Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Pea valutab nädalate kaupa – kas see on migreenist või kõrgest vererõhust? 

Viktor Vassiljev, 8. aprill 2020 06:00
Migreen on eluaegne haigus, mida iseloomustavad tugevad peavalud, tihti pea ühes pooles, " räägib dr Viktor Vassiljev.Foto: Robin Roots
Kirjutan seda artiklit poolteist nädalat enne ilmumist, praegusel raskel ajal aga muutuvad olud nii kiiresti, et kurja viiruse kohta pole mul midagi tarka öelda, sest kõike, mis elanikel vaja teada, annab valitsus neile iga päev, igast torust ja mitu korda.

Praeguste küsitluste järgi suurel osal rahvast see paanikat ei tekita. Ongi õige, rahulikult ja mõistlikult tuleb täita väljakuulutatud korraldusi, need on teadjate inimeste poolt paika pandud ja ikka teie huvides.

Samal teemal

Aga päike särab keset kevadtaevast, kutsub jalutama, hõlmad laiali, muidugi mitte üle kahe inimese korraga ja mitte rahvarohkes kohas, aga just sealt lahtiste hõlmade vahelt tõmbab tuul läbi nagu niuhti, ja ongi asja meile siia kirjutada. Mis on praegu kindlasti ohutum, kui perearsti jutule trügida. Kuigi viiruseoht kipub ununema, kui selg valust kõver ja sirgu ei saa.

Eks radikuliit olegi selline kevadise peenrakaevamisaja alguse tundemärk. Ei tea, kuidas nad vanasti proovisid mätta kündmisvalmidust palja tagumikuga, ju oli vastav kehaosa paremini pargitud, ja nimetati ka õige nimega, millise siinkohal peene hingeeluga toimetaja ilmselt maha tõmbaks. Nii et hõlmad koomale, rahvas. Hoides ennast sa kaitsed teisi, ja hoides teisi kaitsed ennast – öeldud küll viiruse kohta, aga radikuliidi pärast arsti ja apteegi vahet rännata pole epideemia ajal ka kuigi tark tegu.

Ja meie siin jätkame tavapärastele küsimustele vastamist, mis head inimesed siia saadavad.

"Olen 83aastane memm, ja mul on perearst diagnoosiks pannud migreeni. Sest et vererõhk on mul kõrge ja peavalud vahel nädalate kaupa. Ja ravida polevat võimalik. Praegu muidugi perearstile ei pääse, sellepärast küsin teie arvamust."

Loodetavasti istub 83aastane memm kenasti kodus, nii nagu riskirühma liikmele kohane. Aga arstiteaduse seisukohalt on see huvitav juhtum. Migreen on eluaegne haigus, mida iseloomustavad tugevad peavalud, tihti pea ühes pooles, valuhoo võib vallandada närvipinge, müra, külm või mõni muu põhjus, aga haigus ise algab tavaliselt kahekümnendates eluaastates.

Migreeni põdesid mitmed ajaloos tuntud isikud, näiteks Pontius Pilatus ja Napoleon, kusjuures ikka noorpõlvest peale ja elu lõpuni, aga et migreen kaheksakümne kolmeselt algab – no taoline juhtum väärib meditsiini ajaloos kajastamist.

Selles vanuses on peavalu tavalised põhjused siiski vererõhk, aju veresoonte lupjumine või muutused lülisamba kaelaosas. Küllap on siin tegemist väikse arusaamatusega arsti ja patsiendi vahel. Ehk tegi perearst juttu migreenist paljude teiste peavalu põhjuste seas, aga diagnoosiks ta seda vaevalt kirja pani. Seda enam, et antud juhul peaks ju vererõhk olema ilmselgelt esimene põhjus, mis võiks kõne alla tulla.

Nii et vererõhku tuleb kontrollida, praegusel ajal ilmselgelt koduse vererõhuaparaadiga, vererõhurohtusid võtta nii, nagu arst kirjutas, ja kui rõhk ei taha paigal püsida, siis perearst saab ka telefoni teel soovitada, kas tavapäraste ravimite annuseid peaks kuidagi muutma.

Migreen on küll nii kõrges vanuses sama tõenäoline kui rasedus. Muidugi tuleb meditsiinis ette igasugu mõistatuslikke juhtumeid, mitte et nüüd selle pärast peaks sünnitusmajja tõttama, aga kunagi hiljem, kui koroonaepideemia möödas ja peretohtril töökoormus väheneb, võiks temaga seda migreeni asja täpsustada.