Terviseuudised

PSÜHHOTERAPEUT: kui annad lapsele vitsa, õpetad talle jõu ja võimu kuritarvitamist

Toimetas Sirje Maasikamäe, 5. september 2018, 16:58

40 KOMMENTAARI

m
Minni/ 19. oktoober 2018, 15:41
Minu laps pandi lasteaias pimedasse peldikusse ja unustati sinna sest temal ei tulnud lõunauinakul und. Laps sai südame rikke ja pidi haiglasse minema. Nii on siis tänapäeva kasvatus, et ära vitsa anna ja ära selgita vaid pane tuppa või kuhugi kinni nagu vang. See on vägivald mitte vits ei ole vägivald.
v
12. oktoober 2018, 22:25
Väga ebaadekvaatne jutt. Esiteks tuleb vahet teha karistuse liigil. Kas selleks on "rihma andmine", kasevitsga üle säärte lüües või tutistamine. Teiseks, kui mõjuval põhjusel seda tehakse. Kolmandaks, kas laps saab aru, miks teda karistatakse - kas see on "teenitud" karistus. On muidugi veel peenemaid nüansse, kuid need on põhilisemad.
k
6. september 2018, 16:30
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele.
t
Tegelikult/ 6. september 2018, 20:31
Mul on kaks last ja mõlemile oli vaid korra vaja vitsa näidata, nüüd on vits ammu unustatud teema, aga piirid pani ilusti paika. Lastel närvid korras ja ise tunnistasid suuremaks saades, et ajasid puhast ilma põhjuseta jonni oma tahtmise läbi surumiseks ja kui ma oleks järgi andnud, oleksid tulnud uued nõudmised ja jonnihood. Loomulikult sai enne pikalt räägitud kui asi vitsani jõudis, aga nagu näha, siis on olukordi kus on vaja vits välja võtta.
k
Kulp/ 6. september 2018, 11:58
Lapsi peksab ainult haige inimene. See on fakt. See on laiskus...lihtsam on last peksta, kui temaga koos aega viita.
n
Noh/ 6. september 2018, 13:24
Kui sõnadest enam aru ei saa siis tulebki kasutada ihulist harimist.
n
No/ 6. september 2018, 15:49
Normaalselt kasvatatud laps saab normaalsest jutust igal juhul aru. Aga kui juhuslikult nutis istumisest aega üle jääb, siis vaadatakse, et laps polegi ise kasvanud ja ega siis ka eriti ei viitsita ega osata, vaid antakse paar sirakat ja loetakse kasvatustöö selleks korraks tehtuks.
a
aga/ 6. september 2018, 20:32
Kaikaga pekstakse, vitsaga ei saagi peksta. Vits on ainult piiride paikapanemiseks!
p
Pille/ 12. september 2018, 20:41
Jutt pole peksmisest. Jutt on vitsa andmisest. See on ikka suur vahe. Ja kunagi ei tohi vihaga lapsele vitsa anda. ja vits ei tapa. on minu lapsed ka paar korda elus vitsa saanud. Ja on isegi tänulikud, et me mingid pehmod pole. ei pea muretsema, et pättust teevad. Aga ei viitsi vaielda.
t
Tõnu Anton/ 6. september 2018, 10:55
Mis võimu kuritarvitamisest käib jutt? Kas asja eest karistamine on võimu kuritarvitamine? Kui nii, siis on kõikides riikides kehtivad karistussüsteemid võimu kuritarvitamine. Võimu kuritarvitamine on kahel juhul. Esiteks siis, kui karistus antakse põhjuseta või on see konkreetset juhtumit arvestades üleastumise eest liiga karm. Teiseks siis, kui süüteo eest karistust ei järgnegi või on see konkreetset süütegu ja selle teinud isikut arvestades liiga leebe. Mõlemal juhul riivatakse inimeste õiglustunnet ja laostatakse ühiskonna moraali.
