberteedihirmud ja kartus kaotada kontrolli

Sageli on just naistel probleeme seksimise ajal vabaks laskmisega. "Selle taga võib olla alateadvusesse pugenud mõte, nagu ei tohiks enda üle kaotada kontrolli ehk kui muidu läheb kõik kenasti, siis sisekontrolliosakond rikub kõik ära. Seevastu meestel põhjustavad probleeme tõkked teostussektoris, " selgitab seksuoloog piltlikult.

"Sageli on meeste seksuaalsus seotud eneseteostamisega, eriti siis, kui on olnud ebaõnnestumisi. Tekivad igasugused kõhklused-kahtlused ja ujuvad pinnale puberteedihirmud, mis viivad paratamatult mõtte valele lainele ega lase tegeleda sellega, millega tegelema peab."

Puberteedihirmu all peab Rammul silmas rahulolematust meheauga. "Umbes kaheksakümmend protsenti meestest pole rahul oma suguti mõõtudega. Ja seda sõltumatuna sellest, millised on reaalmõõdud ja keskmised." Mehel võib olla täiesti normaalses mõõdus suguti, aga tal on jäänud mulje, nagu see peaks olema veel pikem ja jämedam. "Noored ammutavad teadmisi pornofilmidest, mistõttu võib neil tekkida vale arusaam, kus on normi piir või milline on kena keskmine seksuaalvahekord."

Foto: Vida Press

Seksiisu ja sooritust mõjutavad liigne stress ja läbipõlemine. "Vahel võib juhtuda isegi, et stressi korral seksuaalne aktiivsus kasvab," räägib Rammul, et aina mõeldakse, et kuidagi sant on, äkki seks viib mõtted mujale ja teeb olemise paremaks. Hiljem kipub tahe kaduma. Stressiseisundis erituvad organismi teatavad virgatsained ja hormoonid, mis pärsivad seksuaalfunktsiooni.

Rammul tõdeb, et inimese ressurss on piiratud. "Kui hirmsasti tööl ja kodus rabada, saavad patareid lõpuks tühjaks ning seksi jaoks ei jätku enam rammu. Lihtsalt ei jaksa!"

Mis peaks sobima kõigile, ei sobi lõpuks kellelegi

"Oleks see ometi nii lihtne, et saaks välja tuua universaalsed soovitused, mis teeksid seksi paremaks ja mõtted ei uitaks töö või koduste ülesannete peale," nendib Rammul kinnitades, et iga nõuanne on selgelt individuaalne.

Alustuseks tuleb hoolega uurida, mis seksi segab või millised on võimalikud välised probleemid, mis takistavad keskendumist ega aita paarisuhtes asjadel paika loksuda või teha seda omal jõul. Alles siis liikuda edasi võimalike ravimite ja nõuanneteni. Üldised nõuanded, mis on mõeldud kõigile, võivad probleemi lahendamise asemel vahel isegi kahju teha.

Rammuli kogemus näitab, et suurt abi pole ka eneseabiraamatutest. "Inimesed ikkagi loevad neid, naised rohkem, mehed vähem," räägib ta, kuid lisab, et eneseabiraamatutes püütakse üldiste tõdedega lahendada kõigi inimeste probleeme. "Universaalne ei tööta kõigile. Ja lõpus on nii, et kui väljakäidud tõed ei aita, siis pettumus on suur." Lisaks kipub inimene end kirjeldatud situatsioonidega samastama. "Kõik loetu ja kuuldu ei pruugi olla tõde ning inimene võib alustada valede teemadega tegelemist."

Foto: Pixabay

Seksuoloogi visiit on nagu perearsti külastamine

Vastates küsimusele, mida seksuoloogi juures tehakse, viskab Rammul nalja, et see ei ole väga valus.

Vanasti tuldi seksuoloogi jutule võimalikult hilisel tunnil ja hiiliti mööda seinaääri. Nii mõnigi on kartnud, et seksuoloogi juures palutakse juba uksel lahti riietuda. Tegelikult pole see rutiin, vaid erand – juhul, kui on vaja uurida kehalisi probleeme.

Aga aitab küll! Paljudel juhtudel on probleemid kaunis kergesti lahendatavad. "Selle asemel, et aastaid probleemide käes vaevelda, võib nii mõnelgi korral seksuoloogi juures muredele lahenduse saada juba paari visiidiga." Selliseid inimesi, kelle probleeme spetsialisti abiga lahendatud või vähemalt leevendatud ei saaks, on Rammuli sõnul äärmiselt vähe. See-eest on meil terve hulk neid, kes ei julge kellegi poole pöörduda ning üritavad selle asemel enesehaletsusest ja/või alkoholist tuge saada.

Seksuoloogi juurde tuleks minna, kui valdkonnas midagi logiseb, midagi on puudu, üleliia või on küsimusi, millele päris ise vastuseid leida ei oska. "Kindlasti tuleb spetsialisti poole pöörduda seksuaalfunktsiooni häirete korral," räägib Confido meditsiinikeskuse psühhiaater-seksuoloog Imre Rammul. Olgu selleks raskused erektsiooni tekkimise ja/või püsimisega, nt ärevuse tõttu. Ka siis, kui stressi või hirmu tõttu on võimetus alustada seksuaalvahekorda, raskused ja/või võimetus saavutada orgasmi, valu suguelundites või seksuaalfoobiad.

Samal teemal

27.11.2021
SEKS KULDSES EAS? Naudi mõnuga, aga arvesta nende 13 olulise seigaga!
25.09.2021
SEKSUAALTERAPEUT SOOVITAB: parema orgasmi nimel kõrvalda kodust need segajad!
31.07.2021
RIKAS SEKSIELU PAARILISETA: uus trend on e-seksuaalsus
26.04.2021
KAS JOOMINE LÕHUB SUHTEID? 10 ohumärki, et elu tüürib tõesti kriisi poole