Keha

IGEMEHAIGUSED ON SALAKAVALAD: hinda 7 küsimuse abil, kas peaksid kindlasti arsti juurde minema 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 26. oktoober 2020 07:00
Enamasti on parodontiit alguse saanud puudulikust suuhügieenist ja valedest hügieenivõtetest.Foto: Vida Press
Igemehaigused on Euroopas enim põetavad, kuid kõige harvemini märgatavad haigused. Need ei põhjusta enamasti valu ega ebamugavustunnet, ent kaugelearenenud haigus on peamine hammaste kaotamise põhjus, kirjutab hambaarst ja parodontoloog Kertu Ollema Tartu Ülikooli vilistlaste ajaveebis.

Terve inimese suus elab üle 700 liigi baktereid, millest enamik on täiesti ohutud.  Kui hambaid ei puhastata piisavalt tõhusalt, siis kuhjuvad bakterijäägid igemepiiril ja moodustavad hambakatu, luues soodsa pinnase ohtlike bakterite kinnitumiseks. Kõikidel juhtudel on igemepõletik ja igemehaigus parodontiit põhjustatud just bakterite hulga kasvust ja sellega kaasnenud hambakatust.

Parodontiidi peamisi põhjusi ei ole esialgu mõtet otsida toitumisest, samuti ei tohiks kohe kahtlustada raskeid üldhaigusi, millega see haigus kaasneb. Enamasti on parodontiit alguse saanud puudulikust suuhügieenist ja valedest hügieenivõtetest.

Üks peamisi haiguse tekkimise ja arenemise riskitegureid on suitsetamine. Suitsetaja igemed on pidevas hapnikuvaeguses ja seega tekib ideaalne keskkond, kus saavad elutseda hapnikku mittevajavad bakterid.

Osa inimestest haigestub igemehaigustesse hoolimata heast suuhügieenist geneetilise eelsoodumuse tõttu. Igemeprobleeme võib rohkem esineda puberteedieas ja raseduse ajal.

"Osa inimestest haigestub igemehaigustesse hoolimata heast suuhügieenist geneetilise eelsoodumuse tõttu," ütleb hambaarst ja parodontoloog Kertu Ollema.Foto: Erakogu

Kas sul on igemehaigus?

Kui vastad vähemalt ühele neist seitsmest küsimusest „jah“, siis peaksid pöörduma hambaarsti poole, et oma igemeid kontrollida.

Kas igemed on turses?

Kas igemed veritsevad hambaid pestes, hambaniiti või hambavaheharja kasutades?

Kas igemed on taandunud ja hambad tunduvad olevat pikenenud?

Kas mõni hammas on hakanud liikuma?

Kas näed igemeid masseerides kollakat mädataolist vedelikku igeme ja hamba piiril?

Kas hambad on asendit muutnud või hammaste vahele on tekkinud vahed?

Kas keegi sinu pereliikmetest on igemepõletiku tõttu hambaid kaotanud?

Haiguse põhjaliku uurimise ja raviga on võimalik parodontiit kontrolli alla saada ja peatada. Võtmetegur on bakteriaalse hambakatu eemaldamine ja patsiendi väga hea suuhügieeni saavutamine.

Foto: Pixabay

Kodune suuhügieen

Igemehaiguste ravimisel on kõige tähtsam kodune suuhügieen. Arstiabi moodustab ravi tulemuslikkusest vaid 25%, patsiendi kodune suuhügieen 75%.

Enne hammaste pesemist puhasta hambavahed katust ja toiduosakestest hambaniidiga, laiemate hambavahede korral kasuta hambavaheharjakest.

Lisaks hammaste pesemisele võiksid kasutada suuloputusvedelikku, mis aitab pärssida bakterite kinnitumist hambapindadele ja vähendab nende hulka suus.

 Üks parodontoloog on öelnud lihtsalt ja kokkuvõtvalt, et igemehaiguste ravi on nagu aiandus: esmalt puhastame peenra umbrohust ja siis peame seda aeg-ajalt hooldama, et peenar jälle umbrohtu täis ei kasvaks.

· 

Samal teemal

03.04.2021
KEHA HOIATAB! 7 muutust välimuses, kui su tervisega on midagi viltu
06.12.2020
HAIGEKS SUUDLEMISEGA: kolm vastikut tõbe, mille võid saada „kingituseks"
05.11.2020
VALUS JA VÄGA NAKKAV: mida teha, et ohatis pidevalt ei korduks?
28.10.2020
VÄSIMUS JA VILETSAD JUUKSED? Viis salakavalat märki, et sul võib olla vitamiinipuudus