Ka vitsa tuleb õiges eas lastele, eriti poistele, anda juhul, kui laps kas ei allu vanemate käskudele-keeldudele või asub põhjuseta ja ohjeldamatult jonnima ja kui muud meetodid ( rääkimine, selgitamine, korrale kutsumine jms. verbaalne suhtlemine) enam ei aita, Seda mitte tehes kaotab vanem, eriti isa, nii autoriteedi lapse ees kui ka kontrolli oma lapse üle.
Piibel ütleb, et " kes oma vitsa ei pruugi, see vihkab oma poega. Aga kes teda armastab, see võtab teda aegsaste karistada" ( Õpetuse sõnad: 13 ptk 24).
Karmid sõnad. Kuid nendes sisaldub aastatuhandete tarkus laste kasvatamise kohta.Tänapäeval näeme, et ei ole vähe noori, kes ei austa vanemaid inimesi, ka mitte oma vanemaid, käituvad nii üksteisega kui ka vanemate inimestega lugupidamatult, ei suuda ennast verbaalselt valitseda või tõstavad käe nii eakaaslaste koolis õpetajate kui tänaval juhuslike möödakäijate vastu. Vabakasvatus ja lapse füüsilise karistamise keeld on loonud ühiskonnas noorte jaoks karistamatuse tunde, kus kasvav inimene lapseeas ei tunneta piire lubatava ja lubamatu vahel ja nii võib kasvada teismeikka jõudnud noorukist egoistlik teistega mitte arvestav jõhkard, kes on probleemiks nii oma perele, ühiskonnale ja kogu riigile. See ei saa ega ei tohi ju ometi olla eesmärgiks! Aga nii on ometi juhtunud. Tähendab, tänane lastekasvatamise ideoloogia ei tööta. Tahame seda tunnistada või mitte.
j
Ja-jah!/ 6. september 2018, 12:05
Olen juba vanaema,aga selle mehe laps küll ei tahaks olla.Ja piibel ka kohe käsib peksta. Antoni jutu järgi,tuleks siis koolis ja kodus ihunuhtlus taastada.Nagu orja-ajal.Kuidagi kõhedaks võtab.
k
kohutav/ 6. september 2018, 01:43
millised emotsionaalselt vigased lapsevanemad jt siin sõna võtavad ja iseenda saamatuse pärast laste peksmist pooldavad.
m
Mh/ 6. september 2018, 08:59
Ja on siis parem kui emad pidevalt karjuvad oma laste peale näidates sellega, et nad ei saa oma lastest jagu muidu, kui ainult kõva häält tehes.
n
Nimi/ 8. september 2018, 05:06
Karistamine pole peksmine. Vitsa- või pepulaks sõnakuulmatuse eest mõjub imehästi lapse iseloomu kujundamisel.
k
6. september 2018, 00:27
Kui karistus = regulaarne nüpeldamine siis sel "memmel" isegi õigus.
Selline arvaja aga peaks neil asjadel siiski vahet tegema.
Vitsaga karistamine on nii ja naa, mõni ei saagi muudmoodi aru et lüües on valus, mõni lapsevanem samas ei olegi võimeline selgitama terapeudiga samal tasemel.
J
-/ 5. september 2018, 23:06
Ja laps saabki aru, et kui sõber käitub halvasti, siis on vaja talle millegagi virutada, sest kodus vanemad teevad ju temaga ka nii, kui ta neile meele järele ei ole.

