Mitmes riigis on näomaskid otsa lõppenud. (Pilt on illustratiivne)Foto: Vida Press
Uudised
31. jaanuar 2020, 12:18

VALEHÄIRE! Tallinna hotellist kiirabiga haiglasse viidud Hiina turistidel polnud koroonaviirust (221)

Hiina turistid viidi Schlössle hotellist kiirabiga täna Lääne-Tallinna keskhaiglasse, et kontrollida nende tervislikku seisundit ja selgitada välja, kas nad võivad olla nakatunud Hiinas leviva uut tüüpi koroonaviirusega.

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai sõnul tekkisid Tallinnas viibivatel Hiina turistidel sümptomid, mis võivad viidata Hiinas levivale uuele koroonaviirusele 2019-nCoV. „Turistid toimetati haiglasse, kus esmalt selgitatakse välja, kas koroonaviiruse kahtlustel võib olla alust,“ ütles Kadai täna hommikupoolikul. „Hoiame avalikkust olukorra arengutega kursis.“

Schlössle hotell. Foto: Tiina Kõrtsini

Samas palus terviseamet juba hommikul säilitada rahu, kuni pole kinnitust, kas on üldse alust kahtlustada uut koroonaviirust või mõnda muud hooajale omast hingamisteede haigust. Nüüd selguski, et paanika oli asjatu.

Loomulikult ei tohi valvsust siiski kaotada. Haiguste Ennetuse ja Tõrje Euroopa Keskuse andmetel on täna kella 10 seisuga kinnitatud maailmas 9834 haigusjuhtu. 213 inimest on surnud, kõik Hiinas. Euroopas on kinnitatud 14 haigusjuhtu: Prantsusmaal 6, Saksamaal 5, Itaalias 2, Soomes 1. Välismeedia kirjutab juba ka kahest haigestunust Suurbritannias. 

Kuidas pääseda nakatumisest?

Uue koroonaviiruse vastu pole vaktsiini ega ka spetsiifist ravi. Leevendatakse vaid haigustunnuseid. Kuidas vältida nakatumist? „Soovitused on samad, mida terviseamet annab kõikide hingamisteede viirushaiguste ennetamiseks,“ märkis terviseameti nõunik Irina Dontšenko eile terviseameti infotunnis..

„Uus koroonaviirus pole mingi erand. Tuleb vältida massiüritusi ja rahvarohkeid kohti. Eeskätt tuleb vältida kinniseid ruume, sest kinnistes ruumides püsib viirus mõnda aega.“

Väga oluline on hoida eemale haigetest inimestest, kellele on köha, kes aevastavad, kellele on nohu. Hoiduda tuleb ka kontaktist haigete loomadega.

Käed tuleb hoida puhtad ja nägu pole vaja katsuda! „Kui tunneme, et käed pole väga puhtad ja me pole neid ammu pesnud, siis hoidume kätega näopiirkonna puudutamisest, sest nii silmade kui nina kaudu võib viirus sattuda organismi.“

Käte pesemine on üks tõhusamaid vahendeid, kuidas vältida nakatumist, ütleb terviseamet nõunik Irina Dontšenko Foto: Tiina Kõrtsini

Dontšenko rõhutab, et käte pesemine on väga oluline kõigi hingamisteede viirushaiguste ennetamiseks. „See on elementaarne, igal aastal räägime sellest, aga pääsu ei ole. See on üks tõhusamaid viise, kuidas saame viirused käte pealt maha.“ Käsi tuleb pesta sageli ja kasutada ka desinfektsioonivahendit.

Vältida tuleb toore või ebapiisavalt kuumutatud loomse päritoluga toidu söömist – seda soovitust tuleb järgida eeskätt Hiinas viibides.

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai sõnul selgitatakse haiglas välja, kas Hiina turistide viirusekahtlusel on alust. Foto: Tiina Kõrtsini

Mida me teame uue koroonaviiruse kohta? 

30. detsembril 2019 tuli sõnum, et Hiinas Wuhani linnas on tuvastatud 59 tundmatu päritoluga kopsupõletiku juhtu. Kõikide teadaolevate viiruste suhtes olid uuringud tehtud, aga kõik osutusid negatiivseks. See tähendas, et haiguse põhjustab mingi uus tekitaja, mille teadlased pidid välja selgitama.

7. jaanuariks oli kindlaks tehtud, et see on uut tüüpi koroonaviirus.

11.  jaanuaril teatati  esimesest surmajuhtumist.

13. jaanuar - esimene väljaspool Hiinat registreeritud haigusjuhtum. Iinimene tuli Taisse Hiinast.

Algul ei olnud kindel, kas haigus levib ka inimeselt inimesele. 

20. jaanuaril teatati, et tervishoiutöötajate seas on registreeritud esimesed haigestunud, mis tähendab, et viirus levib piiratult ka inimeselt inimesele 

Haiguse peiteajaks peetakse 2-14 päeva, aga inimeselt inimesele nakatumisel kuni 5 päeva.

Haigus kulgeb nagu külmetushaigus, tekivad palavik, köha, hingamisraskused ja raskematel juhtudel kopsupõletik

Praegu on ravi sümptomaatiline, leevendatakse haigustunnuseid