Tervishoid, sümbolpilt Tags: Koroonaviirus, maskidFoto: Martin Ahven
Ohtuleht.ee 10. aprill 2020 17:02
Tervise Arengu Instituut (TAI) saatis Eesti elanike meiliaadressidele välja 12 000 uuringukutset, et hinnata ja analüüsida, milline on inimeste teadlikkus, hoiakud ja arusaamad seoses koroonaviirusega. Uuringu tulemused on abiks epidemioloogilise olukorra hindamiseks.

Uuringu eesmärk on välja selgitada rahvastikurühmad, kelle teadlikkus on madalam, kelle ligipääs teabele on piiratud ja kelle käitumine võib ohustada nakkuse levikut. „Samuti soovime hinnata kas tänased sõnumid on inimesteni jõudnud ja kas nad käituvad vastavalt teadmistele ning millised on nende kokkupuuted uue haigusega,“ selgitas TAI uimastite ja nakkushaiguste epidemioloogia osakonna juhataja Sigrid Vorobjov.

Uuringu tulemused on abivahendiks epidemioloogilise olukorra hindamiseks, et luua tõenduspõhine alus uue koroonaviiruse leviku ja sellest tuleneva haiguse ennetamisele suunatud poliitikate kujundamiseks ja vajadusel kiireks eriolukorra ümberhindamiseks Eestis.

Uuring toimub veebiküsitlusena, mille täitmine võtab aega 15 minutit ning vastata saab kirja saamisest nädala jooksul. Uuringust kutsutakse vabatahtlikkuse alusel osa võtma 12 000 inimest üle Eesti. Valim on moodustatud  rahvastikuregistri loendi alusel juhusliku valikuna 18–79 aastastest Eesti elanikest.

Uuringu andmete kogumiseks vajalike isikuandmete haldamisel jälgitakse kõiki andmekaitse ja hea teadustava põhimõtteid. Uuringu tulemused avaldatakse üldistatult. See tähendab, et vastaja nime ning e-posti aadressi kasutatakse vaid küsimustiku saatmiseks, vastuseid ei seostata vastaja isikuga.

Sõltuvalt puhangu kestusest on plaanis uuringut võimalusel korrata samadel inimestel teatud aja möödudes, et hinnata muutust üle aja.