Keha

AROMAATNE VIIRUK: hinnaline kingitus ja iidne ravim 

Ohtuleht.ee, 16. jaanuar 2020 08:00
Juba iidsetes ürikutes on mainitud viirukit kui mitmete tervisehädade leevendajat. Foto: Vida Press
Viiruk on olnud sajandeid hinnaline kingitus, kuid seda on kasutanud ravimina nii antiikaja kuulsad arstid, traditsiooniline Hiina meditsiin kui ka India ajurveeda meditsiin.

Piiblilugu räägib, et kolm idamaa tarka viisid vastsündinud Jeesusele kingiks kulda, mürri ja viirukit. Viiruk oli sajandeid hinnaline kingitus, ihaldatud sõjasaak ning seda põletati riitustel tänuohvrina.

Viiruki rituaalse põletamise kõrval on iidsetes ajalooürikutes mainitud viirukit eelkõige ravimina. Kuulsad antiikaja arstid Hippokrates ja Galenos kasutasid seda reuma, artriidi, podagra ja põletikuliste haavade raviks. Islami arst ja filosoof Avicenna kasutas viirukit düsenteeria, palaviku, põletike ja haavandite raviks ning oksendamise vastu.

India traditsioonilises ajurveda meditsiinis kasutatakse viirukipuu eri osi astma, bronhihaiguste, düsenteeria, reuma, palaviku ja haavade raviks.

Traditsiooniline Hiina meditsiin kasutab püha viirukipuu vaiku seespidiselt verevarustuse parandamiseks, veritsuse pidurdamiseks, valu leevendamiseks ja menstruaalhäirete raviks.

Aroomiteraapias kasutatakse viirukit välispidiselt astma, bronhiidi, köha, larüngiidi, põletike, külmetushaiguste, stressi, ärevuse, närvipinge ja valulise menstruatsiooni korral.

Püha viirukipuu ehk Boswellia sacra Omaanis. Foto: Vida Press

Aeglane, kuid pikk mõju

Arvukad uuringud on tõestanud, et viirukiekstraktist saab tõhusat abi liigesepõletike ja valu korral. Viirukiekstrakti toimiv osa on põletikke pärssiva ja valu vaigistava toimega bosvellhapped. 

Viirukiekstrakt on parandanud oluliselt krooniliste põletikuliste liigesehaigustega patsientide enesetunnet. Vähenenud on liigeste tursed, jäikus ja valu ning paranenud liigeste liikuvus ja koormustaluvus. Võrreldes n-ö keemiliste põletikuvastaste ravimitega avaldub viirukiekstrakti mõju aeglasemalt, aga seevastu kestab kauem.

Teadlased jätkavad viiruki raviomaduste uurimist, sellest loodetakse tulevikus abi ka astma ning soolepõletike ravis.

Mis on viiruk?

Viiruki saamiseks tehakse puukoorde sisselõiked, et piimjas vaik välja voolaks. Õhu ja päikese käes tardub see kollakaks, punakaks või pruunikaks vaiguks. Viirukivaik sisaldab eeterlikku õli, polüsahhariide, terpeene ning raviomadustelt kõige tähtsama koostisosana bosvellhappeid.

Samal teemal

08.01.2020
MIDA TEHA SELJAVALUGA? Arst: on müüt, et siis peab pikali olema ja midagi paika tõmbama
08.01.2020
DR VASSILJEVI NÕUANNE | Kuidas suhtuda ravimeetodisse karboksüteraapia?
26.09.2019
ÄRA KANNATA VALU! Sellised on liigesesõbralikud eluvalikud
01.03.2019
ORTOPEED HOIATAB: isegi üks lisakilo suurendab survet põlveliigesele 3–6 korda