Uudised

MEESTEARST MARGUS PUNAB: peame olema valmis panustama vabatahtlikult kohtades, kus vajatakse meie abi  

Toimetas Sirje Maasikamäe, 20. märts 2020 15:51
" Usun, et ka meie riigijuhtide puhul on „hanerasva periood“ nüüd möödas ning kõik on aru saanud probleemi tõsidusest," kirjutas Margsu Punab.Foto: Aldo Luud
“Sissekanded ja artiklid sellest, mis kõik on valesti tehtud, ei aita mingil moel tänast kriisi lahendada,” kirjutab tuntud meestearst Margus Punab sotsiaalmeedias. Ta paneb südamele, et kriisi süvenedes peame olema kõik valmis panustama vabatahtlikult kohtades, kus meid vajatakse

Paar päeva tagasi (18. märtsil) andis meestearst Margus Punab teada, et lülitab ennast sotsiaalmeediast välja ja soovitab seda ka kõigile teistele. Enne pikemat pausi tegi ta aga vahekokkuvõtte praegusest olukorrast.

1. Koroonaviiruse epideemia on väga tõsine risk meie ühiskonnale. Mõjutades ja suure tõenäosusega ka muutes meie inimeste tervist, majandust, kogu meie „komberuumi“.

Samal teemal

2. Kahjuks ei olnud meie riik selliste kompleksprobleemide esiletuleku võimaluseks ette valmistunud. Ei intellektuaalselt ega ka mitte materiaalselt.

3. Selliseks kriisiks ei olnud ette valmistunud ka Euroopa Liit. Vaid mõne nädalaga on Euroopa ühtsus ja toetusvõrgustikud üles öelnud ja valitseb riikide egoism. Euroopa kauge ummiksopina kogeme seda väga valusalt.

4. Tänases seisus peab põhifookus olema suunatud inimkadude vähendamisele. Selleks on meil olemas meditsiinisüsteem. Loodan, et rakendatud meetmed on haiguse levikut Eestis piisavalt aeglustanud ja süsteemi võimekus peab tekkivale survele vastu. Jätame selle süsteemi rahule – väljaspoolt ei suuda keegi konstruktiivselt panustada kriisikomisjonide töösse.

5. Usun, et ka meie riigijuhtide puhul on „hanerasva periood“ nüüd möödas ning kõik on aru saanud probleemi tõsidusest ja täie pühendumusega probleeme lahendamas/leevendamas.

6. Riigijuhtidelt palun aga lisaks ka ausat kommunikatsiooni. Ühiskond vajab liidreid ja nende vaimset toetust täna enam kui kunagi varem.

7. Usun, et ka kõik teemaga tegelevad eksperdid ja ametiisikud on ennast tänaseks üleilmse kogemusega kurssi viinud ja seeläbi ei vaja riik enam tavakodanike „õpetusi“, kuidas toimima peaks.

8. Infouputuses oleme jõudnud faasi, kus ka kõige targemad meie seast on hakanud sotsiaalmeedias levitama kinnitamata ja kaheldava väärtusega informatsiooni.

10. Täna tuleks meil kõigil keskenduda sellele, mida me kõige paremini oskame. Sellele, millega suudame ühiskonna toimimisele kõige suurema efektiivsega kaasa aidata.

11. Kriisi süvenedes peame olema valmis vabatahtlikult panustama kohtades, kus meie abi vajatakse.

12. Veelkord – epideemia tänases faasis on kõige olulisem viiruse leviku aeglustamine. Aidakem kõik sellele oma käitumisega kaasa. Usun, et enam ei ole vaja rääkida, kuidas seda teha.

Lõpetuseks – oleme lähenemas kriisi kulminatsioonile. Aga kulminatsioon tähendab samal ajal ka seda, et juba üsna varsti liigume möödapääsmatult elu normaliseerumise suunas.