Hea nõu

NINAST JOOKSEB VERD? Kasuta selle peatamiseks õigeid võtteid! (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 24. jaanuar 2020 06:00
Inimene, kelle ninast jookseb verd, peab olema istuvas asendis, pea ette kallutatud või kõhuli-külili, nii et veri ei valguks neelu. Foto: Vida Press
Ninaverejooksu levinumad põhjused on kuiv õhk, allergia, haigusteperioodil ka nohu-köha või kõrge palavikuga viirusinfektsioonid. Verejooksu võivad esile kutsuda ka traumad ja teatud mõttes on trauma  ka nina nokkimine.

Ninaverejooksu põhjuseid võib olla veel teisigi, selgitab Apotheka proviisor Triinu Entsik-Grünberg. Näiteks osad ravimid, nagu aspiriin, ibuprofeen ja antikoagulandid võivad mõjutada ninaverejooksu.

Loomulikult on oluline roll ka kõrgel vanusel, kõrgenenud vererõhul, ateroskleroosil, verehaigustel, vere hüübimishäiretel ja kasvajatel. Laste puhul tuleks kindlasti veenduda, et ninna pole sattunud avastamata võõrkeha.

Foto: Pixabay

Samal teemal

Õiged võtted

Inimene, kelle ninast jookseb verd, peab olema istuvas asendis, pea ette kallutatud või kõhuli-külili, nii et veri ei valguks neelu. Verd ei tohi alla neelata, vaid see tuleks välja sülitada - ühelt poolt selleks, et oleks võimalik hinnata verekaotuse suurust, teisalt ka selleks, et allaneelatud veri võib esile kutsuda okserefleksi ning verekaotust veelgi suurendada.

Õige võte on ninasõõrmed õrnalt kokku suruda, et avaldada survet nina vaheseinale, mis tavaliselt on verejooksu põhjuseks. Nina ülaosale võib panna külmakompressi ja panna ninna Emofix salvi, kasutades kaasas olevat aplikaatorit. Salvi võib kasutada ka ninaverejooksu ennetamiseks kaks korda päevas vähemalt kahe nädala jooksul.

Olenevalt vere värvusest ja kogusest sõltub, kas verejooksuga inimest saab aidata ise või tuleb kutsuda kiirabi.

Kui oled püüdnud verejooksu juba mõnda aega peatada, aga see ei õnnestu ja vere värvus on helepunane ning see voolab kiiresti, tuleb kohe kutsuda kiirabi.

Kui ninaverejookse on sageli, tuleb kindlasti välja selgitada põhjus, kontrollida hüübimisnäitajaid, hemoglobiini, trombotsüütide hulka ning vajadusel määrata ravi. Kui verejooks on peatatud, võiks paari nädala jooksul vältida kuumaprotseduure (sauna, kuuma vanni) ja kehalist koormust.

Foto: Pixabay

Nina niisutamine

Nisita ninasalvi kasutatakse nina limaskestade puhastamiseks ja niisutamiseks nt kuiva õhuga tubade korral, aga ka koorikute ning korpade eemaldamiseks.

Rinopanteina ninatilkasid kasutatakse pärast kirurgilisi operatsioone tekkiva kooriku vähendamiseks ja paranemisprotsesside soodustamiseks. Ka nina limaskestade kuivuse ja/või atroofia korral. Sobib kasutamiseks ka ninaverejooksude korral, sh traumast põhjustatud ninaverejooksu tagajärgede vähendamiseks

Ninaverejooksu saab ennetada ka nina veresooni tugevdades. Selleks sobivad Ascorutin tabletid, mis sisaldavad C-vitamiini.

Samal teemal

22.00.2020
UUS SURMAVIIRUS LEVIB: SARSi sugulane külvab maailmas hirmu, terve Hiina linn pannakse karantiini
22.00.2020
PEREARST TEEB SELGEKS: kas viirusevastane ravi aitab kurjast gripist kiiremini paraneda?
17.00.2020
IGAVENE KÜSIMUS: miks peab talvel kindlasti mütsi kandma?
07.00.2020
TÄPSEM ABI HAIGETELE: nõuandetelefoni arstid saavad nüüd anda isikustatud soovitusi