Hea nõu

UIMANE JA SEGADUSES: nende ravimite tarvitamisel pole vaja autorooli istuda! (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 31. mai 2021 05:00
Mitmed ravimid härivad reaktsioonikiirust. Foto: Vida Press
Mõned ravimid võivad tekitada pearinglust, uimasust ja reakstioonikiiruse langust, mistõttu autojuhtimine võib olla ohtlik.  "Mõne ravimiga tuleb teada, kuidas ravim konkreetsele inimesele mõjub," ütleb Südameapteegi proviisor Külli Teder.

Osade ravimite toime või kõrvaltoime tõttu peaks vältima autojuhtimist ravimite tarvitamise ajal, sest tekkida võib uimasus, pearinglus, segasus ja reaktsioonikiiruse langus. Mõne ravimi puhul tuleb teada, kuidas ravim konkreetsele inimesele mõjub. Näiteks saab juba mõne päevaga aru, kuidas mõjutab looduslik rahustav tablett just sinu reaktsioonikiirust

  • Uinutid, rahustid (ka looduslikud) ja krambivastased ravimid võivad põhjustada unisust, uimasust, vähendada reaktsioonikiirust ning keskendumisvõimet.

  •  Allergiavastased ravimid (nt klemastiin ja difenhüdramiin) võivad tekitata uimasust, segadust ja reaktsioonikiiruse vähenemist.

  • Nn gripiteed sisaldavad raviaineid, mis võivad põhjustada pearinglust, uimasust ja reaktsioonikiiruse vähenemist.

  • Vererõhuravimid võivad põhjustada pearinglust ja väsimust ning järsku vererõhu langust. See on ka põhjus, miks tuleb enne autorooli istumist teada, kuidas konkreetne ravim just sinule mõjub.

  • Valesti annustatud diabeediravimid võivad põhjustada tähelepanuhäireid, uimasust ja nägemisprobleeme.

Kui autorooli minna haigena - köhides, tatistades, aevastades - ka siis võib tähelepanu olla hajunud ning reaktsioonikiirus vähenenud ning tulemuseks õnnetus. Seepärast püsi haigena kodus, joo palju teed või vett ja puhka!

Samal teemal

25.09.2021
OHTLIKUD PAARID! Koos nende ravimitega ei tohi mingil juhul alkoholi juua!
24.08.2021
SÄÄSTA OMA MAKSA! 6 elulist valikut, mille eest maks on tänulik
26.05.2021
OHTLIKUD PAARID: ära võta ravimeid koos nende toitude ja ravimtaimedega!
04.04.2021
SEKS EI PAKU PINGET: need ravimid võivad hävitada kire