Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Mida teha, kui sinikad tekivad kergesti? (1)

Viktor Vassiljev, 20. aprill 2020 05:00
"Eakamal inimesel on veresooned ealiste muutuste tõttu rabedamad ja nõrgemad ning üsna väikse naha-aluse kapillaari lõhkemisel võib tekkida päris kole sinikas," ütleb dr Viktor Vassiljev.Foto: Robin Roots
"Kätele-jalgadele tekivad sinikad, nii kui kuskile vastu lauaserva pihta satub. Mida teha?"

Äralöödud kohale viivitamatult külma peale panna, olgu tükk jääd, külmkapi sügavkülmast miskit kriisivarudest või külma veega köögirätik.

Samal teemal

Patsiendile oleks sellisel juhul muidugi esimene küsimus – kas tarvitab verevedeldajaid? Ja kui tarvitab, siis millal vereanalüüsi tehti? Tänapäeval on kasutusel ohutumad preparaadid, mis seda verd liiga vedelaks ei tohiks ajada, nii et iga kahe kuu tagant, nagu vanasti nõuti, ei ole vaja vere hüübivust kontrollida, aga paar korda aastas ikka.

Ja muidugi on eakamal inimesel veresooned ealiste muutuste tõttu ka täiesti loomulikult rabedamad ja nõrgemad ning üsna väikse naha-aluse kapillaari lõhkemisel võib tekkida päris kole sinikas. Milline läbib oma loomulikud arengufaasid sinisest pruuniks, kollaseks ja kaob nii, nagu sinikas ikka.

Aga oma raviarstile tuleb see ära mainida, sest veresooni on ju mitte ainult naha all, vaid ka keha sees, elutähtsates elundites, ja et need ohtu ei satuks, võiks vereproovi ikkagi ära teha. Muidugi sisemine verejooks on verevedeldajate tarvitamisel üsna haruldane nähtus ja eeldab ikka ülisuuri annuseid, aga ettevaatus on teatavasti tarkuse ema. Ja käegalöömine on lolluse isa ning tekitab sinikaid.

Nii et ärge käega lööge, kodus istumine on kodanikukohuse täitmine, ja sööge küüslauku – tühja see viirust tapab, aga hoiab kaaskodanikud 2 meetri kaugusel. Nii, nagu peaminister isiklikult käskis.