Uudised

Müüki saabus 2,5 miljonit kaitsemaski! Minister Aab: ei ole mõistlik hankida suuri varusid, sest maske tuleb juurde  (1)

Toimetas Hindrek Pärg, 8. aprill 2020 08:55
Foto: Martin Ahven
Apteekidesse saabus müüki 2,5 miljonit kaitsemaski. Tegemist on individuaalse hügieenilise kaitsevahendiga, mitte meditsiinilise kirurgimaskiga ning neid pole mõistlik suurtes kogudes varuda. 

„Tunnustan hulgimüügifirmasid, kes koostöös varustavad näomaskidega enamuse Eesti apteekidest," ütles eriolukorra tööde juht, riigihalduse minister Jaak Aab. "Kuna tegemist ei ole meditsiinilise vahendiga, pole vajalik rakendada riiklikku müügipiirangut. Küll on hulgimüügifirmad andnud apteekidele soovituse ühe ostuga müüa mitte üle ühe karbi ehk 50 maski. Ka on erinevad ettevõtjad lähiajal tarnimas Eestisse kaitsemaske piisavates kogustes, et mitte rakendada karmimaid müügipiiranguid." 

Samal teemal

Praeguse tarnega apteekides müügile tulevad maskid on mõeldud inimestele individuaalseks kasutuseks ja omavad kaitsvat toimet, kuid väiksemat kui spetsiaalsed meditsiinilised maskid. Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet(TTJA) andis ka juhise hulgimüüjatele, millega oli võimalik maskid kiiresti apteekidesse tarnida.

Riik ei tõkestanud seda kuidagi ülemäärase bürokraatiaga, küll tuli kindlalt üle kontrollida, millisele standardile need maskid vastavad. Nii riik kui ka ettevõtjad töötavad selle nimel, et apteekidesse tuleks müüki juba lähiajal lisakoguseid ja ei tekiks enam sellist olukorda, kus kaitsemakse pole saadaval. 

„Kindlasti ei ole mõistlik  hankida suuri varusid, sest maske tuleb juurde. Ma siiralt loodan ja usun meie inimeste mõistlikku suhtumisse ja käitumisse,“ lisas minister.

Aab soovitab apteeki mineku ühendada korrapärase poeskäiguga ning vanemaealistel paluda tuttavate või sotsiaaltöötaja abi. „Apteekidesse tormi jooksmine on üks võimalikke ohte, mida näen. Seetõttu soovitan kasutada e-apteeke ning tellida maskid postiautomaati. Ükski mask ei anna täielikku garantiid viiruse vastu, seepärast pole neid ka mõtet suurtes kogustes kokku osta. Eelkõige tuleb kindlalt kinni pidada 2+2 reeglist ja teistest eriolukorra piirangutest, ka apteekides oste sooritades. Nende täitmist jälgivad nii politsei, kohalikud omavalitsused kui ka poepidajad,“ ütles Aab. „Meenutan, et maski tuleks kanda avalikes siseruumides. Palun vältida tunglemist poodides ja järjekordades, sest see suurendaks nakatumise ohtu.“

Samal teemal

19.04.2020
BLOGI | Haiglaravil on 125 inimest, 10 vajavad juhitavat hingamist, surnuid 40
07.04.2020
Kaitsemaskid jõuavad apteeki. Kas on oodata tormijooksu?
07.04.2020
VIDEO JA FOTOD | Riigi eritellimus isikukaitsevahenditega jõudis Tallinnasse
06.04.2020
Abipalved kaitsejõududele: kopterid politseile, 700 000 näomaski terviseametile