Uudised

„Lihavõttekokkutuleku meie pool jätame ära, aga mitte meie pärast, vaid selle pärast, et meie vanemal tütrel on raske reumaatiline haigus,“ räägib Enn Nõu.

ROOTSIS KOPSUARSTINA TÖÖTANUD ENN NÕU: koroona osas on praegu ainult üks valik: nakatuda, ellu jääda ja saavutada immuunsus

Sirje Maasikamäe, 1. aprill 2020, 05:00

24 KOMMENTAARI

s
Siinkohal soovitaks,/ 3. aprill 2020, 18:39
lugege artikkel läbi, ja võtke eeskuju tegude, mitte sõnade järgi! See on harukordne juhus, kus sõnades pattu soovitatakse, aga tegudes hoitakse madalat profiili, et ainult ELLU JÄÄDA. Võtke eeskuju vanapaari TEGUDEST, hoidke enda ja teiste tervist! Nii võime ehk isegi ellu jääda.
a
aru ma ei saa,/ 2. aprill 2020, 21:53
miks hr Nõu ja pr Nõu seal kodus konutavad ja reeglitest kinni peavad, kui ise nii hullul nakatuda soovivad? Vastus lihtne, nad ei taha surra, vaatamata kõrgele eale. Võtkem neist eeskuju ja hindame kõik elu veelgi rohkem!
r
realist/ 2. aprill 2020, 00:42
Karmid meetmed teenib välja ühiskond kes asjast aru ei saa või ei taha aru saada. Kedagi koduvangis ilma põhjuseta kinni ei hoia.
j
Juku/ 1. aprill 2020, 20:08
Nüüd on siis käes: just tuli uudis, et Rootsis on äkitselt niipalju surnuid, et "muudetakse kurssi" ja hakatakse inimeste liikumist piirama. Karjaimmuunsus my a.s.
h
häbi/ 1. aprill 2020, 18:31
nii rumala jutu eest. See on vaid üks valikutest, kui muud variandid ei aita. Kahju, kui inimesed rumalad on.
n
Niipalju siis võrdsusest/ 1. aprill 2020, 15:30
Rootslased teatasid juba eelmisel nädalal, et nad sordivad haigeid ja kavatsevad ravida eeskätt neid, kellel on lootus terveks saada. Seega vanad ja nõrgad lükatakse kõrvale.
j
Juku/ 1. aprill 2020, 16:44
Jah, ja pole ka imestada, et hr ja pr Nõu viksilt kodus püsivad. Vanuse järgi lükataks nad Rootsis hingamisaparaadist ikka väga kaugele.
t
Tädi Maali/ 1. aprill 2020, 15:29
No kas teile, kes siin nii agaralt dr. Nõu arvamust kritiseerite, meeldiks ehk see tõeline Hiina tegutsemine, mida peetakse nüüd heaks ja efektiivseks! Kuulake siis, Vuhanis lukustati majade uksed väljaspoolt, mida seest ei saanudki avada, oli vaja kindlustada efektiivne liikumiskeeld, et hoida nakatanute arv madal! Kurat, ma suren parema meelega kas-või tänaval vabana, mitte nagu abita ja toiduta jäetud koer või kass, kelle omanik joodik on unustanud teadmata ajaks korterisse lukutaha! Kord sureme nagunii kõik, kas ehk teist keegi teab või tunneb isikut, kes oleks pärit 18. sajandist?
e
1. aprill 2020, 16:30
Ei maksa paanikasse minna. Kui keegi ei hakka nimme totralt käituma, ei suleta kedagi kuhugi kinni. Lihtsalt tuleb hoida end ja teisi, ei siis keegi su vabaduse kallale asu. Egas sa seal välihaiglas torude küljes ka just vaba ole. Parem olgu nagu on, mitte ei hakkaks kõik nüüd paaniliselt viirust üles korjama. tõttaks.
r
Rootsi/ 1. aprill 2020, 12:56
Rootsis olid vähemasti 10 päeva eest suur osa koroonasurmadest immigrandid, somaallased. Eks see ka pisut mõjutab vbl nende riiklikku poliitikat... https://www.suomenuutiset.fi/tukholman-koronakuolleista-suurin-osa-somaleja-laakarit-vaativat-lisaa-tiedotusta-somaliaksi/

