Meeled

VIDEO | MUREMÕTTED PIINAVAD? Vaimse tervise õde õpetab lihtsat nippi, kuidas negatiivsetest mõtetest eemalduda! 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 28. aprill 2020, 06:00
"Pane tähele enda häirivat negatiivset mõtet, kuid ära mine sellega kaasa," soovitab vaimse tervise õde Liis Kristiin Vaher. Foto: Kuvatõmmis
Kuidas tulla toime muremõtetega, mis lakkamatult peas triivivad? Regionaalhaigla vaimse tervise õde Liis Kristiin Vaher toob lihtsa piltliku näite, kuidas on võimalik negatiivseid mõtteid paremini kontrolli alla saada.

"Meie pead läbivad päeva jooksul tuhanded mõtted, kujutluspildid ja mälestused - mõned neist on meeldivad, mõned aga rõhuvad ja häirivad. Raskel ajal võib pähe tulla palju negatiivseid mõtteid, mis võivad häirida keskendumist," räägib Vaher.

"Me ei saa valida mõtteid, mis meie pähe tulevad, küll aga saame kontrollida seda, mida me nende mõtetega teeme."

Selle illustreerimiseks toob ta lihtsa näite

“Kujutle, et sa oled bussipeatuses ja ootad bussi. Peatusest käib kogu aeg läbi erinevaid busse, kuid need bussid ei vii sind sihtkohta, kuhu soovid jõuda. Bussid tulevad, peatuvad ja lähevad. Kuid sina valede busside peale ei lähe."

Vaheri sõnul on ka häirivad mõtted nagu bussid, mis viiksid sind sinna, kuhu sa minna ei taha. Sinu valik on, kas sa lähed nendega kaasa või mitte. "Pane tähele enda häirivat negatiivset mõtet, kuid ära mine sellega kaasa ega mõtle seda edasi. Lase sellel häirival mõttel minna ja keskendu hoopis nendele mõtetele, mida sa tahad mõelda,” soovitab Vaher.

Samal teemal

23. september 2020, 06:00
ÄRA VARJA LASTE EEST MURESID! Psühhiaater: kui raskustest ei räägita, võivad nende kannatused olla veelgi suuremad
24. aprill 2020, 05:00
KOROONAHAIGUS KURNAS TÄIESTI ÄRA: elutoast kööki minek tundus nagu maratoni läbimine
17. aprill 2020, 00:01
HEMOFIILIAHAIGE MEES: tühja neist raisatud aastatest, kunagi pole liiga hilja muutusteks!
16. aprill 2020, 05:00
HIRM, KURNATUS, PINGELISED SUHTED? Kliiniline psühholoog jagab lihtsaid juhiseid, mis aitavad kriisi ajal paremini toime tulla