Uudised

Kas ja kuidas saame vältida haigusi, mille põdejad on COVID-19 riskirühmas?

EESTI BIOKEEMIK: iga samm võib olla saatuslik, pandeemia edukas läbimine sõltub tervisekäitumisest (2)

Peep Palumaa, Tallinna Tehnikaülikooli proteoomika professor , 5. aprill 2020, 10:34
"Meie tervisekäitumise mõningane korrigeerimine oleks mõistlik mitte ainult praeguse pandeemia tõttu, vaid selles võiks näha ka kaugemaleulatuvaid eesmärke," arvab biokeemik Peep Palumaa.Foto: Erakogu

Inimkond on pandeemiatest alati võitjana välja tulnud, aga kahjuks ei kehti see üksikisiku tasandil. “Inimkond on kandnud ja kannab ka praegu olulisi inimkaotusi,” tõdeb biokeemik Peep Palumaa. Aga kuidas läbida pandeemialabürint edukalt? See sõltub professori arvates nii eelnenud kui praegusest tervisekäitumisest, sest iga samm võib olla saatuslik.

Peep Palumaa on tutvustanud Õhtulehele kirjutatud artiklisarjas koroonaviirust, jaganud teadusuudiseid ja andnud ka konkreetseid näpunäiteid, mida teha, et mitte nakatuda. Seekord jagab ta lihtsaid õpetusi iseseisvaks tervisemõtlemiseks ja käitumiseks pandeemia ajal, aga ka tulevikus.

Oleme ülikiiresti sattunud erilisse situatsiooni, globaalsesse koroonaviiruse pandeemiasse, millega inimkond pole varem kokku puutunud. Samas lohutab meid teadmine, et inimkond on pandeemiatest ja ka epideemiatest alati võitjana välja tulnud. Kahjuks ei kehti see teadmine iga indiviidi tasandil – inimkond on kandnud ja kannab ka praegu olulisi inimkaotusi.

Iga indiviidi tasandil sõltub pandeemia- või epideemialabürindi läbimise edukus olulisel määral nii tema eelnenud kui ka hetkelisest tervisekäitumisest, milles iga samm võib saada saatuslikuks. Püüan ka seekord tutvustada biokeemial baseeruvat lihtsat tervisekäitumist, mis aitaks meil leida ohutuma tee pandeemialabürindi läbimiseks ja samas aitaks kujundada edasist tervisekäitumist.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

9. aprill 2020, 06:00
SUUR SEGADUS MASKI KANDMISE SOOVITUSTEGA! Epidemioloog teeb selgeks, millal on tõesti mõttekas see ette panna
9. aprill 2020, 05:00
NORRAS ÕENA TÖÖTANUD EESTLANNA: ka siin muretsetakse väga, kas kriisi süvenedes jätkub arste, õdesid ja hingamisaparaate
8. aprill 2020, 16:03
ERAKORRALISE MEDITSIINI ARST KOROONAKRIISIST: ma väga loodan, et see pole vaikus enne tormi
8. aprill 2020, 05:00
KAS KASS JA KOER VÕIVAD KOROONAVIIRUST KOJU TASSIDA? Epidemioloog selgitab, kuidas käituda praegu lemmikloomadega