Hea nõu

PERELIIKMEL ON VIIRUSHAIGUS: järgi neid põhireegleid, et teised pääseksid tõvest (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 16. november 2020 08:30
Võimalusel peaksid tõbised pereliikmed eraldi magama .Foto: Vida Press
Kui üks pereliige on juba haigestunud, tuleb teha mõned olulised muudatused, et teised jääksid terveks. Tõsi, kui keegi on juba tõve küüsi langenud, siis on võrdlemisi suur tõenäosus, et ka ülejäänud pereliikmed jäävad haigeks. Ent mida sellegipoolest ette võtta? Apotheka apteeker Jaanika Treimann jagab nõuandeid, kuidas pereliikmed saavad ennast kaitsta.

Kodune karantiin

Samal teemal

Hea oleks seada sisse kodune karantiin – leida ruum, kus viirusesse haigestunud pereliikmed saaksid eraldi olla. Võimalusel peaksid tõbised pereliikmed eraldi magama ja neil peaks olema oma klaas ja käterätik. Väga oluline on vältida haigestunud inimesega samade söögi- ja jooginõude kasutamist, sest niimoodi levivad viirused kõige kiiremini.

Kui on võimalik, võiks haigete päralt olla oma WC ja vannituba. Ruume tuleb regulaarselt õhutada, kuid samal ajal peab hoolitsema, et haigestunud pereliige ei saaks külma. Kindlasti ei tohi haige inimese juures tekitada tuuletõmmet. On oluline, et kodus kehtiksid reeglid – haige katab köhides ja aevastades nina ja suu ühekordse taskurätiga ning viskab selle kohe pärast kasutamist prügikasti. Kui taskurätti pole käepärast, tuleb aevastada mitte peopessa, vaid katta suu küünarnukiga.

Haige inimese voodipesu, riiete ja käterätide pesemisel on mõistlik kasutada pesumasina kuumema veega programme.

Foto: Pixabay

Hoia pinnad puhtad

Viirushaiguste vältimine algab korrektsest ja sagedasest kätepesust. Kui tõbine inimene köhib, aevastab või nuuskab, satuvad paratamatult pisikud tema kätele ja viirus võib sealt edasi levida. Pisikud kogunevad kohtadesse, mida haige inimene katsub – ukselinkidele, televiisoripuldile ja sööginõudele. Kuna nende pindadega puutuvad kokku ka terved, on see üks peamisi viise, kuidas haigused levivad. Kõige tähtsam on pesta käsi enne ja pärast söömist ning nuuskamise, köhimise ja aevastamise järel.

Samuti tuleks desinfitseerida pindu, kuhu  kogunevad pisikud. Tõhusaid kodu puhastamiseks mõeldud vahendeid leiab ka apteekidest.

Foto: Pixabay

Viirushaigused kimbutavad eelkõige inimesi, kelle vastupanuvõime on alanenud näiteks stressi, ebapiisava une või vitamiinivaese menüü tõttu. Mida tugevam on immuunsüsteem, seda väiksem on tõenäosus nakatuda mõne viirushaigusega.

Immuunsüsteemi tugevdavad vitamiinid, probiootikumid, tsink ja hulk looduslikke toimeaineid. Väga oluline immuunsuse tugevdaja on C-vitamiin. Parimad C-vitamiini allikad on puu- ja köögiviljad, marjad, kibuvitsamarjad ja -mahl, astelpajumarjad ja -mahl, paprika, mustad sõstrad, murakad, maasikad, tsitruselised, punased sõstrad, kapsas, brokoli, porrulauk, kaalikas, tikrid, vaarikad, tomat ja lillkapsas.

Unustada ei tohi ka ka B6- ja E-vitamiini, mida leidub rohelistes köögiviljades, pähklites, seemnetes ja spinatis. Kui toidust ei saa piisavalt kasulikke vitamiine ja mineraalaineid, tuleb kaaluda täiendavate toidulisandite ja vitamiinide võtmist.

Immuunsüsteemi tasakaalustatud toimimiseks on aasta ringi vaja optimaalses koguses D-vitamiini, aga ka vitamiine A, C, B6, B9 ehk foolhapet ja B12 ning nelja mineraalainet – seleeni, tsinki, rauda ja vaske.

Foto: Robin Roots

Looduslikud turgutajad

Looduslikest toimeainetest on apteegis saadaval küüslaugukapslid, mis aitavad kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitusele, säilitavad normaalset vere kolesteroolitaset ja toetavad südametööd. Samuti kasutatakse immuunsuse tugevdamiseks punast päevakübarat sisaldavaid tooteid, aga ka greibiseemne ekstrakti.

Kuna paljud haigustekitajad satuvad meie organismi just nina kaudu sisse hingates, ei tee paha ka ennetavalt soolalahusega nina loputamine. Uudse vahendina leiab apteegist ka näiteks bioloogilist barjääri moodustava ninapihusti, mis aitab taastada ja tasakaalustada ninaõõne normaalset mikrofloorat, vähendada korduvat haigestumist ja kiirendada paranemist.