Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Miks jalalabad valutavad? (5)

Viktor Vassiljev, 29. jaanuar 2020 08:00
"Kuuekümne eluaasta jooksul on üks õige mees ikka ihulist tööd teinud, raskusi tõstnud, tsikliga või ilma kivihunnikusse pannud ja üsna tõenäoliselt on mõni selgroolüli üht- või teistpidi vigane," arvab dr Viktor VassiljevFoto: Robin Roots
Inimese küljes pole vist sellist tükki, mis ei saaks valutada. Kusjuures huvitav on see, et vastav kehaosa ei peagi vigane olema, vahel on viga mujal. Milles pole midagi imelikku – kõik ju sama keha küljes kinni ja närvide kaudu ühenduses.

Mismoodi ja kuidas, seda peab anatoomia- ja füsioloogiaõpikust otsima, ja kes vastavaid raamatuid pole tudeerinud, see ei oska neid seoseid ära mõistatada. Siis peab muidugi teadjama käest küsima, kelleks on arstiteadust õppinud inimene. Seega järgmine küsimus on laekunud täiesti õigel aadressil:

Samal teemal

„Kuidas on võimalik, et jalalabad valutavad, juba 2–3 kuud, ja ainult pikali olles? Seistes, käies pole viga midagi. Olen 61aastane mees.“

Jalad on seismiseks ja kõndimiseks, nii et kui oma funktsiooni täites ei valuta, siis tuleb viga otsida mujalt. Otsides jõuame kõigepealt sinna, kust jalad kasvavad – tagumik ja selg, eks ole. Just sealt lülisamba alumisest osast algavad närvid, mis jooksevad kuni labajalgadeni välja.

Kuuekümne eluaasta jooksul on üks õige mees ikka ihulist tööd teinud, raskusi tõstnud, tsikliga või ilma kivihunnikusse pannud ja üsna tõenäoliselt on mõni selgroolüli üht- või teistpidi vigane. Enamasti just alumises lülisamba osas, mis kannab keha põhiraskust.

Vanemas eas annavad kunagised traumad tunda, ealised muutused kah olemas, nagu luuhõrenemine ja lubisoolade ladestumine, ja pole imestada, kui mingis asendis mõni närvijuur kuskil lülide vahel kinni jääb. Sellisel juhul jookseb valusignaal vastava närvi lõppu välja, antud juhul labajalgadesse. Seal annabki tunda.

Päeval, käies ja liikudes, liigub lülisammas siia-sinna, aga öösel magades on lülid paigal, ja kui juhuslikult just selles asendis, kus mõni närvijuur pitsunud, siis just pikali olles valu tekib. Abi on omast käest – või jalast – võtta. Sest valu peale ärkab üles, pöörab teist külge, pitsunud närvijuur vabaneb ja valu läheb üle. Muud pole viga midagi, kui et korraks uni läinud, küll tuleb tagasi.

Aga seda peaks uurima, mis selgroolülide vahel täpsemalt toimub, vähemalt röntgeni võiks teha, siis saab selgust, kas on seal mõni tõsisem viga ja kas on karta tulevikus veel suuremaid probleeme. Vastavalt leitule korraldatakse ravi. Senikaua võin aga kinnitada, et jalalabade vannitamine, kreemitamine, salvitamine, masseerimine ei aita mitte üks raas, sest haiguse pesa on kuskil seljas, sealt tulebki tohterdada.