Keha

HAIGUS TULEB HIILIVALT: 12 märki, et su maks hakkab üles ütlema 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 2. september 2020, 06:00
Rasvmaks ehk steatoos ei küsi vanusest – seda tuleb aina rohkem ette ka noortel. Foto: Vida Press
Maksahaigused kulgevad tavaliselt pikkamisi, enne kui need hakkavad endast märku andma. Maksal on kehas üle 500 ülesande ja ka võimalike maksahäirete pilt on kirju.

Suvi on nii mõnelegi maksale suur katsumus, sest juuakse ohtralt alkoholi ja süüakse rasvaseid grillroogi.  Kui iga päev napsutada, on suur oht, et tekib ohtlik maksa rasvumine. Ka raju mitmepäevane  joomine põhjustab maksa rasvumist. Igaüks, kes tarvitab alkoholi iga päev, peaks muretsema maksa pärast – isegi kui joodud kogused on väiksed. Peaaegu kõigil, kes liialdavad alkoholiga, areneb rasvmaks, mis osadel viib ka maksatsirroosini.

Kuigi maksatsirroos ei pruugi anda konkreetseid sümptomeid, on selles staadiumis maks juba tõsiselt kahjustunud ja maksarakud hävinud. Maksatsirroosi puhul ei ole maksa taastumine enam võimalik. Alkoholi tarvitamise lõpetamine küll väldib edasist maksakahjustust, kuid purjutamise jätkamisel elab inimene heal juhul vaid mõni aasta.

Mitte ainult alkohol

Tasub meeles pidada, et maksahaigustel võib olla ka teisi süüdlasi peale alkoholi. Maksahaiguste riski tõstavad  näiteks ülekaal ja vanus. Naistel kasvab maksahaiguste risk pärast menopausi. Ülekaal võib rikkuda maksa isegi siis, kui inimene ei napsuta, kuid eriti kahjulik paar on ülekaal ja joomine.

Väga suures riskigrupis ongi ülekaaluline menopausi selja taha jätnud naine, kes joob iga päev.

Samal teemal

Rasvmaks ehk steatoos ei küsi vanusest – seda tuleb aina rohkem ette ka noortel. Seda soodustab ülekaal, eriti keskkoha rasvumine. Kui sinna lisada veel joomine, siis ongi haigestumise risk väga kõrge.

Rasvunud maksal üldjuhul nähtavad sümptomid puuduvad, seetõttu tavaliselt inimene seda ise ei märka. Vahel võib tunda kerget ebamugavust kõhus, söögiisu võib kaduda ja süda läikida. 

Maksa kahjustumine kulgeb sageli aeglaselt ja haigus annab endast alles siis tunda, kui see on juba kaua kestnud. Kui on ilmnenud juba mingid häired, on napsutajatel viimane aeg lõpetada joomine ja minna arsti juurde. Oma maksast tasub hoolida nii palju küll, et mitte ootama jääda, kuni häda on juba suur. 

Maksahaiguste tunnused võivad olla:

kollased silmavalged ja kollakas nahk,

raskustunne maksapiirkonnas,

vedeliku kogunemine kõhupiirkonda, turses kõht,

kergesti tulevad sinikad,

lihaskadu,

väsimus,

ämblikuvõrku meenutavad sünnimärgid,

tumedaks muutunud silmaalused, mis pole seotud viletsa magamisega,

tume piss,

nahahäired, näiteks sügelus,

väljaheite värvi, koostise ja lõhna muutumine.

Rasvmaksast on võimalik vabaneda

Kui ilmnevad eelpool loetletud tunnused, tuleb võtta ühendust arstiga. Maksatsirroos on püsiv haigus, kuid rasvmaksast on võimalik vabaneda  alkoholist loobumise ja tervisliku elustiili abil. Üldiselt on maks korras umbes kahenädalase alkoholitarvitamise pausi järel.

Alkohol on organismile mürgine küll alati ja igas koguses, kuid madala riskiga tarvitamiseks peetakse meestel nädalas alla 16 ühiku ja naistel alla 8 ühiku joomist, kusjuures nädalas peaks olema kolm alkoholivaba päeva.

Allikad: Alkoinfo.ee, Iltalehti