m
maamiiz/ 5. september 2018, 22:26
Olen küll peksa saanud rihmaga ja ikka asja eest,alaväärset ega pätti pole minust saanud ja diskrimineerituna ka ei tunne ennast nagu meie president,isa karmist õppest lähen läbi elu teadmisega et iga teo eest tuleb vastutada,mis ei tapa teeb tugevamaks.pluss vene kroonu kus löödi nii et lusikas ei mahtunud suhu -Mees kas karastub või murdub
h
Hirmus küll.../ 5. september 2018, 21:44
...kui lähed oma väikest last vitsaga lööma. Mina olen kaks poissi üles kasvatanud,aga niisugust sõnagi pole kodus kasutatud.Poisid kasvasid tublideks , töökateks ja korralikeks inimesteks. Mina küll ei usu,et peksmine kedagi paremaks teeb.Pigem tigedamaks. Hea sõna aitab rohkem.
a
Aga/ 5. september 2018, 23:15
Näe, inimestele ei meeldi, et lapsed on niimoodi õnnestunud tublideks kasvatada, et polegi pidanud neid peksma.
k
Kasevits/ 6. september 2018, 00:10
Ei tee see "magus" nähvakas vitsaga küll kellestki kurjategijat ega mõrtsukat. See on nüüd kõik selle vabakasvatuse vili, mida täiesti süütud inimesed nüüd peavad nendelt vitsahirmuta tatikatelt ilma põhjuseta tunda saama. Mida kurja tegi see kodutu seal Elvas nendele ebanormaalsetele, et need nagu koerad nõrgemale külge läksid? Ja kuidas kõik algab ikka sealt pealinnast ja siis valgub kohe ka väiksematesse linnadesse? Mis eeskuju sealt küll antakse? Sellised tulevad lihtsalt teistest eraldada ja panna kuhugi kolooniasse., vaatamata nende vanusele.
o
Oh/ 6. september 2018, 08:48
Vabakasvatus ei tähenda kasvatamatust ja 'nähvakad' küll kedagi ei kasvata, kui vanemad ei oska või ei viitsi lastele elementaarseid asju selgitama või eeskuju andma.
t
Täpselt./ 6. september 2018, 09:01
Lapsele tuleb asjad selgeks rääkida juba siis,kui ta ise veel rääkidagi ei oska. Lastega peab tegelema,et ta tunneks,et tal on tugi alati olemas.Mina küll ei kujuta ette,mis laps tunneb,kui teda vitsaga lüüakse.Aga kui vanemad nii julmad on,siis pole ime ,kui lapsed samasugusteks kasvavad.Meie käisime vanasti lehmakarjas,vitsad peos.Ja lehmi ka ei löödud.Olid lihtsalt moepärast.Inimestel ei ole enam kannatust.Kõik maailm on väga närviliseks läinud.
o
Oh/ 6. september 2018, 12:26
Millegipärast siin laste kasvatamist, nendega tegelemist ja nende õpetamist ilma peksmiseta üldse õigeks ei peeta. Selle peale ei tulda, et mõned lapsevanemad suudavad lapsega sünnist saati ja päev-päeva kõrval tegeleda ja neid õpetada, ja peres ongi viisakad, vastastiku lugupidavad suhted.
j
Ja kui su head sõna/ 9. september 2018, 15:58
ei kuulata ei esimesel, teisel ega n-teistkümnendal korral? Jäädki oma head sõna korrutama, ilma et sel tulemusi oleks?
r
Rnx/ 5. september 2018, 21:31
Räägi seda siis, kui teismeline vasta hambaid on andnud korra või paar. Mõte vb. ilus, aga ei toimi kahjuks.
n
No/ 5. september 2018, 22:59
Asotsiaalsetes peredes seda kahjuks muidugi võib juhtuda, kui last kasvatatud ei ole ja ta pidevalt vägivaldset käitumist näeb ja sellise käitumismudeli üle on võtnud. Normaalsetes peredes osatakse ja tahetakse lastega tegeleda ja neile juba varakult midagi selgitada ja õpetada.
l
Lii/ 5. september 2018, 21:03
Kasvanud nii vitsa kui rihmaga, oli valus ja nutsin, kuid mõistsin siis ja ka nüüd miks ma sain.
Ei ole vanemate peale sellepärast kuri, leian et see oli pigem õiglane.
