Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Miks ma ei tunne lõhnu pärast põskkoopapõletikku? 

Viktor Vassiljev, 4. veebruar 2020 05:00
"80aastasel inimesel lihtsalt ongi lõhnataju nõrgem, nagu ka kuulmine viletsam ja silmanägemine samuti," ütleb dr Viktor Vassiljev.Foto: Robin Roots
80aastane proua küsib: "Kolm aastat tagasi oli mul põskkoopapõletik, sellest saime arsti abiga jagu, aga nüüd on selline lugu, et lõhnu üldse ei tunne. Alguses arvasin, et lõhnade tundmine taastub, aga ei taastunud. Ainult toidu maitset tunnen, aga lõhna ei tunne. Kas nii jääbki?" Maitsetundlikkuse mainimine on täiesti asjakohane. Asi on selles, et inimene tunneb keelega ainult nelja maitset - soolast, magusat, mõru ja haput. Kogu ülejäänud maitsebuketi paneb aju kokku neljast maitsest ja tuhandetest lõhnadest. Järelikult mingil määral on lõhnataju täiesti olemas, muidu tunduks toit täiesti maotu.

Pärast põskkoopapõletikku on jäänud jääknähuna nina limaskesta väike turse, see vähendab lõhnataju. Peale selle, 80aastasel inimesel lihtsalt ongi lõhnataju nõrgem, nagu ka kuulmine viletsam ja silmanägemine samuti. Kuulmisaparaadid ja prillid on olemas, lõhnade jaoks pole mingit abivahendit välja mõeldud, kuigi põhimõtteliselt oleks see võibolla isegi võimalik.

Ilmselt on see lõhnataju langus tekkinud tasapisi ja aastate vältel, aga pärast põskkoopapõletikku süvenenud järsult, eks see ikka häirib. Kusjuures tegelikult, kui miski läheduses ikka väga vängelt haiseb, küll siis seda ka tuntakse. Ja kui mitte, siis ehk nii ongi parem.

Häid meeldivaid aroome leidub meie ümber üsna vähe, rohkem on ikka vastikut haisu, milline ei tee kellegi olemist mõnusamaks, on siis vaja seda kõike tunda, saab ka ilma hakkama. Ja et sellist rohtu ka pole, mis lõhnatundlikkuse paremaks teeb, nagu ka sellist, mis muudaks inimese igavesti nooreks ja terveks, siis muretseda selliste asjade pärast pole mõtet. Nii, nagu mõttetute asjade pärast üldse.

Samal teemal

30.08.2021
DR VASSILJEVI NÕUANNE | Mis aitab öiste jalakrampide vastu?
26.12.2020
DR VASSILJEVI NÕUANNE | Kas suguelul on kriips peal, kui eesnääre lõigati ära?
24.12.2020
DR VASSILJEVI NÕUANNE | Kas suhkruhaige võib pitsikese viina võtta?
29.01.2020
DR VASSILJEVI NÕUANNE | Miks jalalabad valutavad?