Keha

PIINLIK LUGU: kas mul on suguhaigus? (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 30. juuli 2021 05:00
Pigem lasta end kontrollida, kui interneti abil diagnoosida. Foto: Vida Press
Tänapäeval leitakse partner sageli tutvumisportaalist, mõnelt seltskonnaürituselt või reisilt. Kaitsmata vahekord uue partneriga võib aga kaasa tuua suguhaigused. 

Kõige enam levivateks suguhaigusteks Eestis on klamüdioos, ureaplasmoos  ja mükoplasmoos. „Teadaolevalt võib seksuaalvahekorra ajal ühelt inimeselt teisele edasi kanduda üle 30 erineva potentsiaalset haigust tekitavat bakterit, viirust ja parasiiti,“ räägib meditsiinilabori SYNLAB vastutav spetsialist Kaspar Ratnik.

Ta selgitab, et inimese tupe, päraku, kusiti ja suu sisepinna limaskestal elavad ja paljunevad suguhaigusi põhjustavad mikroorganismid, mis võivad kaitsmata seksuaalvahekorra ajal kanduda ühe inimese limaskestalt teisele.

Sugulisel teel levivate haiguste vastu saab igaüks end väga lihtsalt kaitsta – parimat kaitset pakub kondoom. Kondoom ei päästa küll 100% papilloomviiruse ehk HPV-ga nakatumise eest, kuid vähendab oluliselt ülekandumise riski.

"Oluline on, et suguhaiguste osas teevad seksuaalpartnerid testi samal ajal," ütleb laborispetsialist Kaspar Ratnik. Foto: Erakogu

Samal teemal

 Nakatumisele jälile võimalikult vara

 Suguhaiguste suhtes tuleks ennast testida pärast igat juhuvahekorda, eriti kui tekivad haigusele viitavad või ebamugavust põhjustavad sümptomid. Küll aga ei pruugi umbes 75% juhtudest nakatumisel erilisi sümptomeid ilmneda. Seega ei pruugi inimene teda, et tal on näiteks klamüdioosi või gonorröa nakkus ning kannab neid eneselegi teadmata seksuaalpartneri(te)le edasi.

 „Haiguste sümptomid võivad avalduda eri aegadel varieerudes mõnest päevast kuni mõne nädalani,“ rõhutab Ratnik. Kõige sagedamini kulgeb kaebusteta Eestis levinuim suguhaigus klamüdioos, mida on sagedamini 15−29aastaste hulgas. See võib olla sümptomiteta isegi kuni 75% naistel ja pooltel meestel. Trihhomoniaas ei pruugi tunda anda kuni pooltel naistel ja 70-80% meestel. Sageli kulgevad tunnusteta ka gonorröa, HIV ja hepatiidid.

Kindlasti tasub end testida siis, kui ilmnevad sellised märgid: suurenenud või halvalõhnaline voolus tupest, eritis peenisest, valulik urineerimine, ebaregulaarne või vahekorrajärgne veritsus, alakõhuvalu, valu vahekorra ajal, villid või muud moodustised suguelundite piirkonnas.

Parimat kaitset suguhaiguste eest pakub kondoom. Foto: Tiit Tamme

Eks see ole teada tõde, et enne läheb issanda päike looja kui et Eesti mees arsti juurde jõuab. Liiatigi veel nii intiimse küsimusega kui võimalik suguhaigus. Naisedki ei soovi oma kahtlustega esimese hooga arsti juurde tormata. Ikka on lootus, et ehk ei juhtunud midagi. Või on arsti ooteajad pikad, kodu lähedal pole eriarste vm.

Intiimtervist saab kontrollida mugavalt, diskreetselt ja turvaliselt, tellides suguhaiguste proovivõtukomplekt koju. Seejärel tuleb endalt võtta proov  ning saata see lähimast pakiautomaadist laborisse usaldusväärseks analüüsimiseks. "Oluline on, et suguhaiguste osas teevad seksuaalpartnerid testi samaaegselt," lisab Ratnik.

Ratnik paneb südamele, et inimesed peaksid end ja partnerit küll kahtluse korral kindlasti kontrollima, kuid ei maksa ka liigselt muretseda või veel vähem iseenese tarkusest või Google abil ülediagnoosida. Pigem ennast testida ja edasi käituda sellest lähtudes ehk sümptomite ilmnedes või püsides ja haiguse leiu korral pöörduda naiste- või meestearsti poole.