Piimhappebakterite võtmine võib kiirendada ka külmetushaiguste möödumist.Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 30. august 2021 05:00
Piimhappebakterid kuuluvad inimese soolestiku mikrofloora koostisesse ja on eelkõige tuntud selle poolest, et aitavad säilitada normaalset seedeprotsessi. Tegelikult on piimhappebakterid kasulikud ka paljude teiste tervisemurede korral, selgitab Apotheka proviisor Anne-Mai Rogenbaum.

Piimhappebakterid moodustavad organismis heade bakterite kogukondi ja takistavad kahjulike bakterite vohamist, aidates organismi tasakaalu hoida. Ebatervislik toitumine, keskkonnamürgid ja kõrge stressitase on vaid mõned tegurid, mis muudavad soolestiku mikrofloora liigivaesemaks ja teevad meid haigustele vastuvõtlikumaks.

Inimesed võtavad piimhappebaktereid tavaliselt antibiootikumikuuri ajal või kõhulahtisuse korral, kuid neist on abi ka paljudel muudel juhtudel, et organismi toetada ja turgutada.

 

Foto: Erki Pärnaku

Antibiootikumikuuri ajal

Antibiootikumid ei tee vahet, kas bakter on patogeenne või mitte ning hävitavad ühtmoodi kõike, seedetraktis suuremal määral just laktobatsille ja bifidobaktereid. Kui aga tasakaal on läinud paigast ära ja n-ö halvad bakterid saavutanud ülekaalu, tekivad probleemid: kõhulahtisus, -kinnisus või -gaasid. Tasakaalu aitavad taastada piimhappebakterid, mida kasutatakse organismi normaalse mikrofloora taastamiseks ning organismi vastupanuvõime tõstmiseks. Piimhappebaktereid soovitatakse hakata kasutama antibiootikumikuuriga samal ajal.

Haiguse ennetamiseks ja organismi tugevdamiseks

Piimhappebakterid on kasutusel organismi normaalse mikrofloora taastamiseks ning organismi vastupanuvõime tõstmiseks. Piimhappebakterite kuure soovitatakse näiteks sageli haigetele lastele.

 Südame toetuseks

 Köha ja nohu korral

 Piimhappebakterite võtmine võib aidata kaasa antikehade tootmisele ning kiirendada külmetushaiguste möödumist. Uudne vahend on näiteks Rinogermina bioloogilist barjääri moodustav ninapihusti, mis aitab taastada ja tasakaalustada ninaõõne mikrofloorat, vähendada korduvat haigestumist ja kiirendada paranemist. Pihustit kasutatakse korduvate nina-neelu infektsioonide, nagu kõrvapõletiku, nohu, ninakõrvalkoobaste põletiku ja adenoidid ennetamiseks.

 Näo- ja kehahoolduses

Üha enam leiab apteegiriiulitelt piimhappebaktereid sisaldavaid nahahooldustooteid. On nii pre- kui ka probiootikume sisaldavaid nahapuhastusvahendeid ja kreeme, mis aitavad suurendada heade bakterite hulka nahal. Probiootikumid lagundavad prebiootikume, nii tugevneb naha loomulik kaitsevõime ja taastub naha mikrobioomi tasakaal.

Allergiate ja atoopilise dermatiidi korral

Atoopiline dermatiit ja allergia on sagedased probleemid, mis häirivad oluliselt igapäevaelu ja halvendavad elukvaliteeti. Ka nende murede korral saab leevendust probiootikumidest. Lisaks on mitmed atoopilisele nahale mõeldud nahahooldussarjad rikastatud pro- ja prebiootikumidega .

Enne soojamaareisi

Organismi mikrofloorat tasub tugevdada probiootikumidega ka 7–10 päeva jooksul enne soojale maale reisimist, et kaitsta organismi sealsete kehale võõraste bakterite ja kõhuviiruste mõju eest. Enne eksootilisse paika sõitmist võiks teha läbi kahenädalase probiootikumikuuri, et võõraste toitude seedimine oleks kergem ega tekitaks probleeme. Probiootikumid aitavad lisaks kõhulahtisusele ka kõhukinnisuse korral ja nii on enam lootust, et kõht püsib korras terve reisi jooksul. 

Meie sooltes elab miljoneid baktereid, kes soodustavad seedimist, tootes vitamiine ning hoides seedimise korras. Nende bakterite kooskõla häirimine võib samuti soodustada kõhukinnisust. Järjest enam puudutab see istuva eluviisiga kehaliselt  väheaktiivseid inimesi. Kindlasti ei ole siis aga ainsaks lahenduseks kõhulahtistid – ka paarinädalasest probiootikumide kuurist võib abi olla.

Kõhulahtisuse korral

Piimhappebakterid aitavad taastada soolestiku normaalse mikrofloora ja seeläbi aitavad jagu saada ka kõhulahtisusest.

Intiimprobleemide korral

Tupe limaskesta põletikusarnase seisundi ehk bakteriaalse vaginoosi korral on suukaudselt võetuna või tuppe manustatuna abiks ka piimhappebakterid.

Apteegist leiab ka intiimpesuvahendeid, kuhu on lisatud piimhapet, mis tagab normaalse happelise keskkonna ning aitab nõnda vähendada põletikku tekitavate mikroorganismide paljunemist.

Samuti on saada ka probiootilised tampoonid, mida võib kasutada tavaliste tampoonide asemel. Need aitavad vähendada sügelust, ärritust, halvalõhnalisi eritisi ja säilitada normaalset vaginaalset mikrofloorat.

Mähkmelööbe korral

Piimhappebakterid on appi võetud ka mähkmelööbega toime tulekuks - see aitab kiiremini taastada naha normaalse mikrofloora. Proovida tasub näiteks Eesti Allergialiidu tunnustusega Babe Pediatric laste intiimpesugeeli.

Proteeside kasutamisel

Vananedes võib soolemikroobide kooslus muutuda. Näiteks eakatel, kes proteese kasutavad, võib tekkida suhu soor. Ka sel juhul soovitatakse teha aeg-ajalt probiootikumikuure.

Kuidas valida piimhappebaktereid?

Apteekides on probiootikumide valik suur. Erinevusi on nii nende koostises, preparaadi vormis kui ka annustes ja mitu korda päevas neid võtta. Oluline on mõista, et iga probiootikum ei mõju kõigile alati ühtmoodi. Meil kõigil on erinev, ainult endale omane füsioloogia, toitumine ja soole mikroobide kooslus. Seetõttu tuleb enne kuuri alustamist kindlasti konsulteerida arsti või apteekriga.

Apteekides müügil olevaid preparaate tasub aga eelistada seetõttu, et tablettide, kapslite ja pulbritena saab probiootikume manustada suuremates kogustes ja doseerida täpsemalt kui toidus olevaid probiootikume. Üldiselt võib piimhappebakterite preparaate tarvitada nii lühiajalise kuurina kui ka pikemat aega. Probiootikumidega  pole üledoseerimise ohtu. Kasulike bakterite juurde manustamine võib oluliselt aidata säilitada head tervist.