Keha

VERERÕHK ON KÕRGE? Tee kindlasti korda need kolm asja, mis võivad päästa su elu! 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 6. jaanuar 2021 07:00
Kui mõõdad ise regulaarselt kodus vererõhku, saab sinust peagi spetsialist ja aitad arstil õiget ravi määrata. Foto: Vida Press
Kas muretsed kõrge vererõhu pärast? Väga õige! Peadki muretsema, sest mitte asjata ei kutsuta kõrget vererõhku vaikseks tapjaks. Kuid su enda võimuses on teha normaalse vererõhu nimel palju rohkem, kui ehk arvad.

Kuigi kõrge vererõhk ei pruugi tunda anda, on sellel tervisele hävitav mõju. Ravimata kõrge vererõhk põhjustab kogu maailmas väga palju enneaegseid surmasid. See on paljude väga kardetud haiguste, näiteks infarkti ja insuldi üks olulisemaid põhjusi. Kõrge vererõhk tõstab ka dementsuse ja neeruhaiguste riski.

See kõik võib mõjuda väga hirmutavalt, kuid väga paljud kõrgest vererõhust põhjustatud surmad ja haigused on tegelikult ennetatavad. Kahjuks ei tee paljud inimesed ikka midagi selleks, et vererõhk kontrolli all hoida.

On kolm väga olulist asja, mida inimesed peaksid kõrgest vererõhust teadma. See võib päästa nende elu! Järgi neid kolme sammu, et mitte muutuda vaid üheks numbriks kurvas statistikas.

1. Tea oma vererõhunäitusid

Kui võimalik, siis mõõda kodus oma vererõhku. Vererõhuaparaati pole raske osta ja need pole väga kallid. Kuigi sul on kiusatus usaldada vaid arsti juures mõõdetud näitusid, siis need ei pruugi alati väga täpsed olla. Kui mõõdad ise regulaarselt kodus vererõhku, saab sinust peagi spetsialist ja aitad arstil õiget ravi määrata. Räägi arstile oma näitudest ja millal sa mõõdad.

Enne vererõhu mõõtmist on oluline viis minutit rahulikult istuda. Käi enne mõõtmist vetsus ja oota vähemalt pool tundi, kui oled teinud trenni, suitsetanud või joonud kohvi. 

Foto: Pixabay

2. Tegele põhjustega, mille tõttu on vererõhk kõrge

Kui sul köögis kraanikauss lekib, siis sa ei lahenda probleemi ju põrandalapiga, vaid vahetad kraanikausi välja. Sama loogika käib ka kõrge vererõhu kohta. Kui sul on mingi põhjus, mis ajab rõhu kõrgeks, siis kõige parem ravi on selle põhjuse kõrvaldamine.

Kõrge vererõhu kõige tavalisemad põhjused on:

*Istuv eluviis. Isegi mõõdukas kehaline aktiivsus võib alandada vererõhku ja vähendada ravimite vajadust.

*Töödeldud, soolaste toitude söömine

*Ülekaal. 5–10% kaalukaotus võib alandada vererõhku isegi paremini kui ravimid

*Ravimata uneapnoe. Arvatakse, et 30–50% kõrge vererõhuga inimestest on uneapnoe, mida pole ravitud. Kui sa norskad, ärkad väsinuna või kui kaaslane ütleb, et sul on uneajal hingamispausid, siis peaksid nõu pidama arstiga, kas sul võib olla uneapnoe.

Aruta arstiga, mis võib olla sinu kõrge vererõhu põhjus. Muidugi on oluline ka pärilikkus, kuid spetsialistid arvavad, et väga sageli on põhjuseks tegurid, mida me saame ise mõjutada.

Foto: Pixabay

3. Võta ravimeid

Kes see ikka tahab nii väga ravimeid võtta! Aga alati tuleb läbi mõelda, miks neid on vaja ning kaaluda kasu ja võimalikke riske.

Kui su vererõhk on püsivalt kõrge – isegi siis, kui oled muutnud oma elustiili –, on sul suur risk saada infarkt või insult ja enneaegselt surra. Tänapäevased vererõhuravimid on tõhusad, odavad ja väheste kõrvalmõjudega. On erakordselt tähtis leida koos arstiga õige ravi.

Foto: Pixabay

Allikas: WebMD

Samal teemal

täna
KÕRGET VERERÕHKU EI OSATA KARTA: kardioloog selgitab, millal peaks hakkama seda ravima
25.02.2021
VERERÕHK TEEB MURET? 6 vähem tuntud seika kõrgest vererõhust
27.01.2021
KÕRGE VERERÕHK EI ANNA TUNDA: 4 märki, et võid olla siiski haige
31.12.2020
VIIMANE AEG! 8 hädavajalikku elumuutust, kui oled saanud 40aastaseks!