Uudised

Eesti arstid: kiirtestid on ebausaldusväärsed, neid ei peaks müüki lubama 

Toimetas Hindrek Pärg, 7. aprill 2020 10:19
Foto: Reuters/Scanpix
Eesti Laborimeditsiini Ühing ja Eesti Infektsioonhaiguste Selts ei kiida heaks antikehade määramisel põhinevate koroonaviiruse kiirtestide kasutusele võtmist ja apteekides eraisikute jaoks müügille lubamist, kuna teaduslike andmete põhjal ei ole need usaldusväärsed.

Praeguses olukorras, kus iga riiklikul tasemel tehtud otsus mõjutab kogu elanikkonda, on väga tähtis, et otsused tugineksid ekspertide hinnangutele, seisis Eesti arstide liidu pressiteates. 

Arstide erialaseltsid nendivad, et antikehi määravate kiirtestide suhtes on inimestel suured ootused. Nende abil loodetakse kindlaks teha haiguse põdemise tagajärjel tekkinud immuunsust, et objektiivselt hinnata liikumispiirangute vajalikkust. Kahjuks ei anna olemasolevad seda tüüpi kiirtestid täpseid ja selgeid andmeid, ega saa seetõttu olla ei üksikisiku ega riigi tasandil tehtavate otsuste aluseks, hoiatavad arstid. 

Labori- ja nakkushaiguste arstid kinnitavad, et antikehadel põhinevad kiirtestid ei sobi ei kodus ega ka raviasutuses kasutamiseks, kuna nende kvaliteeti on raske kontrollida ja tulemusi keeruline tõlgendada.

Samal teemal

03.04.2020
Margus Punab: eesliinile tuleks lükata need, kellel on antikehad juba tekkinud
03.04.2020
Ettevalmistused epideemiaks: Tallinnas otsitakse kohti välihaiglatele
01.04.2020
Terviseameti meditsiinijuht Arkadi Popov: peame olema koos, aitama üksteist - niimoodi saame viirusest võitu
31.03.2020
Terviseamet jaotab haiglavõrgu põhja ja lõuna regiooniks, et haigeid ja isikukaitsevahendeid ümber jagada