Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Mis aitab öiste jalakrampide vastu? (16)

Viktor Vassiljev, 30. august 2021 07:00
"Tavaliselt eakate puhul ei ole krampidel mitte üks konkreetne põhjus, vaid mitu korraga," selgitab dr Viktor VassiljevFoto: Robin Roots
"80aastasel mehel on öösiti jalakrambid, mis nende vastu aitaks?"

On tõesti väga levinud probleem vastavas vanuses. Sellepärast ka kirjutatakse jalakrampidest päris palju. Seletatakse magneesiumist, aga ei ole see asi nii lihtne, et võtad tableti ja läheb üle.

Samal teemal

Tavaliselt eakate puhul ei ole krampidel mitte üks konkreetne põhjus, vaid mitu korraga. Muutused lülisambas, mille tõttu pitsuvad selgroolülide vahel närvijuured. Vereringluse häired, enamasti veresoonte lupjumine. Südamepuudulikkus, tursed, veenilaiendid, liigeseprobleemid soodustavad jalakrampe.

Kõike seda võib uurida, mitu head diagnoosi hankida ja mitme spetsialisti juures ravida, aga jällegi – mõnikord on asjal väga lihtne lahendus. Sagedaseim jalakrampide põhjus on magamisasend, mis pole seljale hea. Näiteks liiga pehme või väljaveninud põhjaga voodi – selg vajub looka, alguses pole midagi, aga tükk aega selles asendis lülide vahel kinni pitsunud närvijuured hakkavad saatma lihastele hädasignaali: siputage nüüd, jalad, äratage peremees üles, las keerab teist külge. Nii et kõvema põhjaga voodist võib olla abi.

Ja veel soovitan proovida vana nippi: selili magades asetada põlvede alla padi või tekist keeratud "vorst", siis on jalad põlvedest kõverdatud, ja see on füsioloogiline asend, mis vabastab närvijuured pingest ning vastavalt vähendab krampe.

Lõppude lõpuks, kui arstil käidud ja konkreetset diagnoosi pole saadud, siis tuleb asja võtta rahulikult. Tekib öösel kramp – üles tõusta, toas ringi käia, juua lonks vett, või vastupidi, jalutada kempsuvahet, ja siis uuesti magama heita. Jääb öisest unest pool tundi puudu, ja mis siis, hommikul pole ju tööle kiiret, võib veidi kauem puhata.