Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Kas üle 60aastane võib hakata taliujumisega tegelema? (1)

Viktor Vassiljev, 18. veebruar 2020 05:00
"Mõne haiguse korral on taliujumine otseselt vastunäidustatud," hoiatab dr Viktor Vassiljev.Foto: Robin Roots
Talve hakul tuli hea mõte osta uus suusajope. Vana nii ära trööbatud, et mõnes kohas auk sees ja vatt väljas, häbi sellisega inimeste sekka minna. Mitte et ma sporti poosetamise pärast teeks, ikka selleks, et tugitool tagumiku küljest lahti saada, aga et üldlevinud komme on demonstreerida kaaslastele parimate firmade varustust, nii ma siis spordipoed läbi kammisin.

Spordirõival peavad ju taskud-lukud-varrukad täpselt klappima nii, nagu mulle vaja. Suusapükstega peab ka sobima, neid ma alles hiljuti vahetasin. Aga leidsin, mis tahtsin, polnud just kõige odavam, õnneks kõrval rippus veel kallimaid, see lohutas. Ja säh sulle nüüd lund ja talve. Kus ma selle uhke jopega lähen, Stenbocki maja ette kliima vastu protestima?

Aga heal lugejal on pakkuda teisi talverõõme. Mis ei vaja varustust ega ausalt öeldes riideidki:

Samal teemal

"Saan suvel 62-aastaseks. Kas võib selles vanuses hakata tegelema taliujumisega? Käin hommikuti tihti külma duši all. Väga meeldib saunas vihelda ja seejärel olla jahedas vees."

Väga ajakohane küsimus. Oleks käre pakane, siis vastaksin, et mõistlik on alustada suvel ja sügisel jätkata, kuni talveni välja. Aga nüüd on talv suht ähmane mõiste, nii et vahet pole.

Vanus pole taliujumisele takistuseks, on ka üheksakümneseid nähtud jääaugus sulistamas, kuid paraku on ka nähtud ujujaid sinna auku kadumas. Kõigepealt – taliujumine on suurepärane karastusvahend ja tõstab üldist toonust, kuid kindlasti ei sobi ühegi haiguse ravivahendiks. Vastupidi – mõne haiguse korral on otseselt vastunäidustatud.

Külm vesi võib provotseerida vererõhu tõusu, südame pärgarterite ja aju veresoonte spasmi, nii et südame ja veresoonkonna probleemidega on vastunäidustatud, hüpertoonia ja aju arterite ateroskleroos kaasa arvatud.

Kõigil muudel juhtudel tuleb kõigepealt oma perearstilt luba saada. Ainult tema, teades teie tervislikku seisundit ja elementaarsete uuringute andmeid, oskab täpsemalt öelda, on see asi teile kasulik, talutav või lausa ohtlik. Mina ilma inimest nägemata mingit luba kindlasti anda ei saa. Eluliselt vajalik pole see jääsuplus kellelegi, põhiliselt treenib enesedistsipliini ja muidugi targem oleks sellega tegeleda grupis, asjatundjate juhendamisel. Üksi kuskil metsajärves või kodutiigis kohe kindlasti mitte. Ja kuidas jääauk leida, kui jääd pole, selle kohta ma ei oska midagi mõistlikku soovitada.