Uudised

Veel kahel tartlasel tuvastati koroonaviirus, linn sisuliselt suletakse 

Toimetas Hindrek Pärg, 12. märts 2020 19:03
Foto: Aldo Luud
Neljapäeva pärastlõunal kinnitas terviseamet kahe uue koroonaviirusesse nakatunu lisandumise Tartus. Seoses viiruse kiire levikuga otsustas Tartu linnavalitsus alates esmaspäevast, 16. märtsist viia Tartu linna üldhariduskoolid üle distantsõppele. Samuti suletakse laupäevast, 14. märtsist linna haldusalas olevad muuseumid, huvikoolid, raamatukogu, päevakeskused ja spordibaasid. Esialgsed piirangud kehtivad kuni 30. märtsini.

Tartu Postimehele kinnitas terviseameti lõuna regionaalosakonna juhataja Tiia Luht, et üks nakatunu reisis Eestisse Austriast ja teine puutus kokku Saaremaa võrkpallivõistlusega.

Samal teemal

Tartu üliikool teatas, et ühe meditsiinivaldkonna üliõpilasel tuvastati koroonaviirus, kes viibis õppetööl teisipäevast kolmapäevani. Õhtulehe andmeil peaks tegu olema selle nakatunuga, kes naases Austriast. 

Tartu linna kriisimeeskonna juht, linnapea Urmas Klaasi sõnul on need otsused väga olulised, et uute juhtumite valguses kaitsta meie inimesi. "Viiruse levik on ettearvamatu ja peame tegema kõik selle tõkestamiseks," lisas Klaas.

Nakkusohu vältimiseks viiakse linna üldhariduskoolid kaheks nädalaks distantsõppele. Koolide ruumid jäävad suletuks kolmandatele osapooltele. Esialgu jäävad tegutsema hariduslike erivajadustega laste koolid  (Tartu Herbert Masingu Kool, Tartu Maarja Kool, Tartu Kroonuaia Kool), mille osas linnavalitsus võtab vajadusel vastu eraldi otsuse. Linnavalitsus soovitab ka kõikidel Tartus tegutsevatel erakoolidel minna üle distantsõppele.

Lasteaiad jäävad esialgu tegutsema, kuid linnavalitsus soovitab peredel, kel vähegi võimalik, lapsi lasteaeda mitte tuua.

Tartu linna hallatavates huvikoolides ja noortekeskustes tegevust alates laupäevast, 14. märtsist ei toimu. Linnavalitsus soovitab tungivalt peatada huvitegevus ka eraõiguslikes huviharidust ja huvitegevust pakkuvates koolides ja mittetulundusühingutes.

Laupäevast, 14. märtsist suletakse külastajatele Tartu Oskar Lutsu nimeline Linnaraamatukogu koos harukogudega ning linna halduses olevad muuseumid (Tartu Linnamuuseum koos filiaalidega ja Tartu Mänguasjamuuseum).

Eakate päevakeskused on suletud esmaspäevast, hooldekodudes on juba rakendatud külastuspiirangud.

Täna andis linnavalitsuse kriisimeeskond ka ürituste korraldajatele tungiva soovituse kuni 30. aprillini jätta ära või lükata edasi kõik rahvusvahelised, üle 100 osalejaga või eakatele suunatud üritused.

Tallinna meer Mihhail Kõlvart edastas peaminister Jüri Ratasele soovitused Covid-19 leviku tõkestamiseks, mille hulka kuulub nii kahenädalase karantiini kehtestamine kõigile riskipiirkondadest saabuvatele inimestele ning õigusliku aluse loomine ürituste ärakeelamiseks ning kehtestada haridusasutustele üle Eesti ühtsed töökorralduse reeglid. 

Kõlvarti sõnul annab õigusruum kohalikule omavalitsusele väga piiratud võimalusi kehtestada tugevaid piiranguid viiruse leviku tõkestamiseks. Seetõttu tegi Mihhail Kõlvart ettepaneku kehtestada ühetaolised konkreetsed piirangud üle Eesti, et erinevad kohalikud omavalitsused ei peaks ükshaaval samu küsimusi lahendama. „Praeguses olukorras oodatakse kohalikelt omavalitsustelt konkreetseid samme, kuid õiguslikud alused käsitlevad pigem üksikuid tegevusi või siis puuduvad üldse,“ seisab kirjas peaministrile.

Tallinn teeb Eesti suurima õhu- ja mereväravana ettepaneku kehtestada Eesti välispiiridel ajutine piirikontroll ning rakendada riskipiirkondadest saabuvate inimeste suhtes kahenädalast karantiini või anda võimalus koju pöörduda.

„Teeme vabariigi valitsusele ettepaneku määratleda täpselt kriteeriumid, millised üritused tuleks ära jätta ja mis on selle õiguslik alus. Kohalikel omavalitsustel on võimalus ära jätta enda korraldatavad või planeeritavad üritused, kuid erasektori ja kodanikuühenduste korraldatavate konverentside, kontsertide ja teiste mitte avaliku ürituse luba vajavate ürituste osas puudub omavalitsusel õiguslik alus ürituse toimumist keelata,“ kirjutas Tallinna linnapea.