Hea nõu

KEVAD PANEB SILMAD PROOVILE: kaitse neid tolmu ja ereda valguse eest! 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 28. aprill 2020 05:00
Silmaallergiad võivad tekkida eraldi või koos nohu või naha allergilise reaktsiooniga.Foto: Vida Press
Kevadel võivad silmi ärritada ere päikesevalgus, talvest tänavatele jäänud tolm, õietolm ja tubasest eluviisist tingitud kuivus ja tundlikkus. Silmad võivad viga saada ka kodu- ja aiatöödel. Kuidas silmahädasid leevendada, räägib Apotheka proviisor Janika Tähnas.

Nii ereda valguse kui ka tolmu eest tuleb silmi kaitsta kvaliteetsete päikeseprillidega, mis pakuvad 100% UV-kaitset. Teisest küljest rikub pidev päikeseprillide kandmine silmade loomulikku kohastumisvõimet ja võib muuta need valgustundlikuks.

Silm on kohastunud valgusele reageerima loomulikul moel. Sõltuvalt valguse tugevusest muutub pupilli suurus, mis reguleerib silma langeva valguse hulka. Kellel on silmade tervis üldislet hea, võiks vahel päikeselise ilmaga kasutada päikeseprillide asemel nokamütsi või kübarat, mis pakuvad silmadele piisavat kaitset otsese päikesekiirguse eest.

Foto: Pixabay

Samal teemal

Küll aga peaks päikeseprille kasutama inimesed, kellel on tundlikud silmad või kes põevad silmahaigusi. Päikeseprille on vaja ka kohtades, kus UV-kiirguse intensiivsus on suurem, nt veekogu ääres, päevitades, kala püüdes. Lisaks on oluline silmi kaitsta, kui kasutatakse ravimeid, mis võivad põhjustada valgustundlikkust (antibiootikumid vm).

Kevadel aias töötades hoiavad silmi kaitseprillid. Paljud silmavigastused saavad alguse just kodutöödel silma sattunud võõrkehast. Seetõttu on hea, kui nii koduses apteegis, suvekodus, autos kui ka käekotis oleks käepärast silmatilgaampullid, mida saab võõrkeha silma sattumisel silma tilgutada või kasutada loputamiseks.

Silmadele kasulikud ained

Liigse päikesekiirguse toimel võib kahjustuda silmade ainevahetus ning sellest tekkida tõsised probleemid, näiteks maakuli degeneratsioon ehk kollatähni kärbumine.

Apteekides on suur valik suurepäraseid vahendeid silmade kaitseks, ent kuna valik on lai, tasub kindlasti pidada nõu silmaarsti või apteekriga.

Kõige tõhusamaks peetakse luteiini ja zeaksantiini, mis paiknevad silma võrkkestas nägemisrakkude vahel. Need komponendid neelavad kahjuliku kiirguse (just sinise spektriga valguskiirguse), hoides seega silmi UV-kiirguse kahjustuste eest ja aidates säilitada nägemisteravust.

Neile, kellel silmad väsivad ära just õhtuks ja hämaras on nägemine raskendatud, sobivad mustikad ja nendest valmistatud tooteid.

Foto: Pixabay

Tilgad rahustavad

Kevadel on tõsine probleem taimede õietolm, mis tekitab paljudel hooajalist allergilist silmapõletikku. Silmaallergiad võivad tekkida eraldi või koos nohu või naha allergilise reaktsiooniga.

Õietolmu leviku kõrgajal võiks aknad kinni hoida ja pärast väljas käimist duši all käia, et pesta maha kehale ja juustele kogunenud õietolm. Muidugi võiks kanda ka päikseprille. Allergilised silmad võivad punetada, sügeleda, joosta vett ning olla valgustundlikumad. Lühiajalist leevendust võib pakkuda kuiv külm kompress.

Kui silmad on väga ärritunud, tasub enne arsti juurde minekut küsida apteegist allergiavastaseid ravimeid, mis ei lase sümptomitel liiga tõsiseks areneda. Kergemate punetus- ja ärritussümptomite korral sobivad rahustavad, puhastavad ja silmi niisutavad tilgad

Hoia silmade tervist

Niisutavad tilgad aitavad silmi säästa ka siis, kui tundide kaupa arvuti taga istumine on vältimatu. Kindlasti ei tohiks unustada teha ka veerandtunnisei pause, kui silmad on väsinud.

Nii nagu kogu organismi jaoks, on ka silmade tervisele oluline üldine hea vorm ja mitmekesine toitumine. Ülekaalu korral on suurem tõenäosus haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse või teist tüüpi diabeeti, mille tagajärjeks võib olla nägemise püsiv kahjustus.

Suitsetajad peaksid proovima oma pahest loobuda. Mida rohkem inimene suitsetab, seda suurem on risk hilisemas eas haigestuda silmahaigustesse.

Samuti on oluline lasta regulaarselt oma silmi kontrollida. Eriti peaks seda meeles pidama pärast 40ndat eluaastat, silmahaiguste päriliku eelsoodumuse või nägemisprobleemide korral ka varem.

Foto: Pixabay

Pea meeles!

1. Kevadel ärritavad silmi põhiliselt ere päikesevalgus, talvest linnatänavatele jäänud tolm, õietolm ja tubasest eluviisist tingitud silmade kuivus ja tundlikkus.

2. Päikeseprille peaks kandma kindlasti veekogu ääres, päevitades, kala püüdes.

3. Vahel võiks ereda päikese korral kasutada päikeseprillide asemel nokamütsi või kübarat, sest teatud annus UV-kiirgust on ka silmadele vajalik.

4. Aiatöödel on vajalikud kaitseprillid, sest paljud silmavigastused saavad alguse just töö käigus silma läinud võõrkehast.

5. Tundide kaupa arvuti taga istudes aitavad silmi säästa niisutavad tilgad.