Hea nõu

OHTLIKUD PAARID! Koos nende ravimitega ei tohi mingil juhul alkoholi juua!  (7)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 16. veebruar 2021 09:40
Alkohol + ravimid võib olla eluohtlik kooslus. Foto: Vida Press
On selge, et alkohol ja autojuhtimine ei sobi kokku, kuid Südameapteegi proviisor Külli Teder tuletab meelde, et kokku ei sobi ka alkohol ja ravimid. 

Kõik on kuulnud, et alkoholi ja ravimeid ei tohi koos võtta, aga sageli ei teata, mis on selle põhjus. Ühtpidi võivad ravimid muuta tugevamaks alkoholi mõju, aga teistpidi võib alkohol muuta ravimite käitumist organismis (imendumist, jaotumist ja väljutamist), nende toime tugevust (leitud on isegi toime kolmekordset tõusu, mis võrdub üleannustamisega!) ja kõrvaltoimete ilmnemist.

Tüüpilisemad alkoholi ja ravimite koostarvitamise kõrvalnähud on uimasus, pearinglus, iiveldus, aga ka pulsisageduse tõus ja sisemiste verejooksude teke. Paraku mõnel juhul ka insult ja maksakahjustused.

Kõik ravimid satuvad maksa ning mõjutavad seda. Ravimite reeglipäraselt kasutamisel maksa üldjuhul ei rikuta, aga kui lisada ravimite mõjule alkoholi maksa kahjustav toime, siis koos toimub maksa hävitamine kiiremini.

Foto: Marianne Loorents

Alkohol ja ravimid võivad anda ohtlikke koostoimeid isegi siis, kui neid ei võeta samal ajal.

  •  Väga ohtlik kombinatsioon on alkohol ja rahustid-uinutid, sest koosmanustamisel suureneb sedatiivne toime, mis võib viia uimasuseni päevasel ajal, erksuse ja reaktsioonikiiruse vähenemiseni ning võib kaasa tuua tähelepanu hajumise, aga ka hingamise aeglustumise.
  • Alkohol koos valuvaigististitega (ibuprofeen, ketoprofeen, deksketoprofeen, naprokseen, diklofenak, atsetüülsalitsüülhape, lornoksikaam jt) suurendab verejooksude tekkeriski (oht just seedetrakti verejooksudele).
  • Alkohol suurendab nitroglütseriini või isosorbiitdinitraadiga koostarvitamisel riski ortostaatilise hüpotensiooni tekkeks. Veresooned laienevad ning vererõhk langeb järsult, mille tulemuseks võivad olla nii kukkumine, pearinglus, üldine nõrkus kui teadvusekadu.
  • Alkohol võib ka epilepsiaravimite tarvitamise ajal põhjustada suuremat uimasust ning erksuse kadumist.
  • Alkohol vähendab antibiootikumide mõju haigust ravida, kuid võib tekitada ka südameprobleeme. Alkoholi ei tohi kindlasti tarvitada koos metronidasooliga (ka kuni kolm päeva pärast ravi lõppu), sest selline kombinatsioon tekitab väga halva enesetunde, oksendamise, peavalu, naha punetuse ja südamekloppimise ning mõnel juhul võib tulemuseks olla ka eluohtlik seisund.
  • Alkohol koos opioide sisaldavate valuvaigistitega võib kaasa tuua väga tugeva unisuse, segasuse ja erksuse kao, aga ka madala vererõhu ning viia eluohtliku seisundini
  • Alkohol koos allergiavastaste ravimitega (nt klemastiin, difenhüdramiin ja kloorfenamiin) võib viia uimasuse, erksuse kao ning segasuse ja krampide tekkeni. NB! osad nn gripiteed sisaldavad samuti vanema põlvkonna allergiaravimite toimeainet.

Samal teemal

19.04.2021
PEAVALU TAGA VÕIB PEITUDA RASKE HAIGUS. Neuroloog selgitab, millal peaks arstilt abi otsima
10.04.2021
KAS JOOMINE LÕHUB SUHTEID? 10 ohumärki, et elu tüürib tõesti kriisi poole
12.02.2021
MÄRKAMATA JÄÄNUD HAIGUS VÕIB VIIA HAUDA! Esmaabikoolitaja: nende ohumärkide korral tuleb kiiresti tegutseda!
11.01.2021
MAKS EI MÕISTA NALJA! Kuus ohtu, mis võivad rikkuda selle eluliselt tähtsa organi