Nüüd näen pigem sellised '''karistusi,, nagu: kui sa halvasti käitud ma ei osta sulle seda asja. Lapsi ostetakse raha ja asjadega ära, kuid ikka nad käituvad,kui õpetamata koerad, hauguvad ja lõhuvad.
l
5. september 2018, 20:31
liberaali iba.suuresti tänu sellistele on nüüdseks kõik kohad peksvaid poisinagasid täis.
m
m/ 5. september 2018, 20:19
Arusaamad on siin küll nagu keskajast!
h
heh/ 5. september 2018, 19:42
loll jutt sellelt psühholoogilt. ok, kui laps kogu aeg peksa saab, siis muidugi, tuleb väärastunud mötlemisega. Aga mingi 3..4 korda teatud vanuses vitsa/laksu/rihma saanud laps öpib mida karistus tähendab ja tuleb ainult kasuks talle...
r
Refi agent/ 5. september 2018, 18:55
Võltsmoraal, et head lapsed kasvavad vitsata! Tegelikult on nii ja naa, head lapsed võivad kasvada vitsaga ning pätistuda võivad ka hea sõnaga kasvatatud lapsed.

s
s/ 5. september 2018, 18:48
Oma põnnidele õigel ajal asja eest küll vitsa antud ja läks asja ette. Mingi karistushirm peab olema, meil oli kasevits kapi otsas, õnneks läks harva vaja, piisas vitsale viitamisest.
o
Olen/ 6. september 2018, 10:35
täiesti nõus.Meil oli samuti kasevits kapi otsas.Mõned korrad oli ikka vaja seda vitsa ka kapi otsast alla võtta.Kui ikka väike laps kukub jonnima ja viskab ennast pikali põrandale, kui ei saa seda, mida ta tahab, siis ongi paras aeg urvaplaastriga seda haigust ravida.Aitab suurepäraselt.Kordusravi läheb haruhava vaja!Aitab juba üksi vitsa nägemisest, kui haigushoog momentaalselt üle läheb.Olen 2 last niimoodi koduse raviga inimesteks kasvatanud.Ka ma ise olen väikse lapsena suurepäraselt selle raviviisiga jonnihoogudest üle saanud. laps vajab kasvamisel nii hirmu kui armu.
l
lubatud võte/ 5. september 2018, 18:32
kuna vits on keelatud, siis võib lapse tuppa, võib elamisse ühe pisike trellitatud arestikamber ehitada. See riiklikult aktsepteeritav karistusmeetod ja püüdku seda siis nimetada koduvägivallaks.
k
Kaserosinad tulevad/ 5. september 2018, 18:18
mängu siis kui jutt ei aita aga anda tuleb asja eest, mitte lihtsalt, et sa ei kuula ju.
j
Jah/ 5. september 2018, 23:01
Kanutiaia peksjad ütlesid ju ka, et niisama ei pekstud kedagi, kes sai, sai asja eest, eks lapsed kodus olid õppinud, et see, kes käsku ei täida, saab lihtsalt peksa.
t
topeltmoraal/ 5. september 2018, 18:09
Vägivaldseid videomänge mängides kasvab õrn ja hell laps? Nad oska arvatagi, et linna peal kellelegi kambaga peksa andes võib ohvril "ebamugav tunne" olla?
v
villu/ 5. september 2018, 17:25
kui annad talle asja eest siis ta teab,et järgmine kord pahandust ei tee.
j
Jah/ 5. september 2018, 23:04
Kui last ei õpetata ja talle midagi ei selgitata, siis järgmised korrad saab uute asjade eest, kuni suureks kasvab ja selgeks saab, millise teo eest saab naha peale ja millise eest mitte? Ehk oleks lihtsam last pigem enne õpetada kui pärast peksta?
t
Taat/ 5. september 2018, 17:22
m
5. september 2018, 17:22
Mine metsa oma lalilisemisega...