Isegi väikeses koguses alkoholi tarvitamine võib põhjustada maksa rasvumistFoto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 26. juuli 2021 07:00
Suve lahutamatu osa on grillipeod, kuid pidurdamatu söömine ja joomine võivad panna maksale paraja põntsu. Miks on maksa hea tervis oluline ja kuidas seda suvistel pidustustel hoida? 

Maks on meie n-ö puhastusjaam, mille põhiülesanne on organismist kahjulike ainete kõrvaldamine. „Maks on võimeline ühe minuti jooksul neutraliseerima umbes miljon toksilist ainet,“ selgitab SYNLABi laboriarst Irina Utenko. Maksas toodetakse suur osa meie kehale vajalikest ainetest. Maks on ka justkui mitmete vitamiinide ja mineraalide isiklik ladu.

Muutused maksas mõjutavad kogu organismi toimimist ning maksa funktsioonide häirumine võib kaasa tuua haigusi. „Kui maksas esinevaid muutusi ei ravita, viib see maksakahjustuseni, tsirroosini – maksarakkude kärbumise ja asendumise sidekoega – ning harvadel juhtudel maksavähi tekkeni välja.“ Arsti sõnul tuleb maksal silm peal hoida ja seda liigsete mürkidega mitte kurnata.

Suviste grillipidustuste ajal on maksa kõige suuremad vaenlased alkohol, rasvane toit ja söömisega liialdamine.

Enamik maksahaigusi algab ja kulgeb aastaid sümptomiteta, mistõttu tavaliselt inimene seda varakult ei märka. Ka maksatsirroos võib areneda inimesele märkamata. Inimesel võib olla üldisi kaebusi: süvenev nõrkus, jõuetus, krooniline väsimus ja unehäired. Maksahaiguste sümptomid on ka isutus, iiveldus, kõhulahtisus ja -valu, naha sügelus ja kollasus, tume uriin või hele väljaheide, samuti ebaselge põhjusega kaalulangus või kaalutõus.

Alkohol on maksakahjustuste sagedasemaid ja tuntumaid põhjuseid. Juba väikeses koguses alkoholi tarvitamine võib põhjustada maksa rasvumist. „Isegi minimaalses koguses alkoholi tarvitamine võib kahjustada maksa, rääkimata mõjust, mida teeb aastatepikkune igapäevane alkoholitarvitamine,“ nendib arst. Pikemaajaline alkoholi liigtarvitamine võib põhjustada raskematel juhtudel eluohtlikku alkoholhepatiiti. Utenko rõhutab, et naistel tekib alkohoolne maksakahjustus väiksemate alkoholiannustega ja kiirema aja jooksul.

Õnneks taastub maks kiiresti, kui joomine lõpetada ja probleem on avastatud õigel ajal. Üldiselt paranevad maksanäitajad umbes kahenädalase alkoholitarvitamise pausi järel.

Vale toitumine ehk pidev rasvase, vürtsika ja suitsutatud, suhkru- ja soolarikka toidu söömine ning ebaregulaarsed toidukorrad teevad maksale samuti olulist kahju.

Foto: Pixabay

Ülesöömine võib kaasa tuua vajalike ensüümide kao ja põhjustada maksale lisastressi. Ülekaal on üks peamisi rasvmaksa põhjustajaid.

Peale selle võivad maksa kahjustada ka mitmete ravimite pikaaegne või suurtes annustes võtmine ja viirushepatiidid (A, B ja C).

Nii väldid rasvmaksa tekkeriski!

  • Vajadusel langeta kehakaalu ja hoidu ülesöömisest, eriti õhtuti,

  • väldi kiirete ja rafineeritud süsivesikute tarbimist,

  • ära joo liiga palju alkoholi,

  • võta menüüsse toidud, mis soodustavad rasva vähendamist maksas, näiteks kasulikud rasvad: oliiviõli, avokaado, pähklid, seemned ja kala,

  • söö kvaliteetseid valkusid,

  • söö kiudainerikast toitu, eriti rohelisi köögivilju,

  • ole kehaliselt aktiivne

  • ole ravimitega ettevaatlik

  • kontrolli korra aastas maksa tervist.

„Maksarakkude seisundit, toitumise, ravimite ja alkoholi mõju maksale ning viirushepatiitide esinemist on lihtne kontrollida vereanalüüsidega. Tulemused saab võtta aluseks toitumise korrigeerimiseks ja motiveerimaks inimest alkoholist loobuma või ravi saamiseks,“ selgitab Utenko.