Foto: Robin Roots
Juhtkiri
6. november 2020, 18:00

Juhtkiri | Valitsuse otsustusvõimetus viiruse tõkestamisel võib kalliks maksma minna

Koroonalevik kogus Eestis tuure, nakatumiste arvud teevad rekordeid ning tervishoiuspetsialistide sõnavõtud on üha murelikumad, kuid valitsus tundub elavat hoopis mingis oma mullis, sest peaminister Jüri Ratas heietab hoopis abielu teemadel ja räägib, kuidas ta toetab traditsioonilist kiriklikult laulatatud mudelit.

Kuid praeguses murettekitavas olukorras ei piisa meile ainult teadmisest, et valitsus arutab võimalikke piiranguid. Me tahame teada, millised variandid on arutluse all ning millised on argumendid mõne sammu astumiseks või mõnest piirangust hoidumiseks. Kevadise eriolukorra järel on teada valitsuse seisukoht vältida teise laine ajal riigi lukkupanekut. Teiste praeguseks juba karme piiranguid rakendanud riikide näitel ei saa ka sellist sündmuste käiku välistada, kui nakkuse levik kontrolli alt väljub ja tervishoiusüsteem enam haigete hulgaga toime ei tule.

Millised on aga sammud, mis peaksid aitama vältida lukkupanekut? Erinevalt paljudest teistest riikidest paistab valitsus kartvat maskikandmist, eriti selle mingiski vormis kohustuslikuks muutmist. Järgmisel nädalal olevat haridusministri sõnul oodata valitsuse poolt ühistranspordis maskisoovituse kehtestamist ning 2+2 reegli mingil taaskehtestamist.

Kui Reps ütleb justkui poliitharjuskina valijate hääli kalkuleerides, et üleüldiseks maskikohustuseks pole toetust, siis valitsuse roll ongi ka selles osas ühiskondlikke hoiakuid kujundada, kui spetsialistide hinnangul maskid siiski aitavad levikut tõkestada. Teeks valitsus maskipropagandat samasuguse innuga, kui vahutatakse abieluteemadel, poleks maskikandmisega ilmselt suuremat muret. Iseasi, kui maskiteema vältimise tegelikuks põhjuseks pole suutmatus kõiki maskidega varustada. Kuuajane varu võib uues kriisis olematuks kuivada, kui uusi tarneid peale tulemas pole.