Foto: Vida Press
Keha
7. jaanuar 2021, 05:00

KASU ASEMEL HOOPIS KAHJU: ära neid ravimeid küll koos võta!

Millele tuleb tähelepanu pöörata ravimeid võttes? Kindlasti ka sellele, et kõik ravimid ei sobi omavahel kokku. Proviisor Piret Stokkeby selgitab Südameapteegi blogis, mida ei tohi koos võtta, ja tuletab meelde ravimite võtmise põhitõed. 

 Rögalahtisti ja köhapärssija

Neid koos võttes röga veeldub, ent kui köhakeskus on pärsitud, siis köharefleksi ei teki ja röga jääb kopsutorusse. Pikaajaliselt neid ravimeid koos võttes võib röga organismis põletikku tekitada. Käsimüügis olevad nn gripiteed TheraFlu NT ja ND sisaldavad köhapärssijat dekstrometorfaani. Nendega koos ei sobi kasutada röga veeldava toimega ravimeid (ACC, Flavamed, Ambroxol, Brontex jt).

Söetabletid ja ravimid

Neid korraga ei võeta, sest süsi seob ravimi oma pinnale ja siis ei saa ravim imenduda.

Rauapreparaate

(Retafer, TotHema) ei võeta koos maohappe neutraliseerijate ehk antatsiididega. Need sisaldavad magneesiumi, alumiiniumi ja kaltsiumisoolasid ja pidurdavad raua imendumist. Raud ise pidurdab aga näiteks sellise antibiootikumi nagu tetratsükliini imendumist. Nende ravimite võtmisel peab hoidma vähemalt kaks tundi vahet.

Mõned retseptiravimid

Ravimite väljakirjutamisel peab arst arvestama koostoimetega ja õige ravimivalikuga saab ära hoida ravimitevahelisi toimeid. Koos ei tohi võtta näiteks järgmisi ravimeid:

*Glibenklamiid ja sulfametoksasool. Tekib hüpoglükeemia risk. Tuleb valida teine antibiootikum.

*Digoksiin ja klaritomütsiin. Tekib digitaalise mürgistuse oht. Tuleb valida teine antibiootikum.

Mõned välispidiselt kasutatavad ravimid

Tänapäeval laialt levinud haavasalv, mis sisaldab polüvidoonjodiidi (Braunovidon), ei sobi kokku ikka veel kasutuses oleva haavapuhastusvahendi vesinikülihapendiga. Nende ainete vahelise reaktsiooni tulemusel pole neil soovitud toimet.

Kroonilisi haigusi põdevate ja eakate patsientide puhul peab ravimikasutamine olema läbi mõeldud. Eakad inimesed, kes põevad mitmeid haigusi, on kõrval- ja koostoimete suhtes eriti tundlikud. Kõrval- ja koostoimete ohtu saab vähendada, kui kasutada väikseimat toimivat annust võimalikult lühikese aja jooksul.

Enne ravimi tarvitamist tuleb alati tutvuda ravimi infolehega või küsida nõu arstilt või apteekrilt!

Ravimite võtmise põhitõed

  • Ravimeid tuleb kasutada nii vähe, kui võimalik, aga nii palju, kui vajalik.
  • Ravimeid tuleb võtta arsti ettekirjutuse järgi, vastavalt kasutusjuhendile või apteekri soovitusele.
  • Järgida tuleb ravikuuri: igal ravimil on kindel võtmise aeg, ajavahemik ja kogus.
  • Ravimitega samal ajal ei tohi tarvitada alkoholi.
  • Tähelepanu tuleb pöörata ravimi säilitamise nõuetele.