Ööpäev ringi avatud Tõnismäe apteek on ka osa Tallinna ööelust, naljatab apteegi juhataja Külli Teder.Foto: Erakogu
Toimetas Sirje Maasikamäe 6. märts 2020 12:24
Tallinna legendaarne valveapteek, mis praegu kannab nime Tõnismäe Südameapteek, saab naistepäeval 95aastaseks.

„Tõnismäe apteek on olnud läbi aegade unikaalne apteek,” lausus Tõnismäe Südameapteegi juhataja Külli Teder ning lisas, et põhjuseks ei ole mitte ainult kõrge iga ja keskne asukoht, vaid oluline roll meditsiiniloos.

„Tõnismäe apteegis on alati valmistatud ravimeid ja seda tehakse tänini. Siin on olnud noorte proviisorite ja farmatseutide praktikabaas ja paljud Eesti apteekrid on just Tõnismäel oma esimese erialase kogemuse saanud.”

„Tõnismäe Südameapteek on osa Tallinna ööelust,” naljatas apteegi juhataja. Ööpäev ringi avatud apteegis käib läbi rohkem inimesi, kui üheski teises apteegis ning apteekri nõu on vaja anda mitmes  keeles. „Meie oleme lahti alati ja öövalved on osa meie apteekrite elust. Olgu südaöö, varajane hommikutund, riigipüha või hetk, kui aasta vahetub ja Vabaduse platsil on ilutulestik,” lisas ta.

Alates 1952. aastast on Tõnismäe apteek teenindanud ka lähikaudseid haiglaid ja polikliinikuid ja teeb seda nõnda tänini. „Teeme koostööd meditsiiniasutustega meie ümber, et vajaminevad ravimid oleksid patsientidele alati olemas, olgu öö või päev,” rääkis Teder.

Ajalooline pruun mööbel sobib ideaalselt 1939. aastal ehitatud majja. Foto: Erakogu

Tõnismäe apteek hea näide sellest, kuidas apteegiteenus on ajas muutunud ja arenenud. Kuni 1990ndateni oli Tõnismäe apteegis keskne infopunkt, mis loodi 1953. aastal. “Klaasi taga istus proviisor, kes vastas kohale tulnute või telefoni teel laekunud päringutele, kus mõnda rohtu on saada ning millised on väljakirjutatud ravimite kõrval- ja kaastoimed.

Aeg-ajalt tuleb apteeki tänini kõnesid, kus palutakse proviisornõu ravimite kohta, mida arst on välja kirjutanud või mõnest muust apteegist juba ostetud.

Kunagi oli ravimite jaoks Tõnismäe apteegis terve keldrikorrus, sest veoautotäis apteegikaupa toodi vaid korra kuus. Lisaks vajasid suuremat laoruumi klaasist purgid ja topsid, mida ravimite segamisel ja müügis kasutati. “Tänapäeval ei ole nii suurt pinda vaja ja ravimeid tellitakse ning varu uuendatakse apteegis iga päev,” lausus Teder.

Foto: Erakogu

Tõnismäe apteek asutati 8. märtsil 1925. aastal Tallinna Ühise Haigekassa apteegina, esimeseks apteekriks sai Nikolai Scmidt. 1939. aastast koliti moodsasse apteegihoonesse Tõnismägi 5, kus oli suur keldrikorrus, et ravimeid ladustada ja segada. 1941-44 kasutati keldrikorrust varjendina.