v
virke/ 1. aprill 2020, 10:47
Dr.Enn Nõu mõtisklus on õige, samas on paljudel inimestel eriti vanemaealistel immuunsus süsteem nõrk ja ilma ravita (lihtsalt üksinda kodus olemisega) on ellujäämisvõimalus väiksem. Meie hooldussüsteem seda kuidagi ei aita tugvenda.
k
1. aprill 2020, 11:12
kriitiliselt haigeid ei jäeta koju, need kõik haiglasse pandud. Või, mis sinu mõte oli? Et jääb tänaval haigeks, küll keegi üles korjab? Riskirühm on riskirühm, pole vahet, kas korjatakse tänavalt või kodust. Kodus kuidagi soojem ja äkki ei nakatugi.
v
Või et kriitilisi haigeid ei jäeta koju? Pregu veel küll. Aga edaspidi, kui kohti ja vahendeid napib/ 1. aprill 2020, 11:49
Aga kõrge nakatumistempo juures tuleb õige varsti puudus nii hingamise aparaatidest, intensiivi- kui ka tava haiglakohtadest. Ning ka medpersonalist.Nagu on Itaaliaski. Ja siis lihtsalt jäetaksegi hingevaakujad koju surema. Just nagu oli sõjaski. (näiteks nagu mõne aasta eest nähtud USA ajaloolises sõjafilmis Pearl Harbour. Kus laatsareti ukse taga tehti haavatute valik, huulepulgaga märk näole. Kellel oli kerge vigastus, see viidi sidumisele ning ravile, sest temast saab veel asja. Rasked vigastatud aga jäetigi välja surema. Et mis nende peale ilmaaegu niigi piiratud ressursse kulutada.)
1
11,49/ 1. aprill 2020, 12:00
Et siis haigestume kiiremini, et saada koht vähemasti vahekäigus või välitelgis? Kas on ikka mõistlik kiirustada? Ma ei usu
e
e./ 1. aprill 2020, 10:35
Mu varasem komm saadeti modereerimisele, kui soovitasin Enn Nõul oma ideid itaallastega jagada ning maalisin pildi sealsete haiglate koridoridesse lämbuma jäetud vanuritest. Ise järgib vanahärra miskipärast Eestiski kehtestatud karme karantiinisoovitusi. Tore, et ta pole määratud meie Terviseameti strateegiaeksperdiks! Enne ravi ja vaktsiini leiutamist ei soovita kellelgi 'massiimmuunsuse saavutamisega' algust teha.
a
Aga, / 1. aprill 2020, 10:26
kui ei nakatu? Polegi lootust ellu jääda? Nalja teete?
j
Juku/ 1. aprill 2020, 10:01
Kõik kõlab loogiliselt, välja arvatud üks väike asi: keegi pole 100% kinnitanud, et koroona vastu tekib kindlasti immuunsus. Ja isegi kui tekib, siis koroona muteerub pidevalt ja vaja järgmise vormi vastu uuesti immuunsust.
e
Enn Nõu on elukogend arst/ 1. aprill 2020, 09:20
, muuseas Uppsala ülikooli kliinikumi endine peaarst, kas mitte? Täiesti õige jutt: ega looduse vastu ei saa, kõigil meil tuleb see läbi põdeda, pääsu pole. Rumalus on kogu riigi majandus põhjal asta seetõttu, et haiglasüsteem on valesti üles ehitatud - miks pole enam nakkushaiguste haiglaid, nagu nõuka ajal? Tohutult efektiivne lahendus minimaalse raha eest. Suurim rumalus on viia nakkushaiged tavalisse haiglasse, kus puuduvad elementaarsed võimalused isegi personali kaitsta?! Tere mõistus! Ravimitööstuse lobi tulemus - ebatõhus meditsiin viib rohkem raha riigist ävlja.
r
Rootslased on veidrad/ 1. aprill 2020, 09:15
e
Ei ole arst/ 1. aprill 2020, 09:13
Ellu jääda, või mitte ellu jääda...huvitav soovitus arsti poolt.Ise ootaks igaks juhuks ära vaktsiini.
k
Kommentaarid ei lähe läbi./ 1. aprill 2020, 09:13
Mitte sõnakestki ei saa öelda meie tervishoiu ohta, mitte kõigevähemtki kriitikat, et toidee takse ravimi tööstu st.

t
Tädi Maali/ 1. aprill 2020, 08:24
Rõõm lugeda selle targa ja elukogenud inimese arvamusi, See kohe soojendab hinge ja südant. Olen ka ise mõelnud, et ehk on Rootsi elukorraldus praegu parim, kuid meie nigel tervishoiusüsteem ei pea sellele vastu. Liikuda aga tuleb, seda igas eas ja võimalusi ikka leidub.
m
Maimu/ 1. aprill 2020, 09:29
Kas ebola puhul kehtib ka sama soovitus? Ma arvan, et need vanad targad lihtsalt targutavad.
e
e./ 1. aprill 2020, 09:50
Ei tea, mida itaallased arvaksid Enn Nõu soovitusest koroonaviirus kõigil külma kõhuga läbi põdeda? Loobiksid ehk ta kividega surnuks, neil niigi lisandub tuhat Covid-kadunukest päevas, nii et üks ees või taga. Hr. Nõu ei kujuta ka ilmselt ette, mis tunne oleks jääda haiglas arstiabita ja surra agoonias sealsamas koridorinurgas õhupuudusse. Ise ta teeb muidugi õigesti, et reaalses elus samu juhiseid järgib nagu Eestis, mitte ei suhtu asja lõdvalt nagu Rootsi ametlik poliitika. Aga hoidku Jumal, kui taolise poliitika pooldaja Eestisse ametlikult Itaaliat tegema tuleks Terviseameti eksperdina!