Keha

HIGISTAD PALJU ROHKEM KUI VAREM? 7 tervisehäda, miks higi voolab ojadena 

Ohtuleht.ee, 12. august 2020 07:00
Kõik, mis tekitab stressi, võib suurendada ka higistamist.Foto: Vida Press
Kas tunned, et kaenlaalused on kogu aeg märjad, kuigi polegi eriti palav? Kui hakkad mingil eluperioodil märgatavalt rohkem higistama, tasub välja selgitada, milles on asi.

Liigsel higistamisel võib olla palju põhjusi ja alati ei pea kahtlustama mingit ränka tõbe, kuid hea on see võimalus siiski välistada. Tasub tähele panna, kas peale higistamise on veel mingeid tervisemuresid, näiteks väsimus, ootamatu kaalulangus või rütmihäireid. Siis on suurem võimalus, et higistamise taustal on mõni haigus.

Vahel ei leitagi liigsele higistamisele mingit konkreetset põhjust. Kui kõik uuringud on korras, pole vaja selle pärast väga muresteda.

Kilpnäärme ületalitlus

Higistamine on kilpnäärme ületalitluse tüüpiline tunnus, millega käib kaasas ka kaalust allavõtt, värinad ja kõhulahtisus.

Stress ja meeleoluhäired

Kõik, mis tekitab stressi, võib suurendada ka higistamist. Ka paanikahäirega võib kaasneda higistamine. Stressirohked olukorrad, näiteks tööintervjuu võivad ajada väga higistama, kuid see ei tähenda mingit haigust, vaid on seotud närvisüsteemiga.

Foto: Pixabay

Leukeemia ja lümfoomid

Higistamise põhjus võib peituda ka veres. Leukeemiat esineb üsna harva, kuid teisest küljest on hea seda võimalust teada. Leukeemia saab välistada vereanalüüside abi.

Üleminekuaastad

Üleminekuaastatel võib tulla ette tugevat higistamist, kuid inimene tunneb kuumad lained hästi ära, sest need algavad tavaliselt umbes viiekümnesena ja on üsna tavalised.

Foto: Pixabay

Neerupealiste kasvajad

Vahel harva võib liigse higistamise taustal olla ka neerupealiste kasvaja. Need eritavad ülemäära stressihormoone, mis lisab higistamist.

Veresuhkru muutused

Ebatavaline higistamine võib seostuda ka veresuhkru taseme muutustega. Näiteks diabeetikutele on külm higi ja värisemine keha hoiatusmärgid, et veresuhkrutase on langemas väga madalaks.