Karmen JollerFoto: Tiina Kõrtsini
Ohtuleht.ee 10. aprill 2020 19:46
Perearst Karmen Joller hoiatab sotsiaalmeediapostituses, et inimesed ei kannaks näomaske valesti. "Palun mõistke, et maskid on ühed suurimad nakkusallikad! Tatilappide" valesti kandmine on kordades ohtlikum kui mittekandmine!", kirjutab Eesti Aasta arst 2017.

Õhtuleht avaldab perearsti Facebooki postituse täismahus muutmata kujul. 

Olen mõnigi kord tööl sattunud piinlikku olukorda, sest lähen kohe pärast patsiendiga kätlemist käsi pesema. See on reflektoorne: päris algusest on arstiõppe praktika ajal toonitatud, et kui olen inimest katsunud, siis enne käte pesemist ei tohi midagi/kedagi muud katsuda. Hea kooli andis ka sanitaritöö intensiivravi osakonnas ja opisaalides veedetud päevad, kus jälgiti hoolega, et igaüks järgiks mh ka maskihügieeni.

Käisin täna kolmes poes. Pühadeaja kohta oli poodides erakordselt vähe inimesi.
Päris palju inimesi kannab maske, minu silma alla sattus umbes sadakond maskikandjat. Nägin KOLME inimest, kellel mask oli õigesti ees. Respiraatoritega oli seis tunduvalt parem.

Vead, mida nägin:
Mask on tagurpidi ees (traat on lõua all).
Maski traat ei ole korralikult või pole üldse ümber nina vajutatud. Prillid on udused - õigesti paigaldatud maski korral prillid uduseks ei lähe.
Mask asub liiga madalal - katab vaevu või ei kata üldse ninasõõrmeid.
Maski alumist serva pole lõua alla tõmmatud.
Mask on tervenisti lõua all või ripub kaelas. Üks naine rääkis telefoniga, mask tolknes kõrva küljes ja lehvis naise liigutuste taktis edasi-tagasi.

Kuna mask on valesti pandud või on seda keeruline reguleerida, ei püsi see hästi ees. Palju kohendati maske, seejärel katsuti midagi muud, sh käsipuid või poes olevat kaupa. Üks naine minu ees vajutas "maskise" käega kaarditerminali PIN-koodi.

Palju oli stiilseid kangast maske. Kui neil ka oli ülemises servas traat, siis seda polnud õigeks reguleeritud. Ühest Rimi töötajast oli kahju kohe - maski aasad tõmbasid kõrvad laiali ja kõrvad olid punased ja ilmselgelt oli tal valus. Kassapidaja tööpäeva pikkust arvestades peaks tal kindlasti olema mugavam mask, ja maski tuleb päeva jooksul päris mitu korda vahetada. Kassa ette oli paigutatud pleksiklaasist sein, mis juba iseenesest annab hea kaitse.

Maski kandmisega peavad kaasnema refleksi tasemele harjutatud hügieeniharjumused!

Palun mõistke, et maskid on ühed suurimad nakkusallikad!
"Tatilappide" valesti kandmine on kordades ohtlikum kui mittekandmine!
Mask ei asenda kätepesu ega distantsi hoidmist!
Ühekordseid maske kantakse üks kord!
Neid ei tohi pesta ega desinfitseerida!

2+2 koos hügieeniharjumustega on praegu ennetuseks täiesti piisav, ja loodan, et sellest saab sotsiaalne norm ka järgmisteks gripihooaegadeks (loodan südamest, et me ei pea kasutusele võtma terminit "koroonahooaeg"). Maski kandmine on õigustatud vaid rahvarohketes siseruumides ja meditsiiniasutustes, ja seda koos KORRALIKU hügieeniga.

Viimase nädala jooksul olen lõpuks aega leidnud ka värskes õhus viibimiseks ja liikumiseks. Tööle ja tagasi olen saanud sõita jalgrattaga.
Püüan tervislikult toituda. Aga täna patustan siiski oma 8-aastase poja küpsetatud koogiga. 

Tööl olles järgin aga edaspidigi reflektoorselt meditsiinilisi hügieenireegleid, kuhu kuulub korraliku kätepesu järgne desinfektsioon, pindade puhastamine ja desinfektsioon, korrektne maskikandmine ja nakkusohtlike patsientide vastuvõtmine "skafandris" olles.

Samal teemal

Kommentaarid  (22)

traat lõua otsas. 11. aprill 2020 17:46
Pole ise sellist persooni kohanud, aga see võib olla täiesti ootuspärane, kui netist ostetud maskide voldid on tagurpidi. Voldid peavad olema üleval alla, mitte vastupidi. Seega kujutan ette, et nii mõnigi mõistusega olend keerab traadi alla. No vähemasti selles mõttes on praegune soodusmask 50/35-le igati tiba-toba, kuna need tagurpidi masstoodetud ja raskelt ülehinnatud nii 50/150-le tekitavad taskuid, kuhu viirus pesa tekitada saab. Kuna covid-19 paistab üüber intelligentne, siis need vähe odavamad apteegis tunduvad tiba turvalisemad, kui ise piisavalt valvas 24/7.
Migrosgoob 11. aprill 2020 20:52
Kas 0,016 mikromeetrisel viirusel on selline kaal, et gravitatsioon tõmbeb teda alla voltide vahele?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS