Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Kas seljavaluga tasub üldse arste tülitada? (5)

Viktor Vassiljev, 28. jaanuar 2020 06:00
"Just ehitusmeestega seda juhtub – selg ära tõstetud. Igal ametil on omad nõksud," ütleb dr Viktor VassiljevFoto: Robin Roots
„Olen eluaegne ehitusmees, aga nüüd avastati, et mul on lülidevaheline disk kulunud, kannatan seljavalude käes, mis ei lase tööd teha. Kas tasub üldse arste tülitada, on see asi parandatav?“

Kas nüüd täiesti parandatav, aga mingil määral saab kindlasti abi. Selgroolülide vahel on kõhrelised diskid, mis töötavad amortisaatorina ja pehmendavad tõukeid, ilma diskideta käiksid lülid käies-hüpates klõbinal üksteise vastu. Mis liigub, see kulub, diski ealine kulumine suuremaid probleeme ei tekita, aga kui põhjus on traumaatiline, siis võivad tagajärjed olla päris rängad. Just ehitusmeestega seda juhtub – selg ära tõstetud. Igal ametil on omad nõksud.

Samal teemal

Ma ei tea, kas ehitajaid üldse õpetatakse, kuidas raskust tõsta – sportlastele, kes kangi sikutavad, tehakse see asi küll selgeks. Nimelt kui põrandalt kasvõi veeämbrit tõsta ette kummardudes, siis jaotub raskus lülide pinnale ebaühtlaselt – eesmised servad peavad kandma kümneid kordi suuremat koormust kui tagumised. Nii võib kas lülidevahelise diski eesmise osa ära lõhkuda või selle tagumise osa lülide vahelt välja pressida.

Kergemal juhul võib see asi ära paraneda, kui seljale mitmeks nädalaks puhkust anda, aga kui sarnast pahandust juba mitu korda juhtunud, siis jääbki disk vigaseks. Vastavalt tuleb suuremaid või väiksemaid valusid kannatada, ja muidugi ametit vahetada – otsida kergemat tööd. Tagantjärele tarkusena, aga ka teistele soovituseks tuleb raskuste tõstmisel kasutada sellist tehnikat, mida igaüks telekas näinud, kui jõumees kangi sikutab. Sirge seljaga kükitab maha, haarab raskusest kinni, ja sirge seljaga tõuseb jalule. Surve jaotub lülide pindadel ühtlaselt. Edasi pole vahet, kas tõstab kangi pea kohale, kartulikoti selga või tellised sülle.

Ja arstile minekuga ärge pikalt venitage. Praegu annab ehk viga veel parandada. Mingiks ajaks tuleb muidugi tööga vahet pidada. Aga kui hambad ristis selga veel rohkem lõhkuda, siis aitab tulevikus ainult tõsine operatsioon. Kuidas selg pärast seda liigub ja mis tööd teha laseb – seda ei tea keegi ja mina ei julge ennustada.