Uudised

Koroonaviiruse proovi tulemust oodates tuleb püsida kodus

VIDEO | Terviseamet: koroonaviiruse tõttu eriolukorra väljakuulutamine pole proportsionaalne, peame jääma mõistlikuks (18)

Hindrek Pärg, Juhan Mellik, 6. märts 2020 16:28
Terviseameti eksperdid Ester Öpik ja Martin Kadai.Foto: Robin Roots
Terviseameti viimase info kohaselt on Eestis koroonaviirusesse nakatunud kümme inimest ning reedel suleti kaheks nädalaks Tallinna Kristiine gümnaasium, sest üks koroonapatsient on tolle kooli õpilane. Viimastest arengutest tulenevalt andis terviseamet reede pärastlõunal ülevaate koroonaviiruse levikust Eestis. 

Samal teemal

Terviseameti põhja regionaalosakonna juhataja Ester Öpik ütles, et kõik reedel lisandunud viis nakatunud inimest olid juba varasemalt lähikontaktsetena ametkonna jälgimisel, sest nad olid selles samas lennukis, mis saabus 29. veebruaril Bergamost Riiga. Ta seletas, et kuna õhusõidukis viibinud inimestest kaks olid juba positiivse proovi andnud ning pardal viibis vähe reisijaid, koheldi kõiki Air Balticu lennul viibinuid kui lähikontaktsetena.

"Need, kes täna lisandusid, reisisid samas seltskonnas ja on samas tutvusringkonnas. Tuleb rõhutada, et kõik kümme inimest, kes on koroonaviirusesse nakatunud, on ise viibinud riskipiirkonnas ehk ei ole toimunud kohapealset levikut ega nakatumist;" rääkis Öpik. Kokku on tollest lennust terviseameti jälgimise all 76 inimest.

Öpik lisas, et positiivse proovi andnud laps oli kodusel jälgimisel alates kolmapäevast, küll aga jõudis ta kooli teisipäeval, 3. märtsil. "Kui tal esinesid sümptomid, tuli ta kohe koju. Kõik teised nakatunud olid kodus. Nad said terviseametilt juhised ega käinud tööl," sõnas Öpik. 

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai toonitas pressibriifil, et kuigi Eesti seadused võimaldavad välja kuulutada eriolukorra, pole see antud nakkuse puhul mõttekas ning tegu oleks ülepingutusega. „Sarnaseid nakkushaiguseid on siin levimas küll, aga me pole nonde puhul eriolukorda välja kuulutanud. Koroonaviiruse näol ei ole tegu müstilise, eriliselt ohtliku, rahvatervist kahjustava haigusega. Peame jääma meetmetes mõistlikuks ja proportsionaalseks," rahustas Kadai üldsust. 

Lapsel olid reisilt tulles kerged sümptomid

Pressikonverentsil seletas Öpik, et reisilt naasedes oli koroonaviiruse saanud 8. klassi lapsel kerged sümptomid, jättes esmaspäeval kooli minemata. Küll aga oli ta tervis teisipäeval paranenud ning vanemad saatsid ta kooli, ent kolmapäeval tervis taas halvenes ega käinud enam koolis.  

"Laps oli jälgimisel all alates neljapäeva hommikust," rääkis Öpik. "Täna saime teada, et laps andis positiivse proovi ja teavitasime sellest lapse ema. Koolis rääkisime õppealajuhatajaga, andsime esmased suunised, kuidas vanemaid teavitada. Kool teeb iga päev märgpuhastust, muid võimalusi pole kohustuslik rakendada. Palusime nimekirja lastest, kes nakatunuga tol päeval koos viibisid. Praegu suhtleme kõigi vanematega ja võtame kogu klassi jälgimisele. Teavitasime ka linnavalitsust, haridusministeeriumi ametnikku. Laialdane teavitus toimus kohe ära. Kool tegi otsuse, et korraldab oma töö kaheks nädalaks kaugõppevormi," lisas ta.

Öpiku sõnul on nakatunud lapse klassis umbes 25 õpilast ja nendega puutus kokku ka umbes viis õpetajat. 

Kadai sõnul on teavitud ka kohalikke omavalitsusi juhul, kui inimestel pole lähedasid, kes saaksid ravimeid ja toitu tuua. "Kohalikud omavalitsused on valmis inimesi abistama," sõnas ta. 

Samuti pole karta, et võib tekkida ravimite puudus. "Globaalne ravimite defitsiidi võimalus on teada ja oleme sel teemal suhelnud ka ravimiametiga, kes omakorda on rääkinud hulgimüüjatega. Meil on ülevaade olemas, millised on kohapealsed ravimivarud. Euroopa tasandil pole teada, et ükski riik piiraks ravimite väljavedu ja praegu mingit probleemi sellest näha ei ole," rääkis Kadai. 

