Uudised

UUS LAHENDUS: perearstid teevad Haapsalus ka videokonsultatsioone (5)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 13. jaanuar 2020 12:05
"Videokonsultatsioonide puhul pole tegemist millegi uue ja rabavaga, samasugune formaat on kasutusel nii mitmeski riigis," ütles perearst Madis Tiik. Foto: Rauno Volmar / Ekspress Meedia
Haapsalu linna perearsti nimistusse kuuluvaid inimesi hakkas aasta algusest teenindama perearst Madis Tiigile kuuluv Terviseagentuur OÜ, kelle arstid suhtlevad patsientidega nii tavapärasel vastuvõtul kui videokonsultatsioonide abil.

Tegemist on pilootprojektiga, mille kogemuste abil plaanivad terviseamet ja haigekassa välja töötada võimalikud lahendused piirkondadele, mille  nimistu konkurssidel pole perearstid soovinud osaleda.

Samal teemal

Doktor Katrin Raidla ja doktor Madis Tiik võtavad patsiente vastu kolmel päeval nädalas, kolmel päeval nädalas on aga võimalik videosilla abil konsulteerida Järva valla perearst doktor Kadri Riivikuga. Olulise eeltöö patsiendiga teeb ära pereõde, kes abistab videosilla ajal nii arsti kui patsienti.

Terviseameti tervishoiuteenuste osakonna juhataja Pille Saare sõnul tuleb olukorras, kus perearstid sageli ei soovi enam töötada väljaspool Tallinnat ja Tartut, otsida inimestele arstiabi pakkumiseks uusi lahendusi. „Haapsalus näeme kombineeritud varianti, kus pakutakse nii võimalust kohtuda perearstiga isiklikult kui vajadusel saada nõu pereõelt või videosilla kaudu arstilt,“ ütles Pille Saar, kelle sõnade kohaselt võimaldab videokonsultatsioon sarnaselt tavavastuvõtuga arstil saada ülevaade nii inimese murest ja haigusloost kui kirjutada välja digiretsepte ning saatekirju.

Üle 1700 inimesega Haapsalu nimistut haldava Terviseagentuur OÜ omaniku ja Vormsi valla perearst Madis Tiigi sõnul soovib ta Haapsalu inimestele pakkuda kvaliteetset esmatasandi arstiabi, mis on kooskõlas ka Eesti Perearstide Seltsi põhimõtetega. „Videokonsultatsioonide puhul pole tegemist millegi uue ja rabavaga, samasugune formaat on kasutusel nii mitmeski riigis. Ka Eestis hakkame selliseid lahendusi tulevikus ilmselt üha enam kohtama,“ ütles doktor Tiik.

Videokonsultatsioone kasutatakse Eestis veel Tõstamaal ja väikesaartel. 

Eestis on ligi 800 perearsti nimistut, millest ligi 280 asub Tallinnas. Üle  neljakümnel nimistul on praegu ajutine asendaja.

Perearsti nimistule perearsti leidmiseks korraldab konkursse terviseamet. Konkurssidel saavad osaleda vaid perearsti kvalifikatsiooni omavad tervishoiutöötajad, kes valituks osutumise puhul sõlmivad esmatasandi arstiabiteenuse osutamiseks lepingu haigekassaga.