Hea nõu

LAPSEL ON KÕRGE PALAVIK: millal ja kuidas on õige seda alla võtta?  

Toimetas Sirje Maasikamäe, 14. veebruar 2020 06:00
Last peab jälgima: lapse palavik võib tõusta kiiresti väga kõrgele.Foto: Vida Press
Palavik on organismi loomulik kaitsereaktsioon, mis aitab võidelda haigustekitajatega. Väga kõrge palavik võib aga koormata organismi või muutuda ohtlikuks. Kuidas lapse palavikku õigesti mõõta ning mida teha, kui lapsel on palavik?

Südameapteegi proviisor Ave Niidu sõnul loetakse palavikuks kehatemperatuuri alates 38°C ning enamasti põhjustab seda iseenesest mööduv viirusnakkus. Palavikku ei pea alati langetama, kõik oleneb temperatuurist ja lapse enesetundest. Küll aga tuleb lastel haiguse ajal temperatuuri sageli mõõta, sest palavik võib tõusta väga lühikese ajaga väga kõrgele.

Samal teemal

Kuidas lapse kehatemperatuuri õigesti mõõta?

Rahvusvaheliselt mõõdetakse lastel palavikku erinevalt. Kui Eestis mõõdetakse peamiselt kaenla alt, siis Prantsusmaal pärasoolest ja Ameerika Ühendriikides suust. Levinud on ka temperatuuri mõõtmine kõrvast ja otsmikult. "Tavaliselt leiab lapsevanem endale ja oma lapsele sobivaima viisi, kuid suust ja pärasoolest mõõtmisel tuleks arvestada, et sealt mõõdetud temperatuur on ligi 0,5 kraadi kõrgem kui kaenla alt mõõdetuna," räägib Niidu.

Palaviku mõõtmine kaenla alt võib olla sõltuvalt termomeetrist aeganõudev. Täpse tulemuse jaoks peab 2–5 minutit paigal olema ja veenduma, et kraadiklaas on korralikult kaenlaaugus.

Pärasoolest mõõtmine sobib hästi imikule ning tulemuse saab umbes 1 minuti jooksul.

"Suust mõõtmisel tuleb arvestada, et imikule ja väikelapsele ei sobi klaasist termomeetrid, kuna need võivad hammustamisel puruneda," hoiatab proviisor ja lisab, et lutt-termomeetri kasutamisel peab laps seda pidevalt imema ega tohi hingata läbi suu ja nutta.

Kõrvast ja otsmikult mõõtmine on kiire, ohutu ja turvaline ning sobib Ave Niidu sõnul peaaegu kõigile, kuid vajab spetsiaalset termomeetrit. Tulemuse saab sõltuvalt termomeetrist 1–5 sekundiga.

Tasub teada, et kuigi elektroonilise termomeetriga saab tulemuse ruttu, on elektroonika tundlik ja võib korduvatel mõõtmistel erinevaid tulemusi anda. "Mehhaaniline termomeeter on aeglasem, kuid aegade jooksul läbi proovitud ja tehnilisi probleeme esineb nendega harvem," kinnitab Niidu. Lisaks tasub arvestada, et palavik on hommikuti madalam ja kõrgem pealelõunal ja pärast füüsilist koormust. Väikelapsel ja imikul võib kehatemperatuur tõusta ka pärast nutmist või soojas viibimise tõttu.

Foto: Tiina Kõrtsini

Vastavalt palavikule tegutse nii:

Kui lapse üldine enesetunne ja seisund on hea, siis palavikku langetavaid ravimeid pole proviisori sõnul manustada vaja. Lapsele tuleb anda piisavalt ja tihti juua, võtta riidest lahti, imikult ära võtta ka mähe ja katta õhukese linaga.

Mõõdukas palavik – kaenla alt mõõdetuna 38,5–39 C.

  • Lisaks eeltoodule tuleks kasutada palavikku langetavaid ravimeid. Imikutele ja väikelastele soovitab proviisor ravimküünlaid ehk suposiite. Saadaval on ka siirup ja tabletid. "Enim kasutatakse paratsetamooli, mida manustatakse 10-15 mg / kg kohta, kuid teine valuvaigistav ja palavikku alandav ravim on ibuprofeen, mis on saadaval nii siirupi kui tablettidena," kirjeldab Niidu, ent rõhutab, et ravimite manustamisel tuleb kindlasti jälgida ravimite annustamisjuhendit.

Kõrge palavik – kaenla alt mõõdetuna üle 39 C.

Selline palavik vajab kindlasti ravimite manustamist. "Tuleb jälgida, et kõrges palavikus laps saaks piisavalt juua ning arvestada, et kui temperatuur tõuseb kiiresti, laps on kahvatu ja käed-jalad jahedad, on palavikukrampide tekke oht," sõnab proviisor Ave Niidu.

Foto: Erki Pärnaku

Millal pöörduda palavikuga arsti poole?

Confido Kiirkliiniku üldarsti Andreas Abeli sõnul ei ole põhjust palaviku pärast arsti poole pöörduda, kui lapse üldseisund on hea (temaga saab hästi kontakti, ta joob ilusti, pissib hästi) ja palavik tuleb koduste vahendite ja ravimitega alla. Arsti poole tasuks igaks juhuks pöörduda, kui:

    •  palavik (üle 38 kraadi) on alla 3 kuu vanusel lapsel

    •  kõrge, üle 38,5 kraadi palavik kestab üle 3–4 päeva

    •  laps kaebab tugeva valu üle (kõrva-, kõhu-, liigesevalu) või tundub valulik

    •  nahale tekib seletamatuid sinikaid või naha sisse väikseid punaseid täppe

    •  esineb verine kõhulahtisus

    •  laps on loid, joob halvasti või vastupidi  - joob ja pissib ebanormaalselt palju

    •  vanem on mures lapse seisundi pärast

"Kiirabi tuleb kindlasti kutsuda siis, kui lapse üldseisund halveneb äkiliselt, tekivad palavikukrambid või kui väga kõrget palavikku ei saa koduste vahendite ja ravimitega alla," soovitab tohter.