Uut tüüpi koroonaviirus põhjustab kopsupõletikku. Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe, Greete Kõrvits 17. jaanuar 2020 21:32
Terviseamet paneb südamele, et Hiina reisimisel tuleb arvestada Wuhanis leviva koroonaviirusega. Aasta algusest on Hiina keskosas asuvas linnas registreeritud 59 pneumoonia ehk kopsupõletiku juhtu. Seni on surnud kaks inimest.

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna nõuniku Irina Dontšenko sõnul ei ole Eestis praegu muretsemiseks põhjust. „Ettevaatlikud peavad olema inimesed, kel on lähiajal plaanis külastada Hiinat,  eriti Wuhani linna,“ ütles Dontšenko, kelle sõnul on laboratoorsete uuringute tulemuste põhjal Wuhanis 41 juhul olnud tegemist uut tüüpi koroonaviirusega, mis seni on levinud loomadelt inimestele.

„Võimalikuks nakatumise kohaks peetakse linnaturgu, kus müüakse mereande, eluslinde ja loomi. Inimeselt inimesele levikut ei ole seni täheldatud.“

Kõik nakatunud on seni olnud kohalikud ja on tuvastatud 763 inimest, ke son haigestunutega  lähedalt kokku puutunud. Ühelgi haigega kokku puutunud inimesel pole seni uut koroonaviirust diagnoositud.

Haigestunutel tekkis palavik, hingeldus ja radioloogilisel ülesvõttel tuvastatud kahepoolne kopsupõletik.

Otselennud Wuhanist Euroopasse on kolme sihtkohta – Pariisi, Londonisse ja Roomasse. „Nendes lennujaamades on kasutusele võetud ka ennetusmeetmed,“ ütles Dontšenko. Üks haigusjuhtum on avastatud Jaapanis ning kaks Taimaal.

Seoses saabuva Hiina uue aasta tähistamisega soovitab terviseamet riskipiirkonna külastamisel järgida tavapäraseid ennetusmeetmeid . „Kinni tuleks pidada hügieeni- ja kätepesureeglitest, samuti tuleks hoiduda kontaktist hingamisteede haiguste sümptomitega inimestega – vajadusel katke suu ja nina. Kindlasti tasub hoiduda eluslindude ja loomi müüvate turgude külastamisest ning kontaktist loomade ja lindudega ning nende eritistega.“

Pärast riskipiirkonnast naasmist tuleb tervist 14 päeva jooksul jälgida ning palaviku või hingamisraskuse korral võtta kohe ühendust arstiga ning teavitada reisist Wuhani.

Koroonaviirused põhjustavad peamiselt kergeid haigestumisi - nohu, vahel esineb ka valulik kurk. Lastel võivad lisanduda köha ja palavik.

Viirustel eristatakse 4 antigeenset gruppi. Haigus esineb talvel ja varakevadel. Koroonaviirused võivad harva olla alumiste hingamisteede haiguste tekitajateks. Sama sugukonda kuulub SARS-i haiguse tekitaja, mille tagajärjel hukkus 2002. aastal 800 inimest. SARS-ist on Hiina vaba olnud alates 2004. aasta maikuust.

USA haiguskontrolli amet asus juba kontrollima Wuhani piirkonnast nende kolme lennujaama maanduvaid reisilennukeid ning nende pardalolijaid. Viimati tegi USA midagi sellist 2014. aasta ebolakriisi ajal. Üks põhjuseid ettevaatuseks on ameti sõnul jaanuarikuu kõrge populaarsus Hiinasse reisimisel. Sel aastal saabub Hiina uusaasta 25. jaanuaril ning paljud Hiina päritolu ameeriklased ning muidu Hiina huvilised reisivad sinna pidustustest osa saama.