Uudised

Terviseamet kinnitas juhised plaanilise ravi taastamiseks, patsiendid peavad kandma maski 

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 21. aprill 2020 08:31
Terviseameti hädaolukorra meditsiinijuht Arkadi PopovFoto: Robin Roots
Terviseameti hädaolukorra meditsiinijuht Arkadi Popov allkirjastas järk-järgulise plaanilise ravi taastamise juhised miinimumnõuetega infektsioonikontrolli reeglite täitmisele. Ühtlasi koondatakse Covid-19 positiivsete haiglaravi edaspidi lisaks Kuressaare haiglale seitsmesse kõrgema etapi haiglasse

„Üleminek plaanilise ravi osutamiseks saab olla järk-järguline, sest tervishoiuteenuse osutajatele esitatavad miinimumnõuded on ranged. Praeguses epidemioloogilises olukorras peame nii patsiente kui ka tervishoiupersonali hoolega kaitsma. Tavapäraste tervishoiuteenuste osutamisel on vaja järgida tugevdatud infektsioonikontrolli reegleid ning avada plaanilisi teenuseid ainult ohutus ja kontrollitud mahus – selle eest vastutab iga raviasutus ise,“ ütles terviseameti hädaolukorra meditsiinijuht Arkadi Popov.

Samal teemal

Kuressaare haigla plaanilise ravi taastamise kava töötatakse eraldi välja lähipäevil. Seni soovitab terviseamet kasutada ka piirangute tingimustes kättesaadaval olnud eriarstide telemeditsiini vastuvõtte video- ja telefonikõnede vahendusel.

„Paljud inimesed on plaanilise ravi taastamist pikisilmi oodanud, kuid kõik teenused ei käivitu kahjuks kohe, vaid samm-sammult ning range infektsioonkontrolli all. Plaanilise ravi taasavamise kõige tähtsam eeldus on isikukaitsevahendite olemasolu ning nakkusohutu raviprotsess,“ ütles terviseameti peadirektor, hädaolukorra juht Merike Jürilo.

„Plaanilise ravi peatamise vajadus tekkis märtsi lõpus sellest, et COVID-19 haigestumine oli tõusutrendis, kogu tervishoius oli puudus isikukaitsevahenditest ning nende hankimine oli üleilmselt raskendatud. Viiruse leviku piiramiseks on aga isikukaitsevahendid vältimatult vajalikud. Raviarsti otsusega oli ka piirangu ajal lubatud selline plaaniline ravi, mis ravita jäämise korral oleks seadnud ohtu patsiendi tervise,“ selgitas terviseameti peadirektor, hädaolukorra juht Merike Jürilo.

Juhend kehtestab miinimumnõuded plaaniliste ambulatoorsete ja statsionaarsete teenuste osutamiseks patsientidele nii perearstikeskustes, haiglates, hambaravikliinikutes kui ka eratervishoiuasutustes. Ambulatoorseks raviks ettenähtud ruumid peavad olema eraldatud COVID-19 patsientide vastuvõtmiseks mõeldud ruumidest või tuleb vastuvõtte korraldada eraldi vastuvõtuaegadel. Töö planeerimisel tuleb arvestada täiendava ajaga, mis kulub patsientide vaheliste kontaktide vähendamiseks ja pindade desinfitseerimiseks iga patsiendi järel.

Saabuvad patsiendid peavad arvestama sellega, et tervishoiuteenuse osutaja mõõdab patsientide kehatemperatuuri, palub täita COVID-19 tervisedeklaratsiooni ning desinfitseerida käed. Patsient peab tervishoiuasutuses viibides kandma kirurgilist maski, mis talle kohapeal antakse.

Hambaraviteenuse ja teiste aerosoole genereerivate protseduuride puhul peab patsient olema testitud COVID-19 suhtes maksimaalselt kuni 48 tundi enne ravi algust ning testimise tulemus peab olema negatiivne. Kui antud nõuet ei ole võimalik täita, peab personal  kasutama täiendavaid pritsmekindlaid isikukaitsevahendeid ja respiraatorit.

PERH taastab ravi tavarütmi

Eelmisel nädalal alustas Regionaalhaigla kriisist väljumise plaani detailide kokkuleppimist. Patsientide vastuvõtt järk-järgult taastub kriisieelsele tasemele.

Regionaahaigla jätkas ka eriolukorra ajal plaanilise ravitööga. Kuivõrd haigla pidi koroonaviiruse tõttu oma tegevust oluliselt ümber korraldama, siis plaanilist ravitööd piirati ja osa patsiente said abi kaugvastuvõttude teel. Sellest nädalast on alustatud plaanilise ravitöö tavapäraste mahtude juurde naasmist. „Meie fookus on nii eriolukorra ajal kui edaspidi patsientide ja töötajate tervise turvalisuse tagamine,“ ütles Regionaalhaigla ravitöö direktor dr Helis Pokker ja lisas: „Sellest nädalast liigume kõikidel erialadel jõuliselt plaanilise ravitöö taastamise suunas võimalikult suures mahus.“

Põhja-Eesti Regionaalhaigla intensiivraviosakond kus ravitakse Covid-19 patsiente. Foto: PERH

Töömahtude taastamise juures on Regionaalhaigla peamiseks eesmärgiks tagada patsientidele ravi, patsientide turvalisus ja ka tervishoiutöötajate turvalisus seoses jätkuvalt leviva COVID-19 viirusega. Selleks on haigla töökorralduses tehtud vajalikuid muudatused nii isikukaitsevahendite kui raviteekondade osas. Järk-järgult liigutakse vajalike muudatustega ravitöö korralduses edasi võimalikult avatud  ja seejuures ohutu haigla suunas. Täname patsiente mõistva suhtumise eest.

Regionaalhaigla annab kodulehel ja sotsiaalmeedias pidevalt informatsiooni ravitöö korraldamise kohta.