Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Miks hommikul ärgates käib pea ringi? 

Viktor Vassiljev, 26. november 2020 05:00
"Soovitaks kõigepealt mõõta vererõhku – on see liiga madal või liiga kõrge, mõlemat pidi võib tekitada pearinglust," ütleb dr Viktor Vassiljev.Foto: Robin Roots
„Hommikuti ärgates käib pea alati ringi. Mis aitab selle vastu? Ei julge voodist tõustagi, kardan kukkuda.“

A kes tont seda teab, miks ta just ärgates ringi käib. Soovitaks kõigepealt mõõta vererõhku – on see liiga madal või liiga kõrge, mõlemat pidi võib tekitada pearinglust.

Samal teemal

Või on tegemist soolade ladestumisega lülisamba kaelaosas: kui öösel magades mingis asendis surub selgroolülide vahele kinni närvijuured ja veresooned, siis järsul kehaasendi muutusel tekibki lühiajaline tasakaaluhäire. Ja kolmas võimalus on aju veresoonte lupjumine – lamades jõuab veri ilusti ajuni, aga püsti hüpates võtab aega, enne kui süda suudab läbi ateroskleroosist ahistatud arterite vere kõrgemale üles pumbata.

Sõltumata sellest, millise põhjusega tegemist, peaks abi saama lihtsast abinõust – ärgates mitte kohe üles hüpata, vaid kõigepealt natuke liigutada. Voodis lamades tõsta käsi, tõsta jalgu – koos või kordamööda. Seejärel tõusta istuli ja teha mõned pearingid – ettevaatlikult, aeglaselt, kolm korda ühele poole, kolm korda teisele, kolm korda ette-taha ja kolm korda paremale-vasakule.

See paneb aju vereringe juba sedavõrd korralikult käima, et võibki püsti tõusta ja kuskilt kinni hoides teha mõned kükid. Mis ta muud on, kui laisa inimese hommikvõimlemine. Virk võiks teha veel mõned keha painutused-sirutused, käte- ja õlaringid, ja seda juba mitte pearingluse pärast, vaid üldiselt tervise huvides.

Ja vererõhku võiks ikkagi kontrollida ning teha ka röntgenülesvõte lülisamba kaelaosast. Võimlemine võimlemiseks, aga igal tervisehäirel on oma põhjus, targem oleks see üles otsida ja kui vaja, siis ravida.