Emakakaelavähil ei ole algstaadiumis tunnuseid, mida naine ise saaks jälgida. Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 21. jaanuar 2021 08:00
Eestis saab aastas 150–170 naist emakakaelavähi diagnoosi. Emakakaelavähk on salakaval haigus, mis võib areneda naise kehas märkamatult aastaid, enne kui tekivad sümptomid.

Õigeaegne osalemine emakakaelavähi sõeluuringul ja tüdrukute HPV-vastane vaktsineerimine aitavad ennetada emakakaelavähi teket.

Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse 30–65aastaseid naisi. Tänavusest aastast on sõeluuringud tasuta ka neile, kellel ei ole ravikindlustust. Kahjuks jõuavad uuringutele ainult pooled kutsutud naistest.

Sellest aastast viiakse sõeluuringu esmase testina läbi HPV-test ja vajadusel tehakse samast analüüsimaterjalist vedelikul põhinev PAP-test. 

Ida-Tallinna Keskhaigla naistearsti dr Külli Erlangi sõnul leitakse nende analüüsidega üles vähieelsed muutused emakakaela rakkudes ning on võimalik rakendada õigeaegset ravi. „Mida varem vähieelsed muutused  või ka vähimuutused emakakakaelal avastatakse, seda paremad on ravitulemused,“ lisas dr Erlang.

Emakakaelavähil ei ole algstaadiumis tunnuseid, mida naine ise saaks jälgida. Vähi arenedes aga võivad esineda mitmesugused  sümptomid: veritsus tupest, halvalõhnaline voolus,  väga vererohked ja kaua kestvad menstruatsioonid, suguelujärgne veritsus, kaugele arenenud juhtudel ka valud.

Erinevalt teistest vähkkasvajatest on emakakakaela vähi puhul teada selle tekitajad – inimese papilloomiviiruse (HPV – human papilloma virus) kõrge riskiga  viirusetüved.  Need viirused  levivad inimeselt inimesele nahk-naha kontakti kaudu ja sugulisel teel.

„80% inimestest nakatuvad elu jooksul mõne HPV tüvega ning enamasti paranetakse neist kahe aasta jooksul.  Inimese papilloomviirusega on leitud seost ka mõningate teiste kasvajate tekkega, mida esineb ka meestel,“ kommenteeris dr Erlang.

Foto: Erki Pärnaku

Kõrge riskiga HPV-ga nakatumist on võimalik vältida vaktsineerimisega. Emakakaelavähi ennetusmeetmena vaktsineeritakse Eestis riikliku vaktsineerimiskava alusel HPV-vastase vaktsiiniga  12- aastaseid tütarlapsi tasuta. See hoiab ära HPV püsiva nakkuse ning sellest põhjustatud vähieelsed seisundid ja kasvajad 85–95% juhtudel.

Dr Erlangi sõnul on mujal maailmas vaktsineerimiskogemust juba üle kümne aasta  ja on märgata selle viiruse vastase vaktsineerimise efektiivsust. „Naistel on nendes riikides HPV-st tingitud emakakaela muutused märgatavalt vähenenud“.

2021. aastal on sõeluuringule kutsutud

naised sünniaastaga 1956, 1961, 1966, 1971, 1976, 1981, 1986 ja 1991.

Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliinikus saab emakakaelavähi sõeluuringule registreerida telefonil 666 1900 või digiregistratuuris ipatsient.ee

Sõeluuringul osalemine on kõigile naistele tasuta (sh ravikindlustamata isikutele).

Riikliku immuniseerimiskava alusel on kõigile 12-aastastele tütarlastele HPV-vastane vaktsineerimine Eestis tasuta ja seda viivad lapsevanema nõusolekul läbi kooli tervishoiutöötajad. Kes on juba vanemad ja ei ole enam vaktsineerimiskalendri  järgi vaktsiini saajad, võivad end tasuliselt vaktsineerida tervishoiuasutustes. Ida-Tallinna Keskhaiglas nõustab ja vaktsineerib naistekliinik.

HPV-vastane vaktsineerimine on kõige efektiivsem kuni 26. eluaastani.