Ettevaatlik tasub olla ka lahja alkoholiga. Foto: Vida Press
Hea nõu
30. mai 2020, 15:00

KAS SUUDAD ALKOHOLIGA PIIRI PIDADA? Tuleta meelde need põhitõed!

Eriolukord on lõppenud, ilmad on soojemad ja valged ööd on saabunud.  Tasub meelde tuletada põhitõed, kuidas alkoholiga piiri pidada!

Olulisim harjumus, mida tasub juurutada, on võtta alkoholile vahele vett. Rusikareegel ütleb, et iga joodud alkoholikoguse järel, olgu see klaas veini või pits konjakit, tuleks juua alati vähemalt klaas vett. „Seda harjumust tuleks juurutada ka kitsamas sõprade ringis, kodus või suvilas olles,“ soovitab Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu tegevjuht Triin Kutberg.

„Muidugi ei kaota vesi organismist alkoholijoovet. See põhimõte aitab pigem aeglustada alkoholi tarbimise tempot ja annab inimesele mõtlemisaega, mille jooksul eelmise klaasikese mõju kohale jõuab ning on võimalik otsustada, kas uus klaas veini või kokteili oleks liiast. Juues iga alkohoolse joogi vahele klaasi vett, on võimalik keha vedelikutaset taastada ning ennetada vedelikupuuduse tekkimist.“

Foto: Pixabay

„Kindlasti ei tohi lasta ennast eksitada sellest, kui kokteil sisaldab vett või muud alkoholivaba jooki. Kui tellid näiteks viina mahlaga, siis ei saa võtta viina ja mahla kahe eraldiseisva joogina. Tegelikult on see lihtsalt viinast lahjem alkohoolne jook,“ rõhutab Kutberg.

Kutberg soovitab mitte unustada ka söömist. „Muidugi tuleb ka siis alkoholile vett vahele võtta. Võimalusel tasub jälgida, et vesi ei oleks liiga külm.“

Foto: Pixabay

Uuri alkoholisisaldust

„Kõlab iseenesestmõistetavana, et tuleb jälgida jookide alkoholisisaldust. Sellegipoolest tuleb paljudele üllatusena, et näiteks 0,33 liitrit 4,5% õlut ja üks pokaal (120 ml) 12% veini sisaldavad sama palju etanooli kui pits 37,5% viina,“ räägib Kutberg. „Alkohol on alkohol. Ka õlletarbimisse tuleb suhtuda samasuguse ettevaatusega nagu kangesse alkoholi.“

Ära istu rooli, ära uju

Kutberg rõhutab eriliselt, et pärast alkoholi tarvitamist ei tohiks kindlasti istuda autorooli või minna ujuma. „Tegelikult ei tohiks sõita ka jalg- või tõukerattaga – isegi siis, kui oled joonud ainult klaasi lahjat alkoholi. Veendu, et seltskonnas on vähemalt üks inimene, kes on kaine ja valmis kaaslasi autoga sõidutama. Samuti tasub ka ise jälgida, et keegi seltskonnast ei läheks joobnuna ujuma või autorooli.“

Foto: Pixabay

Alkohol on ainult täisealistele

Alkohol on mõeldud ainult täisealistele „2016.a koolinoorte uuringust ilmnes, et enam kui pooled õpilastest pidasid alkoholi kergesti kättesaadavaks. Enamik noori märkis, et alkoholi ostsid või pakkusid sõbrad, ema, isa või kolmas isik. Seega on täiskasvanutel väga vastutusrikas roll selles, et alkohol ei satuks alaealiste kätte,“ selgitab Kutberg.

Ka raseduse ajal ei tohi alkoholi juua. „Üldiselt tasuks enne alkoholitarvitamist hoolikalt mõelda oma tervise ja keha seisundile. Kui võtad mingeid ravimeid või organism on muul põhjusel nõrk, siis on  mõistlik alkoholist hoiduda.“