Hea nõu

KÖHA JA NOHU EI LÄHE ÜLE? Millal ravida ise, aga millal vajad kindlasti arsti? 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 6. märts 2020 05:00
Foto: Vida Press
Üldjuhul ei lähe inimesed nohu või köha korral arsti juurde. Tavaliselt on see otsus mõistlik, kuigi mõned olukorrad on erandlikud. Kuidas haigusnähte leevendada ja millal kindlasti arsti külastada?

Valgust on vähe ning ilmad on jahedad ja niisked, mistõttu inimesed liiguvad vähem õues. See koos vitamiinide puudusega loovad pisikute levikuks soodsa pinnase. Tilkuv nina või valutav kurk on esimesed sümptomid, mis annavad märku haigusesse nakatumisest.

Samal teemal

„Kõigest ühe inimesega kokku puutumine võib käivitada ahelreaktsiooni, millele haigestunu ei oska isegi mõelda. See on aga paratamatu, sest inimene võib olla haige 1-4 päeva enne sümptomite ilmnemist. See tähendab, et ta võib nakatada teisi enne, kui ise arugi saab, et on haigeks jäänud,“ selgitab Confido Kiirkliiniku arst Andreas Abel. Ta lisab, et alati tuleks rangelt kinni pidada üldtuntud hügieeninõuetest – käsi pesta võimalikult tihti, köhida varrukasse, nuusatud taskurätte ei tohi vedelema jätta."

Hakka haigusnähtusid kohe leevendama!

Nohu, köha või kurguvalu korra on hea alustada haigusnähtude leevendamisega juba esimeste märkide ilmnemisel. Südameapteegi e-apteegi proviisor Aleksandr Sei soovitab väiksema nohu korral sisse hingata eeterlikke õlisid, näiteks männi- või eukalüptiõli.

Kui on olemas inhalaator, siis sellega võib teha füsioloogilise lahuse inhalatsiooni. Ta lisab, et nohuga mõjub kosutavalt ka regulaarne jalavann. "Kui nina on kinni, sobib nina puhastamiseks ja ninakinnisuse leevendamiseks hästi erinevad meresoolalahuse ninaspreid. Kui see aga ei aita nohu leevendada, tuleks kasutada tugevamaid, ksülometasoliini või oksümetasoliini ninatilku, mis vähendavad nina limaskesta turset. Punetava ja valutava nina puhul tarvitada erinevaid salve," räägib Sei.

Proviisor Aleksandr Sei rõhutab, et esimene kaitse haiguse vastu on organismi turgutamine. Foto: Erakogu

Ka köha soovitab proviisor kõigepealt  leevendada looduslike vahenditega. Head  on ravimtaimeteed, näiteks rahustab ärritunud kurku islandi käokõrva tee. Kui köha on eriti tugev või sellega kaasneb valulik kurk, on mõistlik pöörduda muude ravimite poole. "Köhaspreid, kurgutabletid ja köhasiirup on kõik head kurguvalu ja köha leevendamiseks," räägib e-proviisor.

Nii proviisori kui arsti sõnul tasub haigusega kaasneva nõrkuse või energialanguse korral kindlasti koju jääda ja puhata, et organism saaks viirusega võidelda. Andreas Abel nendib, et inimesed kipuvad unustama, et haigena tööl käies seatakse ohtu eelkõige enda tervis, sest paranemiseks ei lubata omale piisavalt puhkust.

Foto: Erki Parnaku

Proviisor Aleksandr Sei rõhutab, et iga haiguse riski on võimalik maandada ning esimene kaitse haiguse vastu on organismi turgutamine. Ta soovitab vaatamata külmale veeta iga päev vähemalt tunni õues, et organism saaks immuunsüsteemi normaalseks toimimiseks piisavalt hapnikku.

Mitmekesine toitumine ja vedeliku tarbimine annavad samuti immuunsüsteemile energiat ja jõudu haiguse tõrjumiseks. "Rohukapis võiks alati olemas olla ka C- ja D-vitamiin. D-vitamiin toetab immuunsust ning C-vitamiin aitab viirushaigust lühendada ja haigussümptomeid kergendada," selgitab ta ja lisab, et igaks juhuks tasuks oma D-vitamiini taset päikesevaesel ajal arsti juures või apteegis kontrollida.

Foto: Tiina Kõrtsini

Tunnused, millega pöörduda arstile

Tavalisi nn külmetusnähte on küll parem kodus ravida, kuid on erandeid, mille korral tervisekontrolli minna:

 Põskkoopapõletikku võib kahtlustada, kui põskedes on rõhuv tunne ja lõhnataju kaob. Põskkoopapõletiku märk on ka see, kui 10-14 päeva pärast esialgseid sümptomeid eritub ninast mäda või kui sümptomid lähevad paremaks, aga siis taas ägestuvad.

 Kopsupõletik võib alguses tunduda tavalise köhana. Kopsupõletikule võivad viidata valud rindkeres, hingamisraskus, äkiliselt halvenenud üldseisund, kõrge ja püsiv palavik.

 Meningiit võib tekkida koos kõrge palaviku, peavalu, oksendamise, iivelduse, segasusseisundi ja nahalööbega.  „Nende sümptomite koosesinemisel tuleks viivitamatult kiirabi kutsuda,“ toonitab arst.

„Väga paljud põevad gripi läbi nagu mõne teise viirushaiguse, kuid gripp võib esile kutsuda tunduvalt raskemaid sümptomeid kui paljud teised hingamisteede põletikke põhjustavad viirused,“ ütleb arst. Kui haigus tabab ootamatul ning tervis vajab kiiret kontrolli ja on vaja haiguslehte, saab kiiret abi ka Kiirkliinikutes ilma järjekorra ja broneerimiseta.

Samal teemal

05.02.2020
UNUSTA KÄTLEMINE! 8 praktilist soovitust, mis võivad päästa koroonaviirusest 
04.02.2020
KAS OLED HAIGUSTEKS VALMISTUNUD? 10 soovitust, millega peaks praegu koduapteeki täiendama
03.02.2020
MILLAL ON MÕTET MASKI KANDA? Arst: inimesed ei tea sageli, kuidas seda kasutada
02.02.2020
VALMISTUDES KOROONAVIIRUSEKS: mida teha, mida kindlasti mitte?