Hea nõu

NINA ON JÄLLE VESINE? 8 käitumisjuhist, kuidas leevendada õietolmuallergiat 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 26. mai 2020 07:00
Õietolmuallergiat on esimese hooga raske ära tunda, sest allergianähud sarnanevad paljuski tavalisele külmetusele.Foto: Vida Press
Kaunis kevadaeg toob kahjuks probleeme neile, keda kimbutab õietolmuallergia. Allergia võib olla tõsine murekoorem nii täiskasvanutele kui ka lastele. Kuidas allergia tekib ja mis seda leevendab, selgitab Benu apteegi farmatseut Lauri Baar.  

Taimede õitsemise ajal lendleb õhus tavapärasest rohkem õietolmu, mis on sageli allergiatekitaja. Õietolmuallergiat on esimese hooga raske ära tunda, sest allergianähud sarnanevad paljuski tavalisele külmetusele. “Tavalisemateks tunnusteks on vesine eritis ninast, silmade sügelus, aevastamine, pisaratevool, sügelus ja lööbed,” kirjeldab Baar allergiatunnuseid. Mõnel juhul võib tekkida köha ja peavalu ning raskematel juhtudel võib kaasneda lausa hingamisraskusi. “Need, kellele meeldib aias toimetada, võivad kogeda nahasügelust või lööbeid, mis on seotud mullamikroobide ja putukahammustustega.” 

"Praegusel ajal aitab hästi allergiat leevendada ka näomaski kandmine, mille tõttu satub hingamisteedesse vähem allergeene,” soovitab Lauri Baar. Foto: Erakogu

Samal teemal

Kuidas allergia kulgeb? 
Õietolmuallergia periood algab üldjuhul märtsi keskpaigast ja kestab kogu suve. Kui kevad on jahe ja õietolmu on vähem, siis võivad allergianähud mööduda kergemalt. “Õietolmuallergia kestab nii kaua, kuni õietolmu õhus lendub. Sümptomite tugevus sõltub aga sellest, kui palju õietolmuga kontakti on,” kinnitab apteeker ning rõhutab, et mida kiiremini saada allergiatekitajast eemale või seda vähendada, seda kiiremini saab ka leevendust. 

Kust saada abi? 

Kergemate allergiliste vaevuste korral saab abi apteegist. “Üldiselt aitavad kergendust tuua ninaspreid, millega saab loputada või ravida nina limaskesta.  Silmatilgad aitavad taandada allergilisi reaktsioone. Samuti on saadaval spetsiaalsed tabletid, mis vähendavad kehas allergiat tekitavaid aineid. Praegusel ajal aitab hästi allergiat leevendada ka näomaski kandmine, mille tõttu satub hingamisteedesse vähem allergeene,” soovitab Baar. 

Apteeker toonitab, et kui on tekkinud õietolmuallergia kahtlus, tasub käia ka allergoloogi juures. Tema saab kontrollida, kas on vaja vaid allergianähtusid leevendada või on tarvis lausa põletikku ravida.  Kui käsimüügivahenditega jäävad allergiasümptomid püsima, tuleb kindlasti konsulteerida arstiga, et leida parim viis tervisemurele leevenduseks. 

8 soovitust igapäevaseks käitumiseks

Neil, kes on õietolmu vastu allergilised, on kindlasti tähtis jälgida iga päev oma käitumises järgmist:

1. Jälgi õietolmukalendrit

2. Viibi õues hommikuti ja õhtuti

3. Loputada nii nina kui ka kurku soolalahusega

4. Kaitse silmi ja hingamisteid, vastavalt prillide ja maskiga

5. Hoia aknad kinni

6. Ära kuivata õues pesu 

7. Pühi tolmu iga päev 

8. Ära ise niida muru