Keha

Kõrget vererõhku kutsutakse ka vaikseks tapjaks. Kardioloog: enesepettus ei päästa haigusest 

Hasso Uuetoa, kardioloog, 11. mai 2020 06:00
Paljudele tundub, et ravimeid võtavad vaid haiged inimesed, ja kes ravimeid ei võta, need on ju terved!Foto: Vida Press

"Vererõhuhaigus ehk kõrgvererõhutõbi on salakaval, kohati armastatakse seda haigust nimetada vaikseks tapjaks," ütleb Confido kardioloog Hasso Uuetoa. Arst teeb selgeks, miks on vaja rohtu võtta ka siis, kui rõhk on küll kõrge, aga enesetunne on hea. Ja kas ravimeid peaks võtma hommikul või hoopis õhtul?

Väga paljudele inimestele ei tekita kõrge vererõhk olulisi vaevusi, aga ravimata jäämisel põhjustab see rohkelt tüsistusi, nagu südamelihase infarkti, südamepuudulikkust, ajuinsulti, neerupuudulikkust, erektsioonihäireid ja palju muud.

Kui inimesel ei ole vaevusi, on teda raske motiveerida tarvitama kogu järgneva elu ravimeid, mis muudavad küll numbreid mingil vererõhu mõõtmise aparaadil, aga sageli ei muuda inimese enesetunnet. Kohati on lausa vastupidi – inimene, kes on aastaid elanud väga kõrge vererõhuga, võib selle normaliseerimisel tunda ennast uimasena, nõrgana, kurta pearinglust – eriti järsul püsti tõusmisel.

Inimest, kellel kõrgest vererõhust hakkab pea valutama, kõrvus kohisema, süda kloppima või rinnus pigistama, on oluliselt lihtsam motiveerida ennast korralikult ravima.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

12.06.2021
SEKS KULDSES EAS? Naudi mõnuga, aga arvesta nende 13 olulise seigaga!
25.02.2021
VERERÕHK TEEB MURET? 6 vähem tuntud seika kõrgest vererõhust
16.10.2020
INFARKT VÕIB KULGEDA KA VALUTA. Südamearst õpetab, kuidas märgata ebatüüpilisemaid tunnuseid 
28.08.2020
KOLM OLULIST TERVISENÄITAJAT: kui hoiad need korras, püsid terve ja elad kauem!