Tänaseks on laboris tehtud 184 koroonaviiruse proovi, millest kümme on osutunud positiivseks.

Koroonaviiruse proovi tulemust oodates tuleb püsida kodus

Inimestel, kes ootavad koroonaviiruse proovi tulemusi või kelle analüüs osutus positiivseks, tuleb nakkushaiguse edasise leviku tõkestamiseks püsida kodus, teatas terviseamet pressiteates. 

Kodusel ravil tuleb viibida täieliku paranemiseni, vältimatute käikude puhul tuleks kanda maski. Samuti tuleb kodus viibides regulaarselt puhastada pindu, millega haigestunu otseselt kokku puutub.

Nakatanut peaks (näiteks toidu hankimisel) aitama keegi tuttav, kes kaitseb ennast haiguse eest isikukaitsevahendeid kasutades ja kes peab rangelt kinni hügieeninõuetest. Haige eest peaks hoolitsema ainult üks inimene, kes ei kuulu riskirühma. Riskirühma kuuluvad vanemaealised ehk üle kuuekümne eluaasta vanused ning krooniliste haigustega ja/või immuunpuudulikkusega inimesed.

Kuna nakatunud võivad olla ka teised pereliikmed, tuleb haiguse edasise leviku vältimiseks ja oma tervise huvides koju jääda kogu perel.

Kui pereliikmel tekivad antud perioodil sümptomid (palavik või köha) tuleks nõu pidada oma perearsti või perearsti nõuandeliiniga 1220. Tõsisema tervisemure (nagu hingamisraskused) korral tuleks helistada hädaabinumbril 112.

Samuti tuleb enda haigestumisest teavitada neid tuttavaid, kellega viimasel ajal on kokku puututud.

Koroonaviirusele ei ole praegu otsest ravi. Sümptomeid, nagu köha ja palavik, saab leevendada käsimüügiravimitega. Juhul, kui sümptomid kaovad ja inimene tunneb end tervena, annab lõpliku tervisehinnangu perearst.

Nii Tallinnas kui Tartus tegutsevad lisaks kiirabi tavalistele kiirabibrigaadidele ka tervishoiutöötajast ja erakorralise meditsiini tehnikust kaheliikmelised lisabrigaadid, mis teenindavad vaid koroonaviiruse kahtlusega seotud väljakutseid. Kaheliikmelised brigaadid võtavad proove nakkuskahtlusega inimese kodus. Avalikesse kohtadesse (nagu lennujaam ja sadam) reageerib koroonaviiruse kahtluse korral ööpäevaringselt kolmeliikmeline kiirabibrigaad, mis toimetab nakkuskahtlusega inimese ka haiglasse.

Patsiendi koduse Covid-19 ravi juhendi leiab siit.

Kodune ravi on teistele elanikele ohutu, õhu kaudu viirus ei levi

Koroonaviirus levib piisknakkusena inimeselt, kel sümptomid on juba ilmnenud. Seega näiteks kortermaja ventilatsioonisüsteemi kaudu nakkust levitada ei ole võimalik.

Lisaks hingamisteede haiguste sümptomitega inimestega lähikontaktist hoidumisele aitab nakkushaigustesse haigestumist vältida hügieenireeglite järgimine, mille väga oluliseks osaks on korralik ja pidev käte pesemine.

Riskipiirkonnast naasnutel tuleb 14 päeva enda tervist jälgida ja kodus püsida

Inimesed, kel on koroonaviirusega nakatumise põhjendatud kahtlus, peaksid helistama oma perearstile või perearsti nõuande telefonile 1220. Terviseseisundi halvenemisel tuleb helistada hädaabinumbril 112.

Koroonaviirust tasub kahtlustada juhul, kui inimene on viimase 14 päeva jooksul käinud haiguse riskipiirkonnas ja tal esinevad haigusele iseloomulikud sümptomid. Muul juhul võib olla tegemist Eestis laialdaselt leviva gripi või gripilaadse viirusega. 

Lisaks hingamisteede haiguste sümptomitega inimestega lähikontaktist hoidumisele aitab nakkushaigustesse haigestumist vältida hügieenireeglite järgimine, mille väga oluliseks osaks on korralik ja pidev käte pesemine.

Lähtuvalt haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskuse (ECDC) riskihinnangust on alates 26. veebruarist koroonaviiruse riskipiirkondadeks Hiina Rahvavabariik, Põhja-Itaalia (Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna ja Piemonte regioonid), Iraan, Jaapan, Singapur ja Lõuna-Korea.