Toimetas Hindrek Pärg 7. aprill 2020 15:45
Täna maandus Tallinna lennujaamas Finnairi lennuk, millega jõuavad kohale riigi eritellimusel tellitud isikukaitsevahendid Hiinast. Esimese tarnega jõudis Eestisse 740 000 kirurgilist maski, 350 000 FFP2 kaitsemaski ja 12 100 kaitsekitlit, teatas rahandusministeerium.

„Tegemist on esimese riigi poolt sõlmitud suurlepingu tulemusena saabuva saadetisega. See on esimene mitmetest järgmisest, millega tagame nii tervishoiu kui hoolekande, aga paljude riigi- ja kohalike omavalitsuste asutuste vajadused isikukaitsevahendite osas. Selle ja järgmiste tarnetega kindlustame ühe kuu varu,“ ütles eriolukorra tööde juht, riigihalduse minister Jaak Aab pressiteate vahendusel.

Saabuvad kaitsevahendeid jaotatakse alates komapäevast haiglatele, hooldekodudele, perearstidele, aga ka kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajatele, piiripunktidele ning teistele eesliinil töötavatele inimestele. Eriolukorra tööde juhina kinnitab lõpliku jaotuskava riigihalduse minister.

Eriolukorra tööde juht Jaak Aab allkirjastas 26. märtsil riigi suuremahulise tellimuse isikukaitsevahenditele maksumusega 11,4 miljonit dollarit. Sellega telliti näiteks 7,6 miljonit kaitsemaski, aga ka kindaid, kaitseülikondi, kaitseprille ja teisi kaitsevahendeid. Tellimuses arvestati nii haiglate, hooldekodude, päästeameti, politsei- ja piirivalveameti ning teiste ametkondade vajadusi.

Lisaks sellele tellimusele on riik sõlminud lepingu ka Jaapani ettevõttega 1,6 miljoni kaitsemaski tarnimiseks. Järgmisest nädalast alates on saabumas 400 000 tükki nädalas. Veel on töös ka teisi, väiksema mahuga tellimusi. Eesti seni ainukese sertifitseeritud kaitsemaskide tootjaga sõlmis riik lepingu toodangu ostmiseks. Sillamäel tegutseva Esfil Tehno AS-iga sõlmiti leping, mille kohaselt garanteeritakse aprilli keskpaigast riigile pooleks aastaks 50 000 FFP3 tüüpi respiraatorit